En kertakaikkiaan ymmärrä miksei Somalian rannikolla tapahtuvaa merirosvousta saada suurvaltojen toimesta kuriin???. Ei saada ei. Pitää pyytää Suomi apuun.? Kenen idea on, että Suomesta laitetaan 1 miinanraivaaja partiomaan sinne jonnekin. Kenen intressejä Suomi valvoo?
Maailman kirjat ihan sekaisin.?????
merirosvot Somaliassa ???
61 v.
6213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sillä minuakin ihmetyttää mitä suomalaiset siellä tekevät? Onko siellä suomalaisia kauppalaivoja joita täytyy suojella sillä muitahan me emme voi suojella. Tällainen talonpoikaisjärki koki pudotuksen kun luin, että hollantilaiset olivat estäneet merirosvojen hyökkäuksen johonkin laivaan. Hyvä. Mutta he eivät olisikaan saaneet sitä tehdä koska pelastettu laiva ei ollut hollantilainen. HUH,HUH! Missä on maailman oikeustaju ja järki??!! Miksi suosia merirosvoja?
siellä seilaa suomalasia laivoja. Kyllä suomalaistenkin pitää osallistua.
kun sinun miehesi laiva kaapataan ja pelastaja olisi vaikka portugalilainen niin he vain katsoisivat eikä voisivat tehdä mitään kun eivät ole saman maan kansalaisia. Mielestäni täyttä idiotismiä. Sillä rosvo mikä rosvo ja kuka vaan voi ottaa kiinni.
kyse ole enemmän lakiin perustuvasta oman maan puolustamisesta? Jos ovatkin NATOn joukoissa tai kutsumina. Oikeustaju kyllä vaatisi kaikkia puolustamaan rosvoilta.
Siitä maksetaan Rahaa Suomen Valtiolle. Se on kannattava bisnes.
taantuma/lama! ja tyhjästä on paha nyhjästä.