En ole seurannut palstaa moneen kuukauteen, muta miten on, saavatko naiset nykyään vl-liikkeessä käyttää ehkäisyä vai painostetaanko niitä jotka eivät suostu olemaan ehkäisemättä?
Miten on?
naisihminen1
10623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
uskon että uusi parempi aika on koittamassa!
Vl-oppi hyväksyy ehkäisyn käytön silloin kun vaimo/äiti on sairas. Tämä ehkäisy muutetaan nimeksi sairauden hoito. Mutta ehkä sallittuja keinoja ovat edelleen ne kaikista julmimmat ehkäisykeinot, eli pidättäytyminen, kohdun poisto tai sterilisaatio. Tämä on jäänny jotenkin epäselväksi, että mitä ehkäisykeinoa saa käyttää sairauden sattuessa? Hyvään suuntaan vl-oppi kuitenkin menossa ehkäisyasiassa.
Lestadiolaispappi on julkisuudessa avoimesti myöntänyt että herätysliikkeessä esiintyy lapsiasiassa painostamista. http://freepathways.wordpress.com/2009/04/05/sarkiniemen-vastine-vain-silmankaantotemppu/
ilman ehkäisyä.
Miehille on yritetty taata vl-liikkeessä jatkuva seksuaalinen nautinto. Vaimo ei voi kieltäytyä yhdynnästä kun pelkää joutuvansa ehkäisysyntiin, koska pidättäytyminenkin lasketaan ehkäisyksi. Sitten kun vaimo on liian sairas, niin ehkäisy onkin sallittua, ja nimeksi muuttuu sairauden hoito. Seksihimot kun päästetään jylläämään, niin kikuli toimii aivoina.
elät jatkuvassa puutteessa niin kuin monet muutkin. Eihän kukaan, joka saa säännöllisesti, viitsi kirjoittaa seksistä ja ehkäisistä. Kolmesti päivässä on OK.
kuin miehilläkin... ( = haaremin hallitsija :( "Seksihimot kun päästetään jylläämään, niin kikuli toimii aivoina."
"Eihän kukaan, joka saa säännöllisesti, viitsi kirjoittaa seksistä ja ehkäisistä." Sillä viitsin kirjoittaa seksistä ja ehkäisystä, jos näen, että tuossakin asiassa tapahtuu vääryyttä. "Sinä Emmalia -riepu varmaan 25.4.2009 klo 03.18 elät jatkuvassa puutteessa niin kuin monet muutkin." Totta, että monet ihmiset joutuvat elämään puutteessa, syistä jotka eivät johdu itsestä. Mutta tuonkin asian kanssa ihminen oppii elämään, ja seksi väistyy ajatusten tieltä. Eihän vaimokaan voi mitenkään pakottaa miestään yhdyntään jos miehellä se ei toimi. Samanlaiset tarpeet se on miehellä ja naisella. "Kolmesti päivässä on OK." Se ei kuulu taas kenellekkään miten usein tai harvoin pariskunta sitä harrastaa. Se on pääasia, että molemmat haluavat. Sitten vasta kaikki muuttuu vääräksi jos toinen osapuoli on haluton, ja puoliso vain yhtyy häneen, silloin eivät mahdolliset lapsetkaan saa alkuaan rakkaudessa.
Popsi sinisiä nappeja (yksi per sessio!)
paikolleen sanottu! Kun äiti saa lapsen saman vuoden alussa ja lopussa, niin minulla ainakin tulee lähinnä eläimellisyys mieleen.