Suomen ja Venäjän välinen kauppa on kasvanut jo vuosia voimakkaasti ja ylsi viime vuonna ennätyslukemiin, lähes 10 mrd, mikä sijoittaa Suomen Venäjän neljänneksi tärkeimmäksi kumppaniksi EU-maitten joukossa. Vertailun vuoksi todettakoon, että Suomen kauppa Venäjän kanssa on vain hieman vähemmän kuin Venäjän kauppa Yhdysvaltojen kanssa ja enemmän kuin Venäjän kauppa Iso-Britannian kanssa.
Venäjänkauppa työllistää
Suomalaisia..
19406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
kasvun mahdollisuudet, Suomalaiseen latuun luotetaan Venäjällä.
luotetaan suomess vahvasti heti kun kepulien suojatullit poistellaan aletaan meilläkin ostaa laadukkaita itätraktoreita, ne on halpoja ja käytös taloudellisia belaruksen käyttökulut tunnis 18,6€ euroo eduklisemmat kun vastaavan kokoisen länsitraktorin, tämä jos mikä kohottaa viljelijän matalaa tuntipalkkaa 4,5€ tunti
belarusen käyttökulut tunnissa sitten on?
Kuka maksaa... Kun esimerkiksi suomalaista maitoa viedään Venäjälle niin jokaisessa viedyssä maitolitrassa on keskimäärin 7 c/l kansallista tukea. Eli suoraan veronmaksajien kukkarosta kerättyä rahaa. Ilman tuota rahaa ei välttämättä olisi paljon mitä viedä... Niin että voidaan perustellusti kysyä että kuka sen viennin mahdollistaa ja maksaa???
-
-
-
-
-
-
elintarvikekauppaan mutta belarus on kyllä oikeen kelpo peli tasoittamaan maatilojen "alijäämää". edullinen hankintahinta ja helppo huoltaa sekä pienet polttoainekulut.
Belarus on Valko-Venäläinen traktori!
sopis oikein mtv3 uutiskevennykseksi. Suomesta tulisi kerralla Euroopan tehokkain maa.
Ja töitä se ainakin toisi , nimittäin remonttia riittäisi ,kyllä äkkiseltään vois laskea
tuollaiset 5000 uutta työpaikkaa konekorjaamoihin. Ja urakiilojen taonta toisi toisen
mokoman , että sen pyörät pysyisi kiinni.
Delta-auto lopetti ainakin väliaikaisesti Ladojen tuonnin tänävuonna vaikka nekin on edullisia autoja.
Kyllä minusta sinä on sama syy miksi suomessa ei myytä Beraruksia kuin ladatkaan ei mene kaupaksi.
Eipä taida suomen armeijakaan enää ostaa venäjältä Uaztseja ja BTR,riä, vaikka nekin on halvempia kuin lännessä valmistetut autot ja panssarivaunut.
-
-
-
........................
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,