Mulla ollut fefluksitauti jo pitkään, ei närästä päivällä, vaan yöllä nousee se kamala kitkerä liemi suuhun asti. Olen käyttänyt Ranixalia ja Gavisconia. Yleensä ne riittää oikein hyvin ja nukun yöt suht ok. Mutta, joskus kun syön liikaa illalla tai olen syönyt päivällä jotain sopimatonta, grillimakkaraa tms. niin silloin ei nuo auta, vaan se liemi on suussa. Ja silloin istutaan sängynlaidalla yskimässä. Sängyn pääty on korotettu. Pyysin lääkäriltä näitä hankalia öitä varten jotain muuta lääkettä, sain Somacia. Niin kauheaa yötä ei ole ihan äkkiä ollut. Se ei auttanut yhtään, päinvastoin närästi ihan kauheasti. Pakko oli aamuyöllä ottaa Ranixal, sitten alkoi vähän helpottaa. Mikä voisi auttaa? Olen joskus syönyt vähän aikaa Nexiumia, ei auttanut ainakaan heti. Eikö se lääke nyt kuitenkin pitäisi yhdelläkin kerralla jo edes vähän tehota? En haluaisi millään enää valvoa koko yötä närästyksen kourissa. Kertokaa, jos on jotain vinkkiä.
mikä auttaisi?
...........
8648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja aina kun syön illalla raskaita aterioita,seuraava yö on yskimistä.Herään siihen kun kurkkuakutittaa ja henkeä ahdistaa,pakko nousta ylös.Ensiapuna auttaa kevytmaito,se lievittää nopeasti happoja. Muuten käytän haponsalpaajia,mutta vain silloin tällöin. Parasta välttää iltasyömistä.
yönärästyksiä aiheuttavat ruoka-aineet on suht selvät, helpoin ja yksinkertaisin olisi vaan vältellä niitä tai syödä minimimäärä. Samoin se kevyt iltapala ja 3-4 h väliä nukkumaanmenoon auttaa kanssa. Voimia tähän minimointiin! Nexium ja Gaviscon (vahvempi Advance -versio) auttaa (ei poista kaikkia oireita)itsellä pystyrefluksointiin. Nexiumin kunnon imeytyminen vie tunnin - ja yhtäkkiä aloitettuna oireiden lieventyminen vie kauemmin kun mahassa on jo happoa ja sen poistuminen taas kestää kuitenkin vähän aikaa. Pystyssä oleminen (=seisominen, rauhallinen kävely) on kanssa parempi itsellä kuin istuminen. Kuinka usein joudut yörefluksin takia valvomaan (viikossa/kuukaudessa) ja kuinka monta tuntia yleensä ne vaivaa sinä yönä?
Jos käytät maitoa hätäkeinona, kannattaa olla varovainen - alun neutraloinnin jälkeen sen (lähinnä kalsiumin)pilkkoutuminen lisää haponmuodostusta enemmän.
Itsehän kerroit, että jos syöt päivällä sopimatonta tai liian myöhään, niin silloin kostautuu. Sinun on vain tehtävä kuten meidän kaikkien muidenkin ruuansulatuksemme nöyryyttämien: lopetat sopimattoman syömisen ja nukkumaan menet riittävän tyhjällä vatsalla.
Osta apteekista Valmarin merkkistä lisäravinnetta, myýdään pullossa, säilytetään kylmässä. Tosi hyvä aine eikä närästä! Tätä ainetta saa ihan ilman lääkärin määräystä.
Hei, Itse pääsin tästä tosi veemäisestä vaivasta eroon omenaviinietikan (!) avulla. Mulla oli LPR-tyyppinen refluksi, kurkku oli aivan riekaleina ja välillä hapot tuntui suhisevan korvissa asti, järkyttävä olo monta kuukautta! Nooh, Earth Clinicin sivuilla vaahdottiin omenaviinietikasta refluksin parantajana, ajattelin että kaiken maailman hulluja, mutta kokeilinpa kuitenkin. Siis: lasilliseen vettä pari ruokalusikallista omenaviinietikkaa ja lisäksi neljäsosa teelusikallinen (siis ihan vaan hyppysellinen) ruokasoodaa. Vetelin tätä lientä pari kertaa päivässä, ja olin aivan äimän käkenä, kun oireet katos 4-5 päivässä ja kurkkukin alkoi parantua. Katso Earth Clinicin sivuilta lisää juttua, jos haluat. En syö enää mitään lääkkeitä, ja refluksi oli jo tosiaan niin pahana, että ääni lähti ja hammaslääkäri oli huolissaan mun hampaista. Nykyään estän refluksia syömällä päivittäin etikkakurkkuja ja manteleita aterioiden jälkeen :) (huom, ei paahdettuja!), ja otan aloe vera -nestettä pari kertaa päivässä. Toivottavasti tästä on jollekin apua. En muuten ole mikään luontaistuotehörhö, uskon kyllä lääketieteeseen, mutta tässä vaivassa siitä ei ollut apua...
tuon perusteella liian vähän happoa mahassa joka sitten aiheutteli refluksi-ilmiötä ... viinietikan voi löytää monilta palstoilta vähähappoisuushoitona. hätävarana jotain neutraloivaa vieressä, jos sattumalta ei ole sama vaiva (nimim. kokeillut).
kokeilla luontaistuotepuolen juttuja, googlaa netistä (esim natural remedies for reflux) - niitä löytyy aika paljon (tehosta en tiedä). Tuo edellisen kirjoittajan ehdottama omenaviinietikka on aika suosittu näissä kokeiluissa - googlaa esim "apple cider vinegar and reflux" tai "vinegar and reflux", jos haluat lukea asiasta enemmän. Sieltä löytyy tietenkin tekstejä puolesta ja vastaan. Nettikirjakin aiheesta on julkaistu: http://www.softlist.net/program/vinegar_for_heartburn_and_acid_reflux_-software.html