Hei! Näillä kaduilla oli vesiputkien remontti tänään ja eilen. Veden kulkusuuntaa putkistossa muutettiin.
Nyt remontin jälkeen wc-pytystä on jatkuvalla syötöllä valunut hiljalleen vettä. Mutta aina kun vedän pöntön, valuminen loppuu säiliön täytön ajaksi. Onko muilla kadulla asuvilla samanlainen "ongelma"
Ja muiltakin kaipaisin informaatiota miten tuon saan loppumaan.
Soraharjunkatun ja Niementaustantie
Vesiputkiremontti
9569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sulla tulee paskalle mentäessä niin iso kanki, että se syrjäyttää sen vesimäärän täysin, joten jostakinhan sen pytyn on se vesi otettava....käy useimmin paskalla, silloin jöötikin on pienempi.
Perse on liian rehevä pytyn suuaukkoon, tukkien sen reunoilta ilmatiiviisti ja syntyy alipaine, joka imee vettä mistä sitä on saatavissa.
No, tässä tulee ton kaiken paskan jatkeeks vähän faktaa. Syyhän ei siis ole missään putkirempassa, vaan pyttysi täyttöventtilistä. Venttiilin jonka kuuluisi katkaista säiliön täyttö, ei teekään sitä vaan säiliö täyttyy liikaa, ja valuttaa sen pyttyyn. Tietenkään se ei vuoda säiliön täytön aikana koska säiliö ei ole vielä täynnä.
pitää ruveta lenkkeileen ja laihduttaan, että hanuri pahtuu pytylle niin, että klosetti-osa ei mene sontiessa vaakkumiin...
Silloin hänestäkin tulee komia/kaanis, muttei putkimiästä tai -rouvaa, vaan menestyvä akateeminen työssäkäyvä ja voi siirtyä kunnon kuntoilusta käveleskelyyn rouvansa tai herransa kanssa.
WC-pytyn uimuriventtiilissä on likaa välissä ja se pitää putsata ja/tai tiiviste vaihtaa.
sanoa "uimuriventtiili", tuntuuko?
Eiks tunnukkin, suorastaan fantastiselta Esim: http://www.putkikauppa.com/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Putkikauppa/Products/573300/SubProducts/5733003 http://www.putkikauppa.com/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Putkikauppa/Products/573130/SubProducts/5731305
meinaan hämeenlinnalaiset saavan jutunjuurta aikaseksi vaikkapa paskaputkesta. Hohhoijaa..