Mitä tehdä, jos eräs herra Öky pysäköi Maseratinsa joka päivä laittomasti? Mitä tehdä, jos joku alkaa itse keksiä pysäköintiruutuja omiin kohtiinsa?
Voiko jostain tilata puhelimitse paikalle pysäköinninvalvojan? Riittääkö, että kuvaan tämän auton laittomasti pysäköidyssä kohdassa ja lähetän kuvat Porin Pysäköinninvalvontaan?
Ja ei, en ole katteelinen kenenkään Maserati-urheiluautosta. Ottaa vain päähän, kun pysäköintialueen SÄÄNNÖT ja pysäköintiruudut eivät tunnu koskettavan erästä herraa PÄIVITTÄIN Porin Puuvillan sisäpihan pysäköintialueella!
Miten herra Maseratiin saataisiin kohdistetua samat pysäköintisäännöt kuin Matti Meikäläisiin Porin Puuvillan sisäpihalla?
Pysäköinninvalvoja paikalle?
Maserati Coupe
223050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
joku sellainen instanssi hoitaa valvontaa. puhelinluettelo tai google tietänee numeron.
Sitten jos se ei auta niin soitto Liisa Piilolle pysäköinninvalvontatoimistoon. Ja huom, sinun on oltava itse paikalla kun valvoja tulee ja osoitettava hänelle mielestäsi väärin pysäköity auto. Muistaakseni alueella on kunnallinen pysäköinninvalvonta jolloin valvoja kirjoittaa lapun. Mutta aina on parempi olla itse paikalla jotta asia tulee selväksi.
vertikaalisti rajoittuneilla on omia oikeuksia
samoin? maseratia ruudun viereen!
Öhöm. Itselläni on köyhä Audi A3, joten ei siitä riitä vastinetta Maseratin Coupelle! Vaikka saahan tuollaisen vm. 2002 Maserati Coupen 59000 eurolla ja tämä yksilö voi olla vaikka liisattu, mene ja tiedä. Mutta hauskinta olisi vaikkapa kahdella mopoautolla blokata tuo Maserati, kun se on pysäköitynä laittomasti. Pysäköisi mopoautot Maseratin eteen ja taakse. Olisi kiva nähdä omistajan ilme, kun pieniet mopoautot estäisivät häntä lähtemästä liikkeelle luvattomasti pysäköidylla Maseratin urheiluautollaan.
Kuitenkin nostaa päätä... Olet oikein vaivaa nähnyt kun selvität vuosimallit ja hinnat... Jos joku on pysäköinyt väärin niin se ei kuulu sinulle mitenkään. Kuten ei esim ylinopeus tai muu vastaava. Viranomaiset ovat sitä varten! Jos et olisi kateellinen autosta, olisit kertonut merkin korkeintaan kerran. Sitäpaitsi, paljonko luulet parkkisakon heilauttavan meitä varakkaampia? Minä ainakin maksan sakon ilomielin. Onhan se pieni raha helposta pysäköinnistä. Ainakin minulle.
"Jos joku on pysäköinyt väärin niin se ei kuulu sinulle mitenkään. Kuten ei esim ylinopeus tai muu vastaava. Viranomaiset ovat sitä varten! " - Väärin! Pysäköinti ja ylinopeus ovat minun, tienkäyttäjän, asioita. - Mutta se taho, joka hoitaa asian, on joskus vaikea löytää. Minun ongelmani on pari autoa, toinen on mopoauto. Ne pysäköivät usein niin, että en pääse hakemaan autoani tallista enkä myöskään pääse millään talliini. Tiedän jo toisen auton omistajan nimen, sehän on julkista tietoa. Valitin myös isännöitsijälle. Ei tuntenut auton omistajaa. Olen jättänyt omia viestejäni tuulilasin alle. Mutta ei. Joudun kulkemaan epäsäännöllisin ajoin. Viimeksi kun piti lähteä puoliltaöin Helsinkiin, en saanut autoa ulos. Soitin kaikkien naapuritalon ovikellot läpi.
Oletko sinä tämän Maseratin omistaja? Asutko Luotsimäentiellä?
Sinäkin! Jos laitat viestin tuulilasin alle niin olet murtautunut autoon. Niin ainakin kirjoitit. Teen rikosilmoituksen.
Ja ajan mbllä. Ja kesäisin joko jaguarilla tai hdllä . Ja nyt on kesä.
sitä kateellisia toisten menestykselle, katsokaa peiliin miksi ette menesty
Pitääpä katsoa peiliin...
Lässynlää läpäti läpäti läpäti lää. Hanki muru oikeesti elämä, se kannattaa! Ja kannatanee myös kaivaa se sitruuna ulos ahterista, niin jaksaa taas hymyillä, eikä tarvitse kytätä muiden pysäköimisiä.
saatanan porvaripelle eiko se pelle osaa parkkeerata täytys opetukseks jonkun kolhauttaa sitä pikkuisen niin jos se sitten osais parkkeerata
Ota joku kaveri ja pysäköitte autot niin ettei pääse pois kun on lähdössä ja sitten lähdette kahville kaikessa rauhassa. Tulette takaisin noin 2h kuluttua. Seuraavalla kerralla muistaa... ehkä
Pitääpä käydä katsomassa taas huomenna, miten kaverimme on pysäköinyt... Hyvä vinkki kuitenkin!
Vaikutat tämän viestiketjun perusteella kovin katkeralta ihmiseltä? Onko jokin mennyt elämässäsi pahasti vinoon? Kannattaisi varmaan keskustella ongelmistaan jonkun ammattilaisen kanssa mieluummin, kun puuttua muiden ihmisten asioihin...
Kirjoitin tämän tarinan pari tuntia sitten: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=685&posting=22000000043496820 Maserati pääsi myös siihen mukaan...
Maseratin omistaa rouva joka käy Pohjois-Porin neuvolassa...päivittäin?? Hänen kahmimansa pysäköintipaikka on varattu ko. terveysaseman asiakkaille maksimi 2 tuntia.
Ihme ruikutusta, puuvillan sisäpiha ei oo ikinä täynnä
Kyllä. Nykyään pysäköikin ihan siististi, mutta aikaisemmin (ENNEN tätä aloittamaani ketjua!) hän pysäköin IHAN MITEN SATTUU!
Hienoa, että tämä ketju sai hänet pysäköimään 50 000 euron Maseratinsa oikein!
No kuule kun ne lappuliisat eivät ehdi tulemaan, kun pitää olla jatkuvasti kytiksessä, jos joku muutenkin rahaton opiskelija pitää vahingossa yli 2 tuntia autoa puuvillan edessä olevalla kadulla.