maata suomalaisille. Kummastakohan suomalaiset saavat ensiksi ostettua mökkitontin? Veikkaan, että Venäjältä. Tähän asiaan tulisi saada jokin pikainen muutos. Ahvenanmaalla on niin laaja saaristo, että kyllä suomalaisten pitäisi voida ostaa synnyinmaastaan mökkitontti aina Hangosta Maarianhaminan kautta Utsjoelle.
Venäjä ja Ahvenanmaa
5
624
Vastaukset
- !!!!!!!!!!!!!!!!
köpa mark i Ryssland! Varför bo i Finland när man kan bo i Karelska skogarna?
- ihanaa kun ja
saa taas ostaa karjalanmäntyy, enkä ostaiskaan mitään kiviluotoja.
- Opettaja Kuusamosta
ihanaa kun ja kirjoitti:
saa taas ostaa karjalanmäntyy, enkä ostaiskaan mitään kiviluotoja.
Karjala raiskattu ja on siivoton törkypesä nykyisin. Monet jotka ovat matkustaneet entisillä kotiseudullaan eivät voi muuta kuin ihmetellä sitä miten jälkeenjäänyttä ja siivotonta koko Karjala on nykyisin. Luulisi vauraan Venäjän pitävän parempaa huolta asukkaistaan ja elinympäristöstään heille siellä Karjalassa. Kauniista Karjalasta on jäljellä vain ränsistyneet ja lahoamassa olevat rakennukset jotka jäivät entisiltä suomalaisilta sinne kun viholliset hyökkäsivät maahamme. Ahvenanmaan saaristo on kaunista ja arvokasta meille suomalaisille eikä sitä pidä myytävän Venäläisille.
- Saamelainen
Pysykääs Venäjältä ja Ruotsista tulleet nahoissanne. Teille ei pitäs myöntää mitään oikeuksia ainakaan Vuotsosta ylöspäin. Alkuperäisasukkaana voin sanoa, että lueppas historiasi uudestaan ennekuin alat palstoilla huutelemaan ja vaatimaan toisten maita! Me asutimme koko Suomea aikanaan ja meitä on työnnetty yhä pohjosemmas. Meillä on oma kielemme ja kaikki. Emme ole sosiaalipummeja niinkuin vähemmistöjä usein nimitellään. Hieman kunnioitusta, koska teistä ei ole selviämaan pohjosessa metsän tai tuntureilla keskellä ei mitään, koskaan! Omin käsin tienaamme jokapäiväisen leipämme, kalamme, poromme ja kaikki. Makkaranne voitte ostaa Valintataloistanne ja mennä paistamaan järven rannalle, pysykää etelässä kultuureinenne, niin mekin täällä.
- ------
Elä kiireellä immeenen ihtees pilloo, hermos jos männöö, onko siitä illoo? Elä pikajunan vaahtia hössötä aena,vuan päevälläkkii joskus piäs pehkuun paena. Toppuuta joskus tuo tulinen tahti. Kokkeele mitä on ruokalevon mahti! Kohta jo huomoot kuinka oes sommoo, katkasta virta, ja antoo hermolle lommoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544796
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1333972
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493701Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793518- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514