Turkkilaisten tekemä

Ei ole Mersu enää saksalainen. Arabien omistama firma teettää turkkilaisilla Mersuja ympäri Eurooppaa.
9749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

on tietysti entisen DDR:n alueella, Leipzigissä ex.Stasi kavaltajien kasaama BMW.

Äänestä

Turkkilaiset ovat tehneet Mersut jo kymmeniä vuosia. Mikä olikaan ongelma?

Äänestä

foortit ja rellutkin karvakädet tekee

Äänestä
  • Turkissa turkkkilaisten kasaama tositurkkilainen. Aito Mehmetmobiili.

    Äänestä

Mersun päätehtaat ovat edelleen Stuttgartin seudulla, Lounais-Saksassa. Minulla oli 30 vuotta sitten työtoveri, joka oli kotoisin juuri sieltä Baden-Württembergin kulmilta. Hänen nurkkapatrioottinen näkemyksensä siihen aikaan oli, että MB on laadukkaammin tehty kuin BMW, koska MB:n tehtailla on paljon vähemmän siirtolaistyövoimaa. Tehtaat olivat hänen mukaansa tukevammin saksalaiskontrollissa kuin baijerilaisen kilpailijan. Kaakkoinen Münchenin seutu (jossa BMW:n tehtaat olivat) oli Turkin ja Balkanin siirtolaisia imevää metropolialuetta. No, tuo oli vain hänen näkemyksensä ja sen esittämisestä on 30 vuotta. Myös Audin tehtaat ovat valtaosin Baijerissa (pääkallonpaikkana Ingolstadt). Itse ajan tällä hetkellä kahdella autolla. Ranskalaismerkkini on valmistettu Ranskassa – arvatenkin pitkälti marokkolaisen ja algerialaisen berberityövoiman varassa. Saksalaismerkkini on valmistettu Meksikossa viiksekkäiden meksikaanien voimin. En pidä niin oleellisen tärkeänä, mitä kansallisuutta tai kansallisuutta kukin mutterinvääntäjä tai robotin käyttäjä edustaa tai millainen hänen ihonvärinsä tai karvoituksensa on.

Äänestä

..Vito kasattu Espanjassa. Liekö sitten turkkilaiset kasannu vai ketkälie.. Ei ihmeemmin kiinosta tuo asia mutta automaattiloota siitä herkesi pelittämästä ja piti tehä perusteellinen remontti. Onko muilla hajonnu autoloota reilun 300 000 km kohalla vai oliko vuan minun pöljän tuuria. Lieneekö kassoojien syntyperällä vaikutusta tuohon lootan kestoikkään, sitä en tiijä sannoo. Joka tapauksessa seuraavakin auto on Mersu kuhan tämä tullee vaihtoikkään (vm. 2003 ja 110 cdi kyseessä)jos tätä ylleesä hengiltä ajamalla suapi.

Äänestä

Aikoinaan reissasin Kreikan saaristossa ja ihmettelin useammassa pikkukylässä, että missä nuorempi porukka kun vain vanhuksia roikkui kulmilla. Kaikkialla sain vastauksen, että nuorempi väki on Saksassa bemareita kasaamassa.

Äänestä

Kansallisuusaate voi joutaa hyvin romukoppaan. Mikään merkittävä auto ei ole aikoihin ollut jonkun tietyn maan/kansan tuotos vaan osia alihankitetaan ympäri maailmaa. Alfaa johtaa ent. Rols Roycen pomo, ja tämän maineekkaan "brittifirman" omistaa kuka lie. Jaguarin aivot sielu ovat Brittanniassa, missä auto tehdäänkin mutta omistaja Tata Intiassa. Saab-Chrysler, jne. Nokiakaan mikään Suomalainen firma ole. Omistajat ovat ympäri maailmaa ja pääkonttuuri on täällä. Jonkin verran firmassa on silti suomalaisuuttakin.

Äänestä
  • EIKÖHÄN MERSUA KASAA IHAN AIDOT SAKUT

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arabien omistama kirjoitti:

Ei ole Mersu enää saksalainen. Arabien omistama firma teettää turkkilaisilla Mersuja ympäri Eurooppaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu