Suomen Poliisijärjestöjen liiton nokkamies Yrjö Suhonen ei ilahdu kaavailuista, joissa poliisityötä voisivat tehdä haja-asutusalueella lähimmät muut virkamiehet, kuten sotilaat tai rajamiehet.
Mieluummin Suhonen ottaisi nopeasti vastaan poliiseille lisää rahaa ja luvatut 820 virkaa.
- On muistettava, että poliisi koulutetaan kahdessa ja puolessa vuodessa nimenomaan vaativaan työhönsä, jota hän hoitaa virkavastuulla. Ei olisi mielekästä, että muut virkamiehet, yksityisestä tahosta puhumattakaan, hälytettäisiin näihin tehtäviin, muistuttaa Suhonen. Ensimmäisen virkamiespartion periaatetta on kaavailtu harvaan asutulle seudulle. Esimerkiksi sotilaat hoitaisivat perheriitaa, kunnes poliisi ehtisi paikalle.
Pitkät etäisyydet lähimpään poliisipartioon ovat entisestään vaikeuttaneet poliisityön käytännön hoitamista nyt, kun poliisipiirejä on enää 24.
Erityisesti päihtyneiden kuljetukset sitovat poliisien voimavaroja kohtuuttomasti, myöntää Yrjö Suhonen.
- Kysymys on tuntien työstä, jos yksi päihtynyt kuljetaan juoppoputkaan Varkaudesta Pieksämäelle tai Imatralta Lappeenrantaan - ja vasta sitten partio palaa takaisin rivistöön.
Silti poliisien ammattijärjestö ei tue varauksetta sellaisia ehdotuksia, että nämä työt siirrettäisiin palomiehille tai yksityiselle vartiointifirmalle.
- Poliisitehtävien alennusmyynti on lopetettava, jyrisee Suhonen.
Poliisit alennusmyynnissä ja
paskat housussa.
8520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä järkeä on palkata näitä tumpeloita lisää, ei se tilanne parane jos määrää kasvatetaan. Olisi ensiarvoisen tärkeätä satsata laatuun kuin määrään. Helsingin huumepoliisien tutkintakin on polkenut tyhjäkäyntiä jo usean vuoden ajan ja tämä kaikki veronmaksajien rahoilla. Hyvä suojatyöpaikkalaiset!!
hoitaa kuka tahansa. Tämäkin kertoo paljon. Anne Holmlundin ehdotus: Ensimmäinen henkilö,joka saapuu paikalle voi ottaa tilanteen hallintaan. Kyllä ne muualla maailmassa nauravat
Kun olet noin varma, että jokainen poliisin työhön kykenee, niin tuleppas yövuoroon viikonloppuna. Minä katselen, kun sinä hoidat hommat. Usko tai älä, lopetat eka keikalla.
poliisien tehtäviä haltuun.Tästä on kysymys. On käsittämätöntä pitää kahta noin suurta organisaatiota veronmaksajien rahoilla pystyssä. Armeija voi nykyisin varsin hyvin hoitaa poliisien tehtäviä. Säästetään paljon veronmaksajien rahoja,jos poliisi lakkautetaan. Armeijalla olisi kaikki valmiudetkin hoitaa asioita.Oma tietotekniikka verkkokin. Siellähän on jo sotilaspoliisi organisaatiokin valmiina. Armeija ei ole sotkeutunut korruptioon, rahanpesuun,eikä virkarikoksiin. Heistä ei ole koskaan kirjoitettu saati epäilty tälläisista rikoksista. Ovat erittäin hyvässä maineessa.
"Armeija ei ole sotkeutunut korruptioon, rahanpesuun,eikä virkarikoksiin. Heistä ei ole koskaan kirjoitettu saati epäilty tälläisista rikoksista." Sittenkö heräsit, jauhoaivo??? Ei vittu, onko noin tyhmiä olemassa!!!!
töistään. Perheriita varmasti paremmin osaa sovitella sosiaalityöntekijä, jolla ei ole oikeutta viedä kumpaakaan osapuolta putkaan, jolla tavalla vuokot lähes aina ratkaisevat asiat. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1677697
ja lähes itseään jatkuvasti toistaen tässä yläpuolella esittelevät taitojaan, hohhoijaa...ei mitään uutta.
maaseudulle on ihan ok....jos saisin päättää antaisin noille harvaanasutuille seuduille lisää virkoja asutuspoliittisista syistä. Eli virkoja ei tulisi isoihin laitoksiin vaan ko. poliisit sijoitettaisiin haja-asutusalueille periaatteella lapsettomat, yksinäiset jne komennetaan määräajoiksi hoitamaan niitä ellei muuten ole tulokkaita. Maalla on pääasiassa rattijuoppoja ja tappoja, mutta silti pitkien matkojen päässä pitäisi olla aina joku varikonkaltainen taukopaikka, josta partio voi lähteä tehtävään. Siellä voisi myös hoitaa lupa-asioita, neuvontatehtäviä jne. Eikä mikään estä sijoittamasta vaikka nettivalvontapoliiseja tälläiselle varikolle pitämään samalla yllä toimistoa. Maallakin kuuluu olla valtion peruspalvelut, vaikka 2 poliisia ja 1 lähihoitaja-1 terveydenhoitaja yhteisyksikkö.