Apr 21 13:09:41 **** sshd[3401]: Failed password for root from 200.26.***.*** port 1120 ssh2
aloin miettimään kun loki on tuollaisia täynnä ja tämä kone on kuitenkin NAT:n takana ja vain portti 22 on avattu, eli miten noita yrityksiä voi tulla silti mihin tahansa porttiin?
hyökkäys NAT:n
läpi?
7734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siis yhteysyritys on tullut tuosta osoitteesta ja portista. Kannattaa asentaa fail2ban, jos ei jo ole. Se pistää "jäähylle" sellaisen osoitteen, josta tulee useampi epäonnistunut yritys peräkkäin.
eli ne on etäkoneen mainitusta portista tullut mun koneen porttiin 22? mutta miten tuo teknisesti on mahdollista? voinko siis itse avata toiselle koneelle yhteyden portista x niin että se kuitenkin kohdekoneella menee porttiin y? fail2ban:n asennus kuuluu mulla ensimmäisiin toimenpiteisiin puhtaan asennuksen jälkeen. mukavan itsetoiminen ohjelma.
Kun joku ottaa ssh:lla yhteyttä koneeseesi niin samalla hänen koneensa arpoo jonkin vapaan portin, johon alkaa odottamaan vastausta. Tämä porttinumero liitetään sitten osoitteen kanssa mukaan niin että sinun sshd osaa vastata oikeaan paikkaan. Lähetettävässä datapaketissa on aina kohdeosoite ja portti sekä paluuosoite ja portti
"voinko siis itse avata toiselle koneelle yhteyden portista x niin että se kuitenkin kohdekoneella menee porttiin y?" ne kaikki portit toimii normaalistikkin. Surffatessasi ei koneesi portti 80 ota yhteyttä toisen koneen porttiin 80 vaan joku koneesi käyttämätön portti ottaa yhteyden toisen koneen porttiin 80.
Helpommalla pääset kun vaihdat ssh:n porttia, vaikka 23043 niin ei madot skannaa.
muuta sshd:n konffista, ettei root voi kirjautua sisään suoraan koskaan. /etc/ssh/sshd_config PermitRootLogin no on jälkeen saavat madot kokeilla sitä rootin passua vaikka ziljoona kertaa. Itse kirjaudut sitten aina omalla einarijorgos-tunnuksellasi ja su - tai sudo jos tarttee tehdä rootin hommia
joo ton säädän kanssa ensimmäisenä kun laitan ssh-palvelimen pyörimään. en tiedä tarttisko tota tehdä kun eihän ubuntussa rootilla ole oletuksena salasanaa, muttai tuosta rivistä nyt ainakaan haittaa ole!