VAPPU KUOPIOSSA

No niin, kertokaas.. Kui Kuopiossa juhlistetaan vappua? Mitä tekemisiä ja tapahtumia on luvassa? Millonka lakitetaan torilla patsas?
181713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei täällä Kuopiossa koskaan mitään juhlisteta...

Äänestä
  • Eipä ole Kuopiossa juuri minkäänlaista vapputunnelmaa! Toki yliopisto-opiskelijat heittävät Veljmies-patsaaseen joka vappu jonkun yliopiston proffan tai muun tutkijan, mutta siinä se oikeastaan on. Toki vappupäivänä voi torilla kuulla muutaman AY-pomon puheen, mutta mitään karnevaalitunnelmaa ei Kuopiossa ole koskaan ollut. Ylipäätänsä voisi sanoa niin, että mitä nuorempi akateeminen historiaperinne alueella on, sitä vaatimattomammat ovat juhlaperinteet. Helsinki ja Turku ovat omassa sarjassa tässä asiassa!

    Äänestä

  • Andropov kirjoitti:

    Eipä ole Kuopiossa juuri minkäänlaista vapputunnelmaa! Toki yliopisto-opiskelijat heittävät Veljmies-patsaaseen joka vappu jonkun yliopiston proffan tai muun tutkijan, mutta siinä se oikeastaan on. Toki vappupäivänä voi torilla kuulla muutaman AY-pomon puheen, mutta mitään karnevaalitunnelmaa ei Kuopiossa ole koskaan ollut. Ylipäätänsä voisi sanoa niin, että mitä nuorempi akateeminen historiaperinne alueella on, sitä vaatimattomammat ovat juhlaperinteet. Helsinki ja Turku ovat omassa sarjassa tässä asiassa!

    heettävät Vappuna proffan Veljmieheen. Tänä Vappuna mään kyllä kahtomaan, että säelyykö proffa tajuissaan moisessa kohtelussa.

    Äänestä

Niin, onkos Kuopiossa mitään kohtaamis-/tapaamispaikkaa nuorille, bileet yms..?

Äänestä
  • ollut aina ohjelmaa illalla. Ensin on se uitto ja sen jälkeen opiskelijat vetää torilla jotain showta. Kai tietyissä baareissa on tämän jälkeen jotain vappuohjelmaa. Tietäis vaan missä. Onko vappuna muuten mitään puistoriehoja? Varsinkin jos on hyvä keli niin mielummin bilettäs puistossa, kuin baarissa. Ai niin ja järjestäähän ne opiskelijat sen maakuntamatkan, jossa bussilla kierretään koko päivä maaseudun räkäisimpiä baareja Rautavaaralta Joroisiin juomassa olutta. Hullua touhua ja juuri siksi aivan mahtavaa!

    Äänestä

Juuvaan ja tapellaan

Äänestä
  • vaan amikset ymmärtävät pysytellä poissa jaloista

    Äänestä

Paikalliset kristillisfundamentalistit aikovat torilla terrorisoida vapunviettäjiä harjoittamalla hihhulikäännytystä ja kansalaispoliisitoimintaa. Rahapulaa poteva kaupunki tukee em. toimintaa antamalla suuren juhlatelttansa vuokralle puoleen hintaan. (Teknltk:n päätös)

Äänestä
  • terrorisoimaan tuota telttaa. Ketkä on mukana?

    Äänestä

no mä

Äänestä

Pitkän talven jälkeen alkaa kesä. Upeeta. Vappuna saa juhlia, olla iloisella tuulella, nauraa. Se on elämää, hauskanpitoa. En ymmärrä, että jotkut näkevät kielteisyyttä Vappua juhlitessa.

Kaikilla on oikeus ja mahdollisuus juhlia Vappua, hyvällä mielellä

Äänestä
  • Se on varmaan osittain sitäkin kun nykyään ovat yhä suurempaa roolia ihmisten juhlinnassa ottaneet lääkkeet ja huumeet. Alkoholia jokainen (lähes) osaa käyttää sen verran että vielä pystyy toimimaankin, mutta nuo muut ovat vaikutukseltaan tosi arvaamattomia ja esim. amfetamiini voi helposti muuttaa ihmisen koko persoonallisuuden hetkessä. Sitten voi vaan arvioida mitä tapahtuu noille alaikäisille lapsille jotka tänäkin vappuna pistävät itseensä jotain ainetta kun haluavat päihtyä.

    Äänestä

Kuopiossa keskustellaan vain kuopion asioista

Äänestä

Olimme taas parin vuoden jälkeen viettämässä Vappua Kuopiossa. Kaikki onnistui yli odotusten! Aattona katsoimme Velj´miehen pesua ja lakitusta ja Vappupäivänä kävimme syömässä Apajassa. Sää oli ihanteellinen, värikästä väkeä oli liikkeellä runsaasti ja munkit ja sima maistuivat. Samalla tuli katsastettua kaupungin uusia rakennuskohteita: Puijonlaakson rinteen asuintalot, uusi uimahalli sekä linja-autoaseman viereen nouseva tornitalo. Kyllä kaupungissa on nyt myönteinen kehitys vauhdissa!

Äänestä

poå0

Äänestä

Trolli kysyy ja tyhmät vastaa.

Äänestä
  • Miksi ihmeessä trolli kysyisi "Kui Kuopiossa juhlistetaan vappua? Mitä tekemisiä ja tapahtumia on luvassa?"
    Mitä iloa trollille on saada tietää mitä tapahtumia Kuopiossa on?
    Kerroppas ny kun tunnut tietävän.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sane911 kirjoitti:

No niin, kertokaas.. Kui Kuopiossa juhlistetaan vappua? Mitä tekemisiä ja tapahtumia on luvassa? Millonka lakitetaan torilla patsas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu