tyttäreni tuli eilen myöhään illalla kotiin, selvästi jotakin ottaneena.ei haissu oluell, ei viinalle.käveli levottomana ja silmät oli oudot.meni nukkumaan mutta heräsin siihen että oksentaa huoneensa lattialle ja sänkyyn.käyttäyty mua kohtaan akressiivisesti, löi ja tukisti ja huusi hirveitä asioita.seuraavana päivänä ei muistanu tehneensä noin.ei kerro mitä oli ottanut väittää ettei mitään ollut.
auttakaa joku, antakaa vinkkejä.olen huolestunut äiti 45v.
mitähan oli
tyttö ottanu
251993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
liikaa energiajuomia, niiden yliannos voi aiheuttaa tuollaista.
Tältä palstalta voi saada minkälaisia vastauksia hyvänsä, (niinkuin ylläolevan "vastaus" osoittaa) parempi olisi kysyä LUOTETTAVALTA lääkäriltä asiaa. Minä arvelisin kysymyksessä olevan kannabiksen ja alkoholin sekakäytön. Mutta mene ja tiedä.
Korjaan... Jos alkoholi ei haissut, niin se jää mahdollisuuksista pois.
humalassa ei aiheuta tuollaista käyttäytymistä, vaan hyytymisen lähimmälle tasaiselle alustalle, useimmiten vessan lattialle, posliinijumalalle suoritetun uhrilahjan jälkeen.
Olisiko poltellut Hamppua? Oireyhtymä vahvasti viittaa hampun tuomiin hallusinaatioihin joita tyttö sitten parhaan kykynsä mukaan yritti käsitellä. Parasta toimittaa tytär lääkäriin, psykoosin riski on melkoinen.
Vitsiksi kai tarkoitit? Ei naurattanut.
Eipä ihme ettei naurattanut. Ei nimittäin sisällä mitaan vitsinomaisia piirteitä. Vain ja ainoastaan omakohtaista kokemusta asioista.
valehtele lisää, sehän on sulle tuttua.
aiheuttavan hallusinaatioita tai aggressiivisuutta, eikä myöskään psykoosia.
Aggressiivista käytöstä. Ei vie muistia. Ei missään nimessä ole ollut kannabista. Epäilen amfetamiinia. Saiko muuten nukuttua? Ehkä todennäköisintä olisi jokin vahva psykedeeli. Kannabiksesta ei ole missään nimessä kyse. Yli 10-vuotta hoitanut kuitenkin psykiatrian saralla paljon päihdepotilaita. (Pääsevät osastolle tosin yleensä vain, jos akuutti psykoosi päällä). Kannabista ei ole varmasti ollut. Pelkään jonkin kovemman aineen olevan kyseessä.
Miksi ihmeessä mm. Saksassa on huumeklinikka, mikä on erikoistunut kannabispsykooseihin, vaikka psykoosia ei voi sinun mukaasi pilvestä tulla? Miksi ihmeessä jotkut ovat jääneet vuosien, tai jopa vuosikymmenien, tripille ekoista sauhuista? Ei niitä ihmisiä ole paljon, mutta varmasti Suomessakin muutama. Saksassa on väestöä 12 kertaa enemmän kuin Suomessa, joten siellä puhutaan varmasti jo n. sadasta uhrista.
orgaanista psykoosia, koska se ei ole tarpeeksi myrkyllistä, mutta se pystyy laukaisemaan esim. kofeiinipsykoosin herkistämällä stressihormonien säätelymekanismia, jonka kautta kofeiinipsykoosi syntyy. Kofeiini laukaisee kortisolin ylituotannon, joka saa aikaan hypertensiivisen kriisin, jonka yhteydessä esiintyy psykoottisia oireita. Tällainen tilanne voi syntyä kerta-annoksen yhteydessä, ja pitkäaikaiskäytön laukaisema psykoosi taas liittyy piilevään skitsofreniaan. Koska on mahdoton sanoa, mikä psykoosin viime kädessä aiheuttaa, pannaan syy kannabiksen piikkiin jos potilas on käyttänyt sitä. Suomessa kofeiinin aiheuttamia oireita ei diagnosoida ollenkaan, vaikka maassa on noin puoli miljoonaa kroonisesta kofeiinimyrkytyksestä kärsivää. Kofeiinin päivittäiskäytön tiedetään aiheuttavan kroonista myrkytystä noin 10-20% käyttäjistä. Blogissani on tutkimus kofeiinimyrkytyksestä sivulla "Diagnostiikka".
"Miksi ihmeessä jotkut ovat jääneet vuosien, tai jopa vuosikymmenien, tripille ekoista sauhuista?" Onko mennyt hieman pitkälle nuo uskomukset kannabiksen mieleen vaikuttavaan voimaan? Edes jotain todistetta noin absurdille väitteelle soisi esittettävän.. Kaiken kokemani ja näkemäni sekä laaja-alaisten tutkimusten valossa koko väittäsi on täyttä hölynpölyä.
"Olisiko poltellut Hamppua? Oireyhtymä vahvasti viittaa hampun tuomiin hallusinaatioihin joita tyttö sitten parhaan kykynsä mukaan yritti käsitellä. Parasta toimittaa tytär lääkäriin, psykoosin riski on melkoinen." Miksi tämmöisiä sepittäjiä tulee kun kyse on vakavasta aiheesta? Tuolla äidillä ei varmasti ole hyvä olla muutenkaan ja sinä yrität saada sen vielä harharetkille ohjaamalla hänet etsimään syntipukiksi kannabista. Tässä ei auta se, että huijaat tuon äidin luulemaan kannabikseksi. Psykoosin riski on melkoinen? Perustuen mihin? Ei ainakaan tutkimuksiin. Ja harva huumausaine aiheuttaa hallusinaatioita. Nostavat aineet kyllä, kun jättää muutaman yön nukkumatta, voi nähdä ja kuulla vaikka mitä olematonta. Auditoriset hallusinaatiot taitaa olla yleisimpiä. Mutta kannabis ei aiheuta hallusinaatioita, eikä edes visuaaleja. Tietenkin, mikäli tällä äidillä on suvussaan skitsofreniaa tai muuta vakavaa mielenterveyshäiriötä, niin voi tämäkin olla mahdollista. Mutta mikäli heidän suvun terveyshistoria ei anna viitteitä skitsofreniasta, voi kannabiksen jättää surutta tuon epäilyn ulkopuolelle. Psykedeeliset eli hallusinogeenit aiheuttaa visuaaleja, ei hallusinaatioita, vaikka nimi voikin antaa niin ymmärtää. Eli ei niistäkään tule hallusinaatioita. Tämän ryhmän nimi on vain väärinnimetty kun tutkijat eivät ymmärtäneet mitä testihenkilöt kuvailivat. Ja ihme tietäjiä löytyy. Itse tiedän monen vuoden henk.koht. kokemuksesta alkoholista, kannabiksesta, tupakasta ja kofeiinista. Muuta en väitä tietäväni. Älä sinäkään.
Hei. Kuvailemasi käyttäytymisen pohjalta voit kyllä sulkea kannabiksen pois laskuista, ellei tosiaan ollut kyse alkoholin ja kannabiksen sekakäytöstä. Onko tyttö ollut ennen agressiivinen sinua tai muita kohtaan? Jos ei, niin voisi luulla jotain "nopeaa" huumetta näin äkkiseltään ajatellen, kuten amfetamiini. Jos on muutenkin agressiivinen ollut, voinee kyseessä olla mikä vain impulsiivisuutta voimistava päihde. Oli miten oli, tärkeintä olisi sinun keskustella nuoren kanssa kyseisestä skenaariosta asialliseen sävyyn ja koittaa saada hänen luottamustansa että kertoisi mistä on kyse, sillä kovat huumeet ovat todella vakava juttu. Älä missään nimessä kauhistele nuoren päihteidenkäyttöä tai jeesustele sitä, ei auta nimittäin mitään. Puhukaa asiallisesti ja hyvässä hengessä, ota huomioon hänen näkökantansa ja pohtikaa yhdessä miten tulisi toimia. Tämä riippuu paljolti siitä minkä laisten päihteiden kanssa nuori on ollut tekemisissä, jos on vain kannabis ja alkoholi voinet huoahtaa helpotuksesta ja keskustella näistä nuoren kanssa, jos kovempia niin kannattaa jo ottaa yhteyttä ammatti-ihmiseen.
ollut tällaista meillä.kaiken lisäksi tyttö otti seuraavana päivänä tavaransa ja meni isänsä luo asumaan enkä ole hänestä sen koomin kuullut mitään.itse epäilin myös amfetamiinin käyttöä kun luin huumeista joltain valistussivuilta(onneksi on netti ja osaan suurinpiirtein tätä käyttää) Yöunet on mennyt kokonaan ja suru on suuri.
Faktahan tosin on, että nuoren käyttäytymistä ei voi selittää lukemalla jotain valistusta netistä (suurin osa netissä olevasta valistuksesta on vieläpä virheellistä). Voihan kyseessä olla jonkin sortin huumekokeilu, mutta tuskimpa tytöllä oli kovin mukavat olot, eli ei ehkäpä enään koske kyseisiin aineisiin mitä nyt tuli kokeiltua. Vielä tähdennän, että puhuminen hänen itsensä kanssa on tärkeintä, avoimesti.
http://totuusmaailmasta.blogspot.com/2009/04/huumeidenvastainen-sota.html Täällä on hyvä juttu mun mielestä kannabiksesta ja ylipäätään huumeiden vastaisesta sodasta ja lähteiden sekä tutkimusten ja tilastojen valossa.
tietysti tämä osasto on huoleni esilletuonnissa ihan väärä paikka.kiitos asiallisista vastauksista niille, jotka niitä antoivat.Minulle on ihan sama, mitä mieltä kukakin on kannabiksen käytöstä ja siitä, onko se huume vai ei. en vain halua tyttäreni käyttävän mitään päihteitä tai miksikä niitä sitten voi enää edes kutsua, enkä enää koskaan halua nähdä häntä sellaisessa tilassa kuin tuolloin tapahtumahetkellä. minun on selvitettävä ammatti-ihmisten kanssa, mitä tytöni käyttää ja hankkia hänelle apua.Ja itselleni myös jaksamiseen.
Eihän meistä kukaan tahtoisi lapsensa käyttävän mitään päihteitä. Silti, en voi kyllä itseäni päihteettömäksi kutsua tai miltein ketään tuntemaani ihmistä... Kyse on enemmänkin mahdollisimman haitattomasta päihteiden käytöstä, ei niinkään päihteettömänä olemisesta. Eli tietoa ja valistusta asioista. Ja tietenkin kannabiksellakin on haittavaikutuksia, mutta kyllä sekin aina alkoholia kevyempää on. Tosin nuorelle on haitallista olla tekemisissä kannabiksenkin kanssa sillä se on laitonta ja voi sitä kautta tuottaa ongelmia, joten ei sitä suositeltavaksi vaihtoehdoksi voi sanoa. Ja ei kannata tehdä kärpäsestä härkästä jos kyseessä oli vain yksi huumekokeilu, siihen tuskin vielä ammattiauttajaa tarvitaan, pelkästään aikuisen ja lapsen välistä vuorovaikutusta ja keskustelua. Nuori nimittäin helposti ahdistuu lisää moisista ammattiihmisistä yms. säädöstä.
..kyseessä oli alkoholin sekä rauhoittavien lääkkeiden sekakäyttö. Saa muuten ihmisen enemmän sekaisin, kuin mikään huume (tai niiden yhdistelmä) - kontrolli voi lähteä täysin. Rauhoittavat pelkästään päihteenä ovat varsin turvallisia, mutta sekakäyttö on suuri riski. Mitä tulee tuohon "avun hankkimiseen"; onnea vaan sinulle tytär-äitisuhteen totaaliseen tuhoamiseen, sekä lapsesi ajamiseen nistiluukkuihin. Ihan lapsesi (ja sinun, ettei tarvitse myöhemmin esittää "uhria") takia, älä ikinä sotke viranomaisia mukaan, kun kyseessä on huumausaineet. Lapsi ahdistetaan niin nurkkaan, että varmasti räjähtää käsistä käyttö. Vähennetään niitä haittoja - ei lisätä tai jopa aiheuteta niitä, eihän?
Muskotti pähkinä?
Minkä ikäinen tyttösi on? Amfetamiinia voisi veikata? Älä huuda hänelle, selvitä ongelma myötätuntoisesti ja koita auttaa ja jutella, älä saarnaa ennenkuin homma on puhuttu selväksi. Se ei auta asiaa ainakaan ja hän voi jättää asioita kertomatta... Itse en koskaan ole uskaltanut puhua vanhemmilleni miten asiat oikeasti ovat, koska heidän saarnauksensa ja huutamisensa pahentavat tilannetta ja he alkavat rajoittaa elämääni väärillä tavoilla. Heillä ei ole huumausaineista mitään kokemusta. Kannabis ja alkoholi ei kyllä kovinkaan usein aggressiivisuutta aiheuta... Eikä kyllä levottomuutta!!! Lievää sekavuutta, hymyilyä ja hihittelyä kylläkin aiheuttaa useammin.
Eikös jotkut ryynit (diapamit?) sekotettuna pieneenkin määrään alkoholia saa tollasen efektin mahdollisesti aikaan? Näin olen kuullut, kokemusta ei ole.
Piri eli amfetamiini voi pistää tollasen olon. Jotain huumaavia lääkkeitä ehkä. Ei tiedä. Lääkkeet voi pienenkin määrän alkoholia kanssa pistää kuupan sekasin, jolloin alkoholi ei välttämättä haise kun sitä ei ole juotu niin paljoa. Gammaa, eli GHB:tä ei paljoa tarvii alkoholin kanssa ottaa niin molemmat tehostaa toisiaan ja pahimmassa tapauksessa pysäyttää sydämen. Gamman osuus on kuulemma noussut Suomessa ja se on erityisesti nuorten suosiossa. Kannabista se ei aivan varmasti ollut, vaikka tuo isukki-55 niin pelkääkin. Kannabis rauhoittaa, eikä ensimmäisiä kertoja polttanut todellakaan ole niin pirteä että ramppaisi huonettaan ympäri. Päinvastoin, jos olisi ollut raukeampi, punaset silmät hieman raollaan, syönyt jääkaapin tyhjäks ja menny nukkumaan, niin sitten kannabis olisi todennäköisempi. Silmistä näkee kyllä. Jos hänellä on silmät apposen auki, lasittuneet ja pupillit laajentuneet, niin amfetamiini, ekstaasi, kokaiini, joku muu nostava voi olla kyseessä. (Jopa energiajuomien kofeiini.) Kokaiinia ei todennäköisesti, kun se on melko kallista nuorelle. Huomasitko räpyttelikö mitenkä silmiään? Jos ei minuuttiin räpytelly silmiään, ja muuten oli noi yllä mainitsemani lasittuneet silmät jne, niin opiaatitkin voi ehkä olla kyseessä. Tosin opiaatitkin tuppaa rauhottaa. Nyt kuitenkin tärkeää, ettet hyökkää tytärtäsi vastaan. Puhu rauhallisesti, älä tuomitse. Mitä hyökkäävämpi sinä olet, sitä enemmän tyttäresi vetääntyy. Keskustele ja puhu. Ja vaikka saaisitkin selville mitä ainetta hän on ottanut, älä siitäkään hermostu - se ei auta. Ottakaa vaikka yhdessä selvää aineen vaaroista tämän jälkeen. Ehkä ennen sitä sinun kannattaa lukea niistä Suomessa yleisimmistä ensin, jotta osaat vähän katsoa puhuuko tyttäresi ristiin vai ei. Eli lue näistä ainakin: Huumaavat lääkkeet - barbit, opamoxit jne, Amfetamiini, GHB eli Gamma jonka esiaste on Lakka, ekstaasi ja tietysti kannabis. Vaikka kyseessä ei todennäköisesti ole kannabis, on siitäkin hyvä tietää jotta pysyt kärryillä siitä mitä tyttäresi puhuu ja ettei puhu puutaheinää. Vanhemmilleen tunnustaminen on erittäin vaikeaa, joten tunnustelua tulee tapahtumaan molemmin puolin. Ja vaikka tyttäresi puhuisikin, hän saattaa jättää jotain kertomatta jolloin sinun tietämys eri aineista on erityisen tärkeää jotta pysyt hänen tarinoissaan kärryillä. Pääasia, ettet säikäytä tytärtäsi pois kuoreensa, jolloin avun saaminen hankaloituu. Tärkeämpi on saada selville mitä käytti ja kuinka usein käyttää jotta tiedät minkälaista apua ja kuinka kiireesti sitä tarvitaan. Tämä rauhallisuus ja neutraali lähestyminen voi olla se vaikein, kun tietenkin äitinä sinulla on tunteet pelissä kun on omasta lapsesta kyse. Älä säikäytä, vaan houkuttele hänet puhumaan kanssasi. "Tältä palstalta voi saada minkälaisia vastauksia hyvänsä, (niinkuin ylläolevan "vastaus" osoittaa) parempi olisi kysyä LUOTETTAVALTA lääkäriltä asiaa." No, itse asiassa energiajuomat voi aiheuttaa vaikka mitä. Lukioaikaan kun kofeiinitabuilla koitti koeviikon yli päästä, niin kuulemma luokkatovereiden mielestä olin hieman hermostuneepi ja äkkipikaisempi mikä ei kuulu luonteeseeni normaalisti. Noin vuosi sitten lopetin kahvin juonnin työajan ulkopuolella kokonaan kun rupes sormet tärisee sillee, ettei saanu kirjotettuu, keskittymisestä ei tullu mitään ja huonoa oloa pukkas. Homma toimii taas ok ja töissäkin voi juoda kahvia. Olen kuitenkin vähentänyt sitä kahvinjuontia töissäkin. (Sitä kun parikymmentä vuotta aloittaa aamun puolen litran kahvipönikällä ja joka väliin juo, niin tuntuu oudolta, että se muka vasta vuosien jälkeen rupeis aiheuttaa ongelmia. Mutta niin se kai on käynyt.) Erittäin epätodennäköistä mielestäni, että tyttö olis noin sekavassa tilassa ollu energiajuomista, mutta mahdollista. Eli ei tuo vastaus nyt ihan huuhaata ollut, vaikkakin ei se ykkösepäilyni ole.