Saan hengenahdistusta ja ääni menee kokonaan tämän kevään katupölylyn ja autojen pakokaasun yhdistelmästä. Ensiavuksi sain kortisonia suoneen ja Bueventol Easyhaler 200 mikrog. reseptin. Onko annos iso? Tuleeko paljon sivuoireita? Olen ihmetellyt, eikö pienempikin olisi riittänyt. Huomasin vasta lääkeen tuoteselostuksesta, että pienempiäkin olisi olemassa. Antihistamiinia en voi käyttää, koska olen sille luultavasti allerginen (huono olo ja naama aivan punainen ja turvonnut).
Bueventol 200 migrog.
juuri saanut
3842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos sait sen ekaksi lääkkeeksi, annos varmaan on sopiva - mutta senhän näkee vasta käytössä ja lääkäri arvioi sen. Olethan lääkityksen tarpeessa, ismpi annos auttaa nopeammin, myöhemmin voi vähentää tulosten mukaan.
Ei välttämättä olekaan kovin suuri kun käytät sitä :) Itselläni kyseinen lääke ei aiheuta minkäänlaisia sivuoireita! Hyvin hyvin harvoin saatan saada lievää tutinaa joka menee noin viidessä minuutissa ohi! Mutta kaikki on toki yksilöllistä!
Ja samaa annosta käytän kuin sinäkin. Viitsii ottaa sen missä vaan ja millon vaan,eikä olo voi kun tulla paremmaksi :)
Bricanyl nimisestä lääkkeestä sainkin sitten aika helvetilliset sivuoireet! Eli kovaa tutinaa (esim. kahvikuppi ei pysynyt kunnolla kädessä) ja kovaa päänsärkyä silloin tällöin. Ei siis sopinut minulle! Väsymystäkin muistaakseni siitä tuli. Pidän sitä varalla kotona,jos Buventol yllättäen loppuisikin.
Pitääkö Buventolin ottamisen jälkeen huuhdella suu??! Beklometin jälkeen pitää,mutta se onkin hoitava. Ymmälläni..ei ainakaan lue pakkauskotelo ohjeessa.