Semperit-nastarenkaat?

Mitkäs nämä Työväen Bensiinin kauppaamat Semperit Ice Grip-kumit oikein on? Hinta on kohtuullinen, mutta onko niitä testattu missään tai onkos kokemusta toimivuudesta. Noin kulutuspintaa katsomalla näyttää ihan asialliselta.

Pitäis kakkosautoon saada edulliset talvikumit ja Semperit olisi yksi mahdollisuus. Vai olisiko sittenkin pinnattu rengas parempi, jos halpaa ja suht. asiallista etsii. Mitään Marshalleja tai Marangoneja en kyllä osta.
71055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hintaansa nähden varsin laadukas gummi, ja pesee varmasti pinnatut 10-0

Äänestä

Jossain ruotsalaisessa vertailussa oli Semperitit mukana tänä syksynä, en tosin muista missä enkä testimenestystä. Kuka muistaa?

Äänestä

>>Mitään Marshalleja tai Marangoneja
>>en kyllä osta.

Puhutko kokemuksesta? ;-)
Ajelin kolme edellistä talvea Marshalleilla, nykyisessä autossa puolestaan on jotkut Uniroyalit.

Molemmat rengasmerkit mustia, pyöreitä, nastoitettuja ja ihan toimivia. M:t kestivät ok, eivät melunneet, pitivät johdonmukaisesti . . .

Talvirenkaat on muuten paljon helpompi ostaa, kuin kesärenkaat: uudet ovat joka tapauksessa paremmat, kuin vanhat!

Äänestä
  • Ns. halparenkaat olivat kyllä ainakin jokin aika sitten aika avuttomia ja juuri talvikumeina, ehkä ovat jo muuttuneet?

    Muuten, kyllä itse uskaltaisin väittää, että talvikumeissa ne suuremmat erot on kuin kesäkiekoissa. Kesäolosuhteet ovat aika samat kaikkialla, joten on vähemmän tärkeää, missä renkaat testataan ja kehitetään. Talvi taas meillä Pohjolassa on ihan toinen kuin jossain Saksassa tai muualla.

    Tietty uusi talvikumi, vaikka pinnattu, on aina parempi kuin kaksi talvea ja 30 000 ajaettu laaturengas.

    Äänestä

mulla ois vähän ajetut halvalla pösön vanteilla 13tuumaset ja pulttijako muistaakseni 108*4 kumit on R13 165/65 tai 70 kaikki nastat tallella kuin uudet saat 80euroon jos kiinnostaa ota yhteys 0407000868 renkaat löytyis martinlaaksosta vantaalta ja itse ainakin tykkäsin kyseisestä mallista varmasti on rahansa värtti.Jäi renkaat varastoon kun vaihdoin toiseen autoon;)

Äänestä
  • juu niin vielä niistä renkaista ne on ostettu viime vuoden tammikussa ja ajettu noin 3000km

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sentteri kirjoitti:

Mitkäs nämä Työväen Bensiinin kauppaamat Semperit Ice Grip-kumit oikein on? Hinta on kohtuullinen, mutta onko niitä testattu missään tai onkos kokemusta toimivuudesta. Noin kulutuspintaa katsomalla näyttää ihan asialliselta.

Pitäis kakkosautoon saada edulliset talvikumit ja Semperit olisi yksi mahdollisuus. Vai olisiko sittenkin pinnattu rengas parempi, jos halpaa ja suht. asiallista etsii. Mitään Marshalleja tai Marangoneja en kyllä osta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu