Olen aika ajoin seuraillut tätä palstaa ja huomannut että toisinaan pidätte itseänne "pappana ja mummona" , mutta mukaan mahtuu myös "rokkimimmiä ja twisthemmoa"...Aika mielenkiintoista suhtautumista ikäänsä, toisaalta tosin henk.koht....Itse olen tilanteessa että vähä reilu nelikymppinen nainen on lujaa rakastumassa just "kuuskybää" täyttämässä olevaan mieheen...Että näin...Mutta itse sanoisin että kyllä se kuuskymppinen mies on vielä täysin timmissä kunnossa, niin henkisesti kuin fyysisestikin, kaikin tavoin.....
Joten olkaa ylpeitä ja onnellisia omasta itsestänne ja nauttikaa mitä elämä ikinä tuokaan eteenne...!!!
Kommentti nuoremmalta naiselta...
ikäfilosofiaa...
271346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
silloin kun meillä on lapsenlapsia. Minä en ainakaan niinkään siitä iästä välitä, mummo on arvonimi, ja se kannattaa kantaa kaikella arvokkuudella. Ollaampahan sitten timmejä tai ei!
Pinnallista hehkuttaa , että mummokin voi olla timmi. Miksei olisi, kun huolehtii itsestään, minkä ikäinen tahansa. Aloittajalta kovin nuoleskelevaa ja hyväksyntää hakevaa tulla tänne tuollaista kertomaan. Jos pelkkää timmiyttä hakee, paras norkoilla kuntosaleilla ja tsiikailla bodareita. Lihakset ovat mahtavat, aivoista ei niin väliä tunnu olevan.
nimikkeen taakse tarvitse käpertyä, tai tuntea itseänsä todella vanhaksi. Mummona on kiva olla näinkin nuorekkaalla/iloisella mielellä, elää elämäänsä kuin oltaisiin 40v. Hyvä esim, tuttavani nainen, hän on 73v, hän on kuin nuoret tytöt, ottaa osaa kaikenlaisiin rientoihin, lulaa karaokea, asuu isossa paljon työtä vaativassa talossa, hän on iloinen aina. Itselläni on mies päälle 60v, hän on kuin terästä aina vauhdissa, monessa mukana,tekee kotitöitä, ja mitalin antoisin puoli, hyvä rakastaja, ja hän hyvä rakastettava.
Taidat olla aika surkea 4-kymppinen naisihminen, kun tulet tänne 6-kymppisten palstalle mesoamaan omasta erinomaisuudestasi 6-kymppisten joukkoon. Mielestäsi oma ikäsi antaa sinulle etulyöntiaseman iäkkäämpien porukkaan. Sinulla taitaa olla jokin vika, kun et pärjää ikäistesi joukossa?
Oli todella typerä kommenntti..!!!
Sanoi kettu... On se tosi harmi että joku nelikymppinen vie pois yhden potentiaalisen sulhasehdokkaan. Oikein näen miten suupielet kääntyy alaspäin... Koeta olla iloisempi niin OLET KILPAILUKYKYINEN. Meitä pian kuusikymppisiä leskiä on markkinoilla paljon ja miehillä on valinnanvaraa.
Joka viikonloppu, tulee nuori nainen, kertomaan ihme stooreja tänne. Miksi et sitten ole sen miehen kanssa, vaan perjantai-iltaa viettämässä kuuskybästen kanssa? Hyvin erikoista, kun itse styylasin, tai olin rakastunut, ei kyl netti ihan ekana mieleen tullut, eikä ainakaan äitini ikäisten saitti. Haetko isää, tai mahdollisuutesi oman ikäisten kanssa heikot? Kiva tietty, jos joku nuori haluaa passattavan itselleen, meepä katsomaan miltä yli 70v ukot näyttää, ei siihen kauaa mee, kun on papparainen.
loppuiäkseni rokkimimmiksi, koska mummo en ole, enkä tule. Kunnia mummoille! Toivottavasti rokki raikaa, ainiaan. Rokki on rajaton riemu. Kukin tulee onnelliseksi omalla tavallaan, toivon. Elämä on ihmisen parasta aikaa, kuten Matti N. osuvasti lausahti. Osataan me nauttia, ihan itsekin. Samaa hyvää Sinullekin!
ja nautiskelen rakkaani kanssa tässä mökin terassin lämmöstä (jahka suljen just tän koneen ...)
Minäkin toivotan:Aurinkoisia kevätillan hetkiä kaikille naisille.
...mikä olikaan pointtisi?
saavat minun puolestani olla ihan sitä mitä haluavat ja ihan niin kuin haluavat. Ainoa tavoitteeni on kasvaa Ihmiseksi ennen kuolemaani ja se riittää minulle. Ikä lasketaan syntymävuodesta, eikä se yksinään vaikuta paljoakaan ihmisen elämään. Hyväksy itsesi ja uskalla elää, on mielestäni hyvä elämänohje. Usein hämmästyttää se, että ihmiset näyttävät olevan paljon enemmän kiinnostuneita toisten kuin omasta elämästään. Monet näyttävät tietävän erinomaisesti, miten toisten tulisi elää. Miksi sinä tulit tänne antamaan ohjeita itseäsi 20 vuotta nuoremmille? - Ellet ole tämän ikäluokan mies, joka halusit jälleen kerran provosoida keskustelemaan paltalla jo tutuksi tulleesta aiheesta.
Kyllä 6-kymppinen mies on jo aika out. Että pysyköön lestissään. Ei ole enää mitään millä voisi kehuskellä. Kyllä se asia on näin. Nähty ja koettu on. Jos ei yläpäässä mikään pelaa, niin harvemmin on näin asian laita alapäässä.
Täytyy ottaa huomioon että usealla miehellä 60 plus iässä alkaa eturauhanen laajenemaan. Sekin rajoittaa kaikenlaista toimintaa; niin WC:ssä kuin pedissä. Luulen minä. Sitä paitsi;tämän ikäiset miehet jos ovat olleet erittäinkin viriilejä ovat jo kyllästyneet koluamaan joka koloa. Ja varsinkin sitä tuttua ! Luulen minä.
paussi välillä tekee terää! Johan ollaan innoissaan siitä vanhastakin, olen huomannut. Ja homma pelaa. Toisaalta, onko sillä nyt niin väliä? Rauhanen pysyy käyttämällä aisoissa.
olemmekin, älä asetu yläpuolellemme pelkästään ikäsi turvin.
en todellakaan yritä mitään... pointti on se että millään iällä loppupeleissä ei ole väliä..!
- ei ehkä niinkään n i i s s ä peleissä, max viisi vuotta.
...näitä vastaajia vaivaa ? Jos on kaksi fiksua ihmistä kekinäisessä vuorovaikutuksessa (hitto tätä suomenkieltä) niin mitä väliä ? Viiskymmppiselle on sama onko ikäeroa 10 vuotta; samaten kuuskymppiselle plus tai miinus. Tai en tiedä miehistä; buumi kun tuntuu olevan miehillä " mitä nuorempi, sen parempi". ( itse "seurustelin" itseäni 11 v. nuoremman miehen kanssa, hän raasu valehteli ensin ikänsä luullen etten muuten olisi hänen kanssaan. Hyvin synkkasi! Ja vieläkin. Toi eilen pari kpl brandyä. Pientä. Ja nyt on mukamas kankkunen. Tähän vielä että kun on täyttänyt 50v. niin jollei ole ihan tynnyrissä tahi pumpulissa kasvanut niin 10v. ikäeroa ei oo mittään !
ollaan, suunnilleen. Hiukan kangistunut olemus raskaimpien hommien jälkeen ehkä. Vielä palautuu hyvin. Työelämän jälkeen väkisin tulee jonkinasteinen elämän kaventuminen. Sisältöä siihen silti saa, jos haluaa tai voi. Mieli kuitenkin on sama, kuin parikymppisenä. Innostunkin, kuten silloin, jos sopivasti sattuu. Eli ei me niin mummoja ja pappoja olla, kuin nimityksiltä:))
Joka viikonloppu sama virsi eri muodoissa nelikymppinen nainen joka on muka rakastunut 60 mieheen ja kertoo siitä satuja ja tarinoita. Ei voi kuin ihmetellä.
Jos 4-kymppinen nainen norkoo näillä palstoilla 6-kymppisiä miehiä, niin kyllä naisella on jokin vajaus jossakin. Arvatenkin yläpäässä ja silloin ei kyllä innosta alapääkään ketään muuta kuin joitakin ammattiauervaaroja.
nasevasti ilmaistu..heh.
"vanhojen" hyväksikäyttäjiähän tai yrittäjiä löytyy, suomalaisista nuorista naisista, ei ne kaikki ole itärajan takaa.. Joskus s e hyvä sotkee viisaankin miehen pään.
Sekö, että et itse saa iskettyä nuorempaa naista...???Mitä helvetin väliä sillä on minkä ikäisiä rakastuneet ihmiset ovat???!!! Ihme katkeroitunutta vuodatusta täällä, ihmettelenpä vaan!!!
Ehkäpä se onni aukee, kun täällä aikasi mesoat.
mikä onni ja autuus on olla tämän ikäinen ja mummo tai mummi tai nonna - miten vaan. Siitähän me puhutaan, mikä on sydäntä lähellä, joskus miehistä, lapsista ja ennen kaikkea lastenlapsista. Onhan meillä toki muutakin elämää ja jos lihakset ovat kunnossa, ei se kovin tärkeä puheenaihe ole. Omaan napaan tuijottaminen ei kiinnosta toisia. Jos kohdallesi on sattunut hyväkuntoinen 6-kymppinen, ole toki onnellinen. Kun hän on 80 ja sinä 60, ei tiedä, kumpi teistä on parempikuntoinen.