C 30 cdi AMG

kokemuksia?

Onko jollain kokemuksia kyseisestä autosta. Tekeekö merkki "AMG" osien ja huoltamisen hinnan moninkertaiseksi ja miten mahtaa olla moottorin kestävyyden laita (verrattuna esimerkiksi 320cdi)?

4

4742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mece make

      kaikki mikä liittyy amg merkkiin maksaaa se että kestääkö on ratin takana yleensä meikäläisen revitykset kestänyt

    • Meillä on ollut ajossa 2003 Sportcoupe 45 tkm ja on ollut edullista ja ei niinkään edullista. Muutamat huolto-osat ovat kalliita, toiset taas samoja merkin isommista malleista. Jarrupaloissa lukee S 500. Tosin tätä automallia varten tehtyjä osia on rutosti. Esimerkiksi 160 e polttoaineensuodatinta, jossa on termostaatti ohjaamaan lämmintä paluupolttoainetta pakkasilla jäätymisen ehkäisemiseksi, ei käytetä missään muussa maailman moottoritilassa. Hyvää on, että Veho tilaa sen Saksasta ilman lisäveloitusta... Suurin murhe on sähköviat, jotka ainakaan osin eivät ole AMG:n ansiota. Tuntuu, että on W203-mallin ongelma laajemmaltikin. En huollata ASSYST-kaavan mukaan, joten en osaa sanoa huoltohinnoista. Ilmanputsari on 70 e, öljynsuodatin pari kymppii ja kaikki kolme sisäilmansuodatinta yhteensä vähän yli kaks sataa. Moottoriin, vaihteistoon, perään ja ohjaustehostimeen käy sama öljy, kuin muihinkin malleihin. Moottori tikkaa mainiosti ainakin 140 tkm:n jälkeen ja henkilökohtaisesti toivon niin jatkuvan. 5-sylinterinen on käsin kasattu yhden - tällä kertaa - miehen toimesta ja pata sisältää sitten kaikki ne erikoisuudet osien hinnan osalta, mitä pelkäät. En haluaisi uusia moottoriin mitään. Erikoisuuksina ainakin ontot, öljyjäähdytteiset kannenpultit ja termostaattiohjattu vesikiertoinen ahtoilmanjäähdytin, joka tarjoaa moottorille aina 40-asteista ilmaa. Vaihteisto on AMG:n "oma" Speedshift, joka käyttäytyy matikiksi mainiosti; ei vaihda suuremmalle moottorijarrutuksissa ilman jarrun painamista, ei vaihda kesken kurvia isommalle ja mikä parasta, mukautuu "erittäin dynaamiseen" ajoon välittömästi. Pisteenä ii:n päälle turbiini lukittuu jaka vaihteella, joten ei luista kuin takapyörien osalta. En osaa verrata 320CDI-malliin, kun sellaista ei ole ollut vakituisessa ajossa. Uskoisin, että em. on halvempi omistaa ja kulkee lähes yhtä hyvin.

      • Halu hyvää autoa

        Moi, olen ostamassa saksasta c30 AMG farkkua, onko jotain mitä ehkä pitäisi tarkastaa erityisesti...vaihdelaatikko????tms.Eikö tätä mallia ole tehty kuin 2004 asti...mikä tuli jatkoksi vai loppuiko sen valmistus kokonaan?


      • Halu hyvää autoa kirjoitti:

        Moi, olen ostamassa saksasta c30 AMG farkkua, onko jotain mitä ehkä pitäisi tarkastaa erityisesti...vaihdelaatikko????tms.Eikö tätä mallia ole tehty kuin 2004 asti...mikä tuli jatkoksi vai loppuiko sen valmistus kokonaan?

        Tarkastaa kannattaa ainakin: - etupään väljät - ettei moottori tai voimalinja vuoda mistään nesteitä - että kaikki varusteet toimivat, etenkin valot jos kaksoisksenonit - ettei rst-pakoputkistoa ole kolhittu - tehdyt määräaikaishuollot - yleinen alkuperäisyys "viritysten" osalta - kilometrilukema suhteessa yleisilmeeseen - kaikki muutenkin tarkastettavat kohteet Taidettiin valmistaa vain pari vuotta, kun AMG-väki ei halunnutkaan dieseliä. Muuta vastaavaa ei ole valmistettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      179
      4757
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      40
      2536
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1719
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1348
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1193
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1180
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe