Minulla Alero käynnistyy ja sammuu saman tien elikä käynistyksen esto ilmeisesti päällä. Onkohan mahdollista saada se kotikonstein pois tai suorittaa ohitus oikosulku lenkeillä tai vastaavilla.
aleron käynistyksen esto
Tee se itse
104251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos käynnistyksenesto on päällä, ei auton pitäisi käynnistyä lainkaan, kun tulpille ei anneta sytytysvirtaa. Olisikohan tässä kuitenkin kyse jostain muusta, jos auto kerran käynnistyy ja sitten sammuu? Polttoaineesyöttö kenties?
..käynnistyksenesto nimenomaan katkaisee polttoaineen syötön. Eli kyllä se hetkellisesti käynnistyy..
Toimiiko kaukosäädin ? Jos ei ja paristossa on virtaa niin laita auton virta päälle ja paina yhtäaikaa kaukosäätimen auki ja kiinni nappia niin kauan että keskuslukitus sulkee ja avaa lukot. Jos ei vieläkään käynnisty on tiedossa korjaamokeikka.
Tämä ohje toimi kiitos. Metro auto ei sitä tiedä. Olisi pitänyt viedä Tampereelle muka ohjelmoitavaksi siis 200 km lavetilla. Sain kummatkin kaukosäätimestä toimimaan ihan tosta vaan .Vanha ohje vasta viimeksi merkkiliikkeeseen vie. Painoin lukko auki ja lukko kiinni painikkeista yhtaikaa pari minuuttia ja lähti käyntiin sitten normaalisti siis virta päällä ja painallus lukko auki napista ja ok. Lahdessa sanottiin että emme voi tehdä mitään vie Tampereelle.
Myös meillä toimi tämä ohje! Suuri kiitos :) Ehdittiin jo auto hinauttaa liikkeen pihalle, mutta eivät voineet auttaa, koska testerit vain korean chervoleteille. Googlettamisen jälkeen auto käyntiin ja ajoon :)
Ajoneston temppuilu voi johtua myös kuluneesta avaimesta joka ei pelaa virtalukon kanssa yksiin. Teetin itse uuden ja käynnistyshäiriöt katosi heti, sitä ennen joutui juuri leikkimään kaken kanssa tuota auki/kiinni jumppaa .
Vanha juttu löytyi, kiitos. Tänään toimi mulla 😊
99 Alerossani oli sama vika. http://www.michaelsgarage.fi/ teki ohituksen joka korjasi ongelman.
Joo netissä tuskin kukaan neuvoo konsteja ohittaa ajonesto. Kannattaa pölliä vanhempia autoja. Niissä ei ole ajonestoa haittana.
Tarvi kaukosäätin nr 25665594 /25665595.
Chevrolet Alero 3.4L 1999 /2000v
[email protected]