Heps kaikki karaten harrastajat.
Voisko joku karaten asiantuntia kertoa goju ryu karaten, yhteyksistä kiinaan. Näyttää ainakin pintapuolisesti tarkasteltuna huomattavasti poikkeavalta, kuin muitten okinawan tyylien katat. onko osa katoista pöllitty kungfusta vai onkos ne kungfun ja okinawan taistelutaitojen yhdentymä vai onko goju ryu:lla ja kungfulla mitään yhteistä.
Voisko joku karaten asiantuntia kertoa goju ryu karaten, yhteyksistä kiinaan. Näyttää ainakin pintapuolisesti tarkasteltuna huomattavasti poikkeavalta, kuin muitten okinawan tyylien katat. onko osa katoista pöllitty kungfusta vai onkos ne kungfun ja okinawan taistelutaitojen yhdentymä vai onko goju ryu:lla ja kungfulla mitään yhteistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yleistäen voisi sanoa että _kaikki_ okinawalaiset tyylit on velkaa paljon kiinalaisille tyyleille. Goju sisältää huomattavan paljon kiinalaisia vaikutteita, mm. sanchin katassa Okinawalla lähinnä laitettiin avokädet nyrkkiin ja muutettiin hieman askelkuviota (lisättiin mm. takaperin kävely) jne.
Vastaava kiina-linkki koskee kaikkia alkuperäistyylejä, esim. sana 'shorin' shorin-ryu ja shorinji-ryu tyyleissä on suora käännös kiinankielen sanasta 'shaolin' (siis se kiinal. temppeli). Ja karaten alkuperäinen nimikin tarkoitti kiinalaista kättä, eikä tyhjää kättä.
No mitäs tää goju, eli kova -pehmeä, onkos tää suuoraan jing/jang teoria.
Käsittääkseni se on ihan vaan "tyylimme yhdistää pehmeän ja kovan tavan hoitaa asioita". Tosin en harrasta Gojua itse, joten en tarkkaan osaa sanoa miten syvällinen merkitys tuolla on. Kysy joltain opettajalta?
Elikäs niinku kungfussa, eli kova pehmeä-pehmeä kova. Tiedätkö miksi shorin-ryu:ssa ja muissa okinawan no japanilais tyyleistä puhumattakaan, esim seisan kata on raiskattu niin pahasti, en nyt tiiä mikä tyyli tahkos seisania ekana, mutta kovin paljon erilaisempi se on muisa kuin gojussa.
Uskoisin että aidoin seisan löytyy Seibukan Shorin-ryulta, mutten ole varma. "Raiskauksen" ( =muutosten ) syynä on yleensä joko jonkun opettajan eriävä mielipide asioista, tai joskus myös tietämättömyys.
Goju sisältää, jos näin voi sanoa, paljon enemmän kiinalaisia vaikutteita, ainakin perustajan harjoitushistorian antaman vaikutelman mukaan, kuin muut okinawalaiset karatetyylit. Miyagi vieraili Kiinassa useaan otteeseen, ja tapasi aikansa kiinalaisia huippujässiköitä mm. Jing wu yhdistyksen tiloissa ja tiimoilta.
Tässon vähän gojuhistoriikkia:
http://www.portaskarate.org/gojuhist.html
Juu, kuten sanoin "Goju sisältää huomattavan paljon kiinalaisia vaikutteita". :o)