Kulttuurilautakunta jakoi mennäviikolla kaikenmaailman narsistien yhdistyksille satoja tuhansia euroja veronmaksajien hiellä tienaamia rahoja. Yksi tuen saajista oli muuten Tanssikoulu Liisa Nojonen Oy. Sekin sai 15000 euroa!!!
Eikö kaupungin rahoilla pitäisi tehdä jotain hyödyllistä sen sijaan että rahasäkkejä heitellään narsistien johtamille yhdistyksille ja tukijärjestöille, jotka kanavoivat rahat puolueille tai johonkin muuhun hämärään ja hyödyttömään.
Ei ihme, jos kaupungin kassa on tyhjä, kun rahan käyttö on aivan hulvatonta. Kulttuurilautakunta ja Sinfonietta pitäisi lakkauttaa heti.
Kaikkien pitäisi kustantaa itse omat harrastuksensa ja elleivät firmat pysy pystyssä omillaan niin sellainen saakin länsimaisessa markkinataloudessa kaatua!!!
Kaupunki tukee Liisa Nojostakin
on niin väärin
8468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
katkera mutta kuitenkin. Älä vikise. Menee sitä rahaa kaupungin kassasta muuhunkin "turhaan". En käytä Karhuhallia, miksi minun pitää maksaa siitä, että typerät pullistelevat wannabe urheilijat liikkuvat minun kustantamassani hallissa? Ässistä nyt puhumattakaan...;)
Pitää karsia menoja, - turhia menoja! Sinunlaisesi toverit olette kykenemättömiä karsimaan menoja juuri tuon asenteen takia, "että meneehän sitä muuhunkin turhaan, niin menköön sitten turhaan lisää..." Jos yksityistä taloutta hoidetaan tuolla samalla logiikalla, niin konkurssi tulee. Kaupungilla olisi yhteisessä kassassa varallisuutta, jos teikäläiset loogiseen itsenäiseen ajatteluun kykenemättömät umpipuuaivoiset ryhmäkuridemarit pysyisitte poissa päätöksenteosta. Priorisointia toverit, priorisointia. Kulttuuri elää kyllä omillaan ilman yhteiskunnan tukea. Jos ei elä niin kuolkoon. Mitä kulttuuria se onkaan joka on väkisin ylläpidettyä, ei mitään muuta kuin narsistikerhojen tukiterapiaa!
edes kerran katsomaan, mistä on kyse, niin saattaisit tulla toisiin aatoksiin. Tai oikeastaan, älä mene, olet kuitenkin niitä, jotka eivät juuri kulttuuritapahtumissa käy, tai jos käyvätkin pitää se tehdä viinan voimalla. Ei sivistynyt kulttuuriväki edes tarvitse sinunkaltaisiasi pihejä porvareita katsomoihinsa mussuttamaan, ettei ymmärrä koko jutusta mitään ja kuinka veronmaksajien rahoja tuhlataan. Miten muuten priorisoisit liikuntamenot vs. kulttuurin? Eikö jokainen voi maksaa liikunnastaan itse tai liikkua ilmaiseksi esim. kävelemällä?
Miksihän nykykyään pitää yhteiskunnan tukea kaikkia asioita, firmoja, harrastuspiirejä, politiittisia puolueita... Yhteiskunnan rahat menee pohjattomaan kaivoon. Kyllä ottajia riittää. Yhteiskunnan varoista kuuluisi maksaa mm. koulutus, yleistenalueiden hoito, urheilukenttien hoito, sairaanhoito, välttämätön sosiaalinen huolto, tiestö. Tukiviidakko pitäisi poistaa. Kaiken huippu on tämä Sinfoniaorkesterin ylläpito ja muu kulttuuri- ja harrastustoiminnan tuki. Sosiaalidemokraattinen kansa ei osaa käsitellä rahaa eikä toimia taloudellisesti. Siksi yhteiskunta on aina perseauki ja välttämätön oikea yhteiskunnalle kuuluva toiminta kärsii, kuten koululaitos ja sairaanhoitotoimi.
Me kansalaiset haluamme niin kollektiivisesti. Äänestämme tukipolitiikkaa ajavia politrukkeja hoitamaan heille itselleen tukiaisia. Mää en pane muijaakaan, jos en saa tukea kaupungilta tai eeuulta.
Juurihan oli uutisissa juttua miten vitun turha joku hesapellejen "kulttuuritalo" on. Siellä ei käy kukaan.
Liput maksavat helvetinmoisia määriä, tarjonta on täyttä paskaa joka sekin on ylihinnalla tuotettua paskataiteilijoiden yninää.Lisäksi sinne maksetaan kansanedustajat katsomaan sitä paskaa, veronmaksajien rahoilla kun eduskunnassa on niiiiin saatanan vaikeeta ja hankalaa nukkua kyselytunnilla että siitä pitää saada vielä oopperamatka lepoa varten.
Jos joku sitä paskaa tarvitsee, maksakoon itse omista rahoistaan pääsyn sinne.Ei mullekaan kukaan tule maksamaan mitään harrasteita, eikä pidäkään.Maksan ne itse.
Teatteri roskiin, oopperat roskiin, tuet pois.Tällaisena aikana kun lapsiperheissä ei ole valuuttaa ostaa vaippoja jumalauta, ei tarvita sukkahousuissa keikistelevää hinttiä lausumassa aariaa veronmaksajien rahoilla.
jos homottaa, hae punaisen ristin keräyksestä sukkabyysat ja lausu kotonas vaikka puhelinluettelon sisältöä lemmikkikivelles.
Saatana.
Voi sinua raukkaa... Missä umpiossa olet kasvanut? Kuten muutkin kommentoivat et varmasti tiedä porilaisesta kulttuurista yhtään mitään ja millä tasolla ko. tanssikoulu menee! Joskus voisit astua ulos umpiosta ja vaikka mennä katsomaan mihin niitä tukia käytetään ja mitä tanssikoulun oppilaat tekevät ja osaavat. Ai niin et ole tainnut saada tukea lipun ostoon!!!!!!!
Pitää kyllä ihmetellä, miksi ko. tanssikoulua tuetaan. Jokainen siellä tunneilla käyvä maksaa korkean jäsenmaksun koululle. Taitaa vuosimaksu olla kahdella-kolmella viikkotunnilla tuhannen euron lähellä.
ja kun kävijöitähän siellä on paljon, niin vuositulot on kyllä kohtuulliset, vaikka tietysti menojakin on.
Ja paljon tulee rahaa tyhjästäkin, kun esim. sairastumisen vuoksi peruuntuneista tanssitunneista ei saa maksamiaan maksuja edes takaisin.
Muutenkin tuo johtamismalli tuossa koulussa muistuttaa Pohjois-Korean mallia.