on veroprosentti yli pääomaveron eli 28%? Turha jauhaa paskaa, ettei osingoista yms. pääomaverotuksen piiriin kuuluvista tuloista makseta kunnolla veroa! Tavallisella asuntovelallisella 2500 euroa kuussa tienaavalla veroprosentti on nippa nappa 20% päälle, että se siitä veronmaksusta.
Kuinka monella "duunarilla"
pääomavero...
5310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
paskaa tollo! 32 on veroprosentti tällä hetkellä minulla joka olen "duunari" niinku sinä sanot. Me duunarit ne maksamme edelleen. Ei teillä onnettomilla pääomaveronmaksajilla ole rahaa! Hävetkää saatana!
euroo enemmän ku työlliset
jo varsin pienistä tuloista joutuu maksamaan yli 30% veron. On tapauksia, että esim. hoitajan, jonka tulot ovat ehkä vain viidesosan ylilääkärin palkasta,veroprosentti on korkeampi. Tämä on mahdollista siten, että lääkäri on yhtiöittänyt toimintansa ja ottaa palkkansa pääomatuloina, jolloin veroprosentti on vain 28. Ja hox. pääomavero menee kokonaisuudessaan valtiolle eikä kunta saa senttiäkään, vaikka ko. lääkäri tietenkin käyttää kunnan ilmaispalveluja. Kaiken kukkuraksi pörssissä noteerattomien yhtiön osakkeen omistajille voidaan jakaa osinkoja jopa 90.000 euroa vuodessa verovapaasti.
>>...ottaa palkkansa pääomatuloina, jolloin veroprosentti on vain 28.
Se on vaan semmonen homma, että ennenkun niitä pääomatuloja edes on, on niiden hankkimisesta meksettu jo veroja. Sitten vielä toistamiseen niistä maksetaan se 28%. Tätähän ei tajuta, kun ei ole kokemusta asiasta.