Tässä avioehtoni

Näin sovittu

Näin lukee avioehtopaperissani: Muutamme xx.xx.xxxx tekemäämme avioehtoa siten, ettei kummallakaan meistä ole avio-oikeutta mihinkään toisen omaisuuteen, oli se sitten hankittu ennen aviolittoa, tai sen aikana, eikä myöskään tällaisen omaisuuden tuottoon. Asunto-osakekirjassa on maininta, että osakkeesta kuuluu 1/5 Matille ja 4/5 Maijalle. Tämä lienee niin selvää tekstiä, ettei epäselvyyksiä erossa tule. Eli molemmat saavat pitää kaikki omat pankkivaransa ja asunto jaetaan yllämainitun suhteen mukaisesti?

1

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      Niitähän ei ole "hankittu". Selvempää olisi ollut, jos olisitte lopettaneet kohtaan "mihinkään toisen omaisuuteen". Se kun pitää sisällään kaiken, myös tuoton - jos siis tätä tarkoititte. Mutta jos asunto-osake on hankittu, niin siltä osin ei epäselvyyttä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5821
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      57
      3155
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2675
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      11
      2462
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2169
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      29
      2131
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1836
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      15
      1508
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      147
      1364
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      262
      1205
    Aihe