rv 19+0

Eli viikkoja on nyt tuon verran ja ekaa odotan. Liikkeitä on tuntunut pari viikkoa, mutta välillä päiviä jolloin tuntuu ettei se pieni liiku juuri ollenkaan kun taas joinakin päivinä on vauhdissa aamusta iltaan. Miten muilla? onko tää ihan ok/normaalia?
4346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

.. ettei alkuvaiheessa tunnu joka päivä. Itsellä 3. tulossa ja vko 14 tuntui ensimmäiset liikkeet. Parin päivän välein jatkossa, ja nyt alkaa sitten parin viikon jälkeen selvästi enemmän tuntua. Liikkeet voimistuu ja niitä huomaa useammin. Minusta loppuraskaudessa kannattaa olla huolissaan, jos ei päivittäin tunne vauvan liikkeitä.

Äänestä

Se on ihan normaalia noilla rv:lla ja vielä jonkin verran vielä eteenpäinkin. Mullakin oli vielä rv 21, mutta sen jälkeen alkoi huomattavasti lisääntymään liikkeet. Tosin vielä silloinkin oli päiviä, jolloin vauveli oli hiljaisempi.

Äänestä
  • ja ekasta tunsin liikkeet siinä n.17 viikolla, toisesta 16 viikolla ja nyt tää kolmas on vähän antanut ns. odottaa itseään. On paljon rauhallisempi, nyt 19 viikolla tuntuu vaan jotain möngintää kun aikasemmat monotti niin että tuntui! nyt olis viäl istukkakin takaseinässä kun aikasemmin oli etuseinässä...ja silti ei oikeen liikkeet tunnu...

    Äänestä

Rv 34 menossa ja edelleen huomaan, että mahassa on rauhallisempia päiviä ja kunnon mylläys-päiviä. Toki nyt jo joka päivä jotain pientä tunnen, mutta päivät ovat keskenään hyvin erilaisia. En ole huolestunut siitä, koska olen huomannut että kyllä niitä mylläys-päiviäkin riittää. Mitä rauhallisemmin itse olen (esim. istun koko päivän palavereissa) sitä enemmän mahassa myllätään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja liikkeet kirjoitti:

Eli viikkoja on nyt tuon verran ja ekaa odotan. Liikkeitä on tuntunut pari viikkoa, mutta välillä päiviä jolloin tuntuu ettei se pieni liiku juuri ollenkaan kun taas joinakin päivinä on vauhdissa aamusta iltaan. Miten muilla? onko tää ihan ok/normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu