Kajaanissa ja ympäristössä on paljon kulkukissoja jotka syövät mm. pikkulintuja ja kuseksivat ihmisten pihoille.
Metsästyslaissa on määräys siitä, että villiintyneen kissan saa tappaa se, jonka omistamalle tai hallitsemalle alueelle se on tullut. Mikä tahansa irrallaan tavattu kissa ei ole villiintynyt kissa. Niitä vartenhan on järjestetty kunnan tilapäishoitovelvollisuus. Villiintyneen kissan voi tunnistaa muun muassa ulkoisten tuntomerkkien, käyttäytymisen ja elinpiirin perusteella. Villiintynyt kissa hankkii ravintonsa luonnosta.
Kissoja ei saa lopettaa miten tahansa. Kissojen lopettamisesta meillä on tarkat määräykset, joita on noudatettava riippumatta siitä lopetetaanko oma kissa, toisen kissa tai vaikkapa villiintynyt kissa. Eläinlääkärillä on aina oikeus lopettaa kissa asianmukaisella tavalla. Muilla, jotka kissan aikovat lopettaa, on oltava riittävät tiedot kissan lopettamismenetelmistä ja lopettamistekniikasta sekä riittävä taito toimenpiteen suorittamiseksi. Kissan saa lopettaa vain ampumalla aivoihin tai käyttämällä heti tappavaa kaasua. Kaikkien eläinten lopettaminen on aina tehtävä mahdollisimman nopeasti ja kivuttomasti.
Kulkukissoja syytä vähentää
Yks tikkunen
12437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
en usko et kissa joka kuseksii talojen nurkkin on mitenkään villikissa. itse olen maalla kasvanut ja meillä oli kissoja jo sen takia et ne pitivät rotat ja hiiret poissa. jonkin kerran sattui sitten niin et emo teki pentunsa ulos. met emme löytäneet niitä ennen kuin ne alkoi liikkuua. arvaappa päästikö net meitä lähellee? ei vaan ne heti pakeni piiloon koloihinsa ja meidän oli yks kerrallaan ne otettava raapiva ja sähisevä pentu pois sieltä.ei niistä oikein koti kissoja tullut, koska karttelivat ihmistä.ne piti lopettaa.et jos ne sinun tapaamasi kissat tulee sun lähelle niin on niillä täytynyt jonkinlainen ihmis kontakti olla ollut.näin voit kuitekin ihan huoletti elää et ei se villi ole.mut mitenhän sinä sitten kun olet hävittänyt kaikki kissat,koirat,oravat,jänikset,,,lähinaapurit. hiiriä,myyriä ja rottia en tähän listaan laittanut koska luulen ne jo sinun hävittäneen vai kuinka? mut anna hyvä neuvo minullekkin koska siitä rotasta on päästävä eroon?kissaa ei ole naapurissakaan ja itse en voi laittaa.ei kelpaa myrkyt.
En ymmärrä ollenkaan, että kissa on noin vihattu elukka? Miksi sitä ei ole silloin lailla kielletty? Kotonani, maalaistalossa oli aikoinaan kolmekkin kissaa, hiiriä pyytämässä. Maalaistalossa kun oli kaikenlaista viljaa ja rehua paljonkin, joita hiiret, myyrät, rotat, oravat, varikset, harakat, ja jopa jäniksetkin käyttivät hyväkseen! Pari, kolme kissaa piti asioita hieman hallinnassa. Toki, naapurin kollikin vierailli meillä sen verran, että saatiin ainakin yksi poikue uusia pikku kisuja, kerran vuodessa! Nehän oli tietenkin meidän lasten mieleen. Emokissa taas tuli entistä aktiivisemmaksi pyytämään hiiriä jälkikasvulleen. Hiirenraatoja saattoi lojua rappusillamme, kun poikaset ei ehtineet, eikä jaksaneet kaikkia nauttia ravinnokseen. Katselin kotipihallamme kesäisenä päivänä, kun kissamme makoili kaikessa rauhassa keskellä pihaa.. Pääskysetpä aloittikin kovan pilkkaamisen kissaamme kohtaan! Syöksyivät kuin ilmavoimiemme Stugat -60 luvulla, kohti kissaa ja viimehetkellä päästettiin pilkka viserrys, tsirp! Aikansa kissa sieti tuota pilkkaa ja sitten yks, kaks, ojensikin etukäpälänsä ja kynnet ulkona.. Kuinkas ollakkaan, pääskynen jäi siihen käpälään, kuin pesäpallo kopparin räpylään! Olikos tämä kissan syytä? Pääskyset kerjäsi saada "turpiinsa!" Meneppäs itse viikonloppuna torille, nakkikioskille ja vittuile jokaiselle jonossa olijalle! Varmaan saat ennenpitkää turpiisi! Minä ihailen kissoja! Kissa on oikeudenmukainen siinä kuin koira, susi, karhu tai mikä muu petoeläin tahansa. Kauan eläköön kissat!
Suomen ilmavoimilla ei ole ollut koskaan Stukia. Ne olivat saksalaisten syöksypommittajia. tarkoitatko Fougaa eli siis Fouga Magisteria? Perehdypäs asioihin ennen kuin löysäilet tänne puhdasta paskaa.
Pöljä, etkö tajua, sehän oli vain vertaus. Se oliko stugat minkämaalaisia, ei ole mitään merkitystä.
Pöljä on kylä Siilinjärven ja Alapitkän välillä. Hyvä kylä onkin.
tämmösiä villiintyneitä kulkukissoja on? Kajaanissa on vanhoja asuinalueita, jossa tavalliset kotikissat ovat normaali asia.
meidänkin naapuris kolme isoo hurttaa...ja paskat niinkö lehmällä....siihen kuseevat nurkkajuuret....kissanpisu pienempi,tosi pahan hajunen sekin........
ne lehmän läjät?! Älä syytä viatonta luontokappaletta akanreuhkasi huonon suolenhallinan sotkuista..
Hyvvä kirijotus, ihan oikiaa assiaa.
Kevääntulohan saa myös kissat "aktivoitumaan", niinkuin kaikki muutkin eläimet. Tämä voi olla syynä siihen että näyttää kuin niitä olisi paljonkin, vaikka todellisuudessa kulkijoita ei olekaan kuin pari. Mutta jos vapaankulkevista kissoista on jossain oikeasti ongelmia niin paras tapa asian hoitamiseksi on ottaa yhteys eläinsuojeluvalvojaan. Sieltä löytyy sekä välineet että tietotaito kissan oikeaoppiseen kiinniottamiseen, oikean tilannearvion tekemiseen ja tarvittavista jatkotoimista päättämiseen. Jos ongelmana on todellakin villikissa niin sen kanssa ei kannata "äkkinäisen" ruveta leikkimään, tulee luultavasti karu yllätys ja reissu päivystyspolille kaupan päälle. Villikissa on oikeasti jotain ihan muuta kuin se uuninpankolla hyrisevä mummon mirri. Ja jos taas kiinniotettu kissa on vain jonkun välinpitämättömän omistajan (niinkuin valtaosa tapauksista taitaa olla) irtilaskema kotikissa niin eläinsuojeluvalvoja tietää oikeat toimenpiteet siinäkin tapauksessa. Joten ei muuta kuin osoitteeseen www.kesy.info ja sieltä oikea numero puhelimeen ja asia hoitoon! Ps. ei sitten pidä sekoittaa näitä kaiken maailman "kissanystäviä" ja muita mummokerhoja oikeaan eläinsuojelutyöhön ja eläinsuojeluvalvojiin..
Huuhaa Innasen Marduusialainen kissantervaulaulu kannattaa kuunnella ennen kuin aloittaa kissajahdin.
nähnyt yhtään kissaa