Olen nyt joulukuusta asti syönyt Novofemiä. Älyttömät raivokohtaukset on jääneet taakse. Tottakai jokainen nainen hiiltyy joskus ja kiukuttelee läheisilleen. Sitä ei mitkään hormonilääkkeet poista:)
Mutta muuten alkaa olla parempi mieli. Kuukautiset ovat hiukan epäsäännölliset ja se on hiukan huono puoli tässä asiassa. Iho kuivuu ajoittain paljon ja yht´äkkiä voi kutista päänahka tai jalat tosi paljon. Mutta ilmeisesti nekin kuuluvat näihin vaihdevuosiin ainakin osittain.
Parempaa kohti olen menossa elämässäni muutenkin ja alan taas nauttimaan olostani! Hyvää kevättä kaikille!!!
kokemuksia alkaa tulla.....
ei enää niin raivotar:)
141835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minulla on nyt kolmas kiekko menossa Novofemia. Olen todella tyytyväinen. Se auttoi aivan heti yöhikoiluun, ja on ollut ihanaa nukkua yönsä kunnolla. Mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut, ei esimerkiksi turvotuksia, joista monesti naiset valittavat. Sitä jaksaa pitää itsestään hyvää huolta, kun saa nukkua. Ajoittain minulla oli hikoilua myös päivällä, ja nyt ei tarvitse peltä, että kesken tiukan neuvottelun tulee hiki pintaan. Se ei käy lainkaan laatuun. ja ps, olin kyllä kokeillut ensin useita luontaistuotteita, mutta ne eivät auttaneet.
Ihan kiva kuulla, että kumpainenkin olette saaneet näin hyvin apua tästä hormoonista, eikä mitään sivuvaikutuksiakaan ole tullut. Itse olin myöskin ensin tyytyväinen, koska se auttoi mullekin jo muutamassa päivässä hikoiluun. Siinä vaiheessa, kun aloitin sitä keltarauhasosuutta, niin alkoi turvotus ja lihoin 4kg ekan kk aikana. Sitten, kun tyhjennysvuoto alkoi, niin se oli tosi voimakas ja kivulias useamman päivää. En sittenkään halunnut tuollaista turvotusta, enkä jatkuvaa vuotoa enää, kun pitäis päästä vuodoista eroon jo tässä vaiheessa. Niinpä sitten lopetin em. hormoonin käytön ja pari kk menikin ennen kuin hikoilut palasivat. Kokeilin vielä Femostonia, joka ei mulle niin nopeasti auttanutkaan hikoiluun, eikä poistanut sitä kokonaan. Vuoto ja kivut olivat samaa luokkaa, kuin Novofemissäkin. Jonkun ajan tulin toimeen pelkällä paikallishoidolla, mutta sitten hikoilut alkoivat lisääntyä tosi paljon. Ajattelin vielä kertaalleen kokeilla hormooneja ja sainkin Estrogel/Lugesteron reseptin. Vielä en ole niitä tarvinnut, kun aloin kokeilemaan erästä uutta luontaistuotetta,(tässä välissä olin kokeillut yli kymmentä luontaistuotetta siis noita mitä nyt myydään luontaiskaupassa) joka sitten kolmen viikon käytön jälkeen vähensikin jo huomattavasti hikoiluani. Olenkin ollut tosi tyytyväinen, kun olen nyt käyttänyt tuotetta 4kk kaikki vv-vaivani ovat hävinneet, eikä tarvii kärsiä enää vuodoistakaan=D
Uteliaisuuteni heräsi - mitä luontaistuotetta käytät nykyään?
Ihan tarkoituksella jätin nimen mainitsematta, koska se on yleensä täällä suunnassa herättänyt närästystä tietylle porukalle. Kun kerta kysyit, niin "purtsi" Puerariahan se..
"Purtsi" toi avun mullekin. Kokeilin myös muita luontaistuotteita, mutta en kokenut saavani helpotusta. Mutta hyshys, ollaan hiljaa, ei mainita tuotteen nimeä, etteivät jotkut taas mene suunniltaan ;)
turvallista myös?
olevan sieltä pahimmasta päästä sivuvaikutuksineen, mutta tietenkin se on yksilöllistä. En sanoisi, että hormoonit olisivat koskaan täysin turvallisia, mutta itse kylläkin kallistuisin ennemmin geelin tai laastarilinjalle ennen pillereitä. Kait ne silleen lääkärin valvonnassa ovat kuta kuinkin turvallisia..
Minulla ei ole ainakaan ilmennyt mitään sivuvaikutuksia. Kierto on hiukan epäsäännöllinen ja siitä en oikein tykkää. Kuumia aaltoja ei ole enää tullut. Tai joskus hiukan selkää saattaa kuumottaa juuri kuukautisten aikana mutta ei muuta. Mieliala on kuitenkin huomattavasti parempi ja siitä olen onnellinen!
tarkoitin käyttäjäkokemuksia mitä täällä on aikaisemmin kirjoiteltu esim juuri noita turvotuksia ja lihomista, sekä voimakkaita kivuliaita vuotoja. Itse Novofemin tuoteselosteessa kyllä on myöskin aika pitkä lista mahd. haittavaikutuksista, joita tietenkin kyllä on muissakin hormooneissa. Kirjoitit, että kiertosi on epäsäännöllinen, vaikka olet muutaman kiekon jo käyttänyt. Itselläni alkoi vuoto aina parin pv sisällä uuteen kiekkoon vaihtaessani. Ehkäpä se on sitä ekoina kuukausina ja jatkossa sitten tasaantuu.
Olen käyttänyt noin kaksi vuotta Novofemiä, ei mitään sivuvaikutuksia, ei turvotusta, lihoamista, olin pari kuukautta sitten kuukauden käyttämättä kokeilumielessä, heti tuli yöhikoilut ja heräämiset parin tunnin välein joten aloitin taas syömisen, rauha palasi taloon. Kokeilin aikaisemmin kaikki mahdolliset luontaistuotteet, mutta oli pakko uskoa etten pärjää niillä. Elämä on kyllä ihan mukavaa, kun löytyy oikeat aineet. Olen 59v joten ei ole enää mitään vuotojakaan. Hyvää alkavaa kesää kaikille.
Teillä jotka olette saaneet hyvän avun tuosta Novofemistä, niin oliko teillä gyneltä jo selkeä labratulos siitä että olette vv-vaiheessa? Kysyn tätä siksi, että mulla on vain lieviä oireitakuten kuumotusta, yöhikoilua silloin tällöin. Ja aiemmin ainakin gyne vain totesi, että en ole vielävaihdevuosissa, vain etukäteisoireita, joita ei vielä hoideta. Siis pitääkö munkin saada jotkut tietyt hormonitulokset, ennenkuin voin saada lääkettä gyneltäni?
ainakaan tarvinnut mitään "hormoonitulosta", vaan oireiden perusteella sain reseptin. Mulla alkoi tulla esim.hikoiluja 24h vajaan tunnin välein ja sitten alkoi myöskin virtsarakon limakalvovaivat, eikä nukkumisesta tullut enää mitään. Menkat eivät silloin olleet vielä kokonaan loppuneet, vaan tulivat silloin miten sattui. Novofem alkoi auttamaan muutamassa päivässä. Lopetin kuitenkin aika lyhyeen hormoonikokeiluni ja yksi syy oli tuo yhdistelmävalmisteen käytön kohonnut syöpäriski. Toseksi en halunnut enää joka kuukausi vuotoja. Onneksi sain avun vaivoihini toiselta suunnalta.. Sulla ei ilmeisestikään ole vielä tarvetta korvaushoitoon.
Minulla gyne teki gynekologiseb ultran vielä kertomusteni vahvistukseksi. Eli siinä todettiin toisen munasarjan kutistuneen ja toisnekin pienentyneen aika lailla. Ja sen perusteella sain Novofemin. Kuukautiset siis tulee mutta ei niin kellontarkasti kuin joskus ennen:) Mutta tunnen itseni nyt iloisemmaksi ja myöskin kaikki halut on palanneet:)
Niin, ei minultakaan mitään hormoniarvoja mittaamaan ryhdytty. Yöikoilu ja valvominen olivat kestäneet kaksi ja puoli kuukautta yhteen menoon, kun aiemmin ne jaksot jatkuivat noin kuusi viikkoa ja tulivat puolen vuoden välein. Minulla myös nähtiin ultralla, että munasarjat ovat kutistuneet. Omaa hormonitoimintaa lääkäri kuitenkin totesi vielä olevan esimerkiksi limakalvojen hyvän kunnon takia. Valmiste auttoi heti: siis heti seuraavan yön olin hikoilematta ja nukuin hyvin. Olen onnellinen saamastani avusta. Vähäisenä sivuoireena minulla oli rintojen arkuutta kiekon loppuvaiheeessa, mutta nyt ei näköjään sitäkään ole. Kolmas kiekko on kohta lopussa. Vuoto on ollut säännöllistä, vähäistä ja kivutonta. Ja kuulun siihen pieneen (olemattomaan?) porukkaan, jonka mielestä kuukautiset ovat "ihan kivat": tuovat rytmiä elämään:)