tähystys ok, gluteeniton vie oireet

meikävaanmiettii

siis mitenkähän sit on, suolinukka ei näyttänyt silmämääräisesti hyvältä, tähystyksen tulos näytteissä normaali. Gluteeniton ruokavalio vie vatsaoireet pois. ollako vai eikö olla keliakiaa tai muuta?

3

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se keliakia

      ole jos suolinukka ei ole tulehtunut,tuo sinun mainitsemasi gluteeniton poistais vaivat niin voihan se syy olla jossain niissä gluteenipitoisissa ruuissa mutta ei välttämättä kaikissa niistä jos vaikka ranskanleipä käy niin siedät ainakin vehnää,tällöin keliakia on pois suljettu,ihokeliakiassahan suolinukka kuin terveellä mutta se voidaan kyllä varmistaa sen diagnoosi.Kokeile syödä muutamama päivä runsaasti vehnää sisältäviä tuotteita,pullia ranskista ym.jos tämän jälk voit hyvin etkä ripuloi tms olet keliakiasta vapaa.m50- keliaakikko jo 20v

      • totuuden--torvi

        Se, että ei tule oireita, ei tarkoita ettei keliakiaa voisi olla! Erittäin moni keliaakikko on oireeton. Itselläni todettiin keliakia kohta 29 vuotta sitten enkä edelleenkään saa mitään oireita vaikka gluteenia söisinkin (ja tiedän sen kun joskus vahinkoja on sattunut). Lääkäri on se joka sen diagnoosin tietää, ei nimetön ihminen netin keskustelupalstalla.


      • meikävaanmiettii
        totuuden--torvi kirjoitti:

        Se, että ei tule oireita, ei tarkoita ettei keliakiaa voisi olla! Erittäin moni keliaakikko on oireeton. Itselläni todettiin keliakia kohta 29 vuotta sitten enkä edelleenkään saa mitään oireita vaikka gluteenia söisinkin (ja tiedän sen kun joskus vahinkoja on sattunut). Lääkäri on se joka sen diagnoosin tietää, ei nimetön ihminen netin keskustelupalstalla.

        Söin puolikkaasta sämpylästä puoliskon (itse tehty vehnä ja sämpyläjauhoista). Tuli niin kovat vatsakivut, ettei tee mieli enää syödä yhtään. Oli keliakiaa tai sit ei, en tosiaankaan halua noita kipuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3702
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      191
      1460
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1397
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1080
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      907
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      852
    Aihe