koululaiset kuriin

opettajat kärsivät henkisestä väkivallasta
lapset mellastavat miten tahtovat
jotakin olisi tehtävä
opettajia vain syytetään
psykologit ja muut etsivät vikaa
opettajista
lasten kotoa vika löytyy
3193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei muuten pidä paikkansa. koti voi olla hyvinkin vastuunsa tunteva, mutta kun "lapsi" viettää kavereidensa kanssa enemmän aikaa, kuin perheensä, niin kyllä niitä vaikutteita sieltä suunnalta tulee. moni lapsi on vielä kaveripiirissä ns. yllytyshullu, vaikka kotona olisi kuinka kiltti!!!
kyllä näin on!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Tulehan "äti" tänne kouluun katsomaan kuinka kullannuppusi huutavat suoraa huutoa. Vaikka koko päivänä ei tekisi muuta kuin istuisi, on meteli niin korvia huumaava että kotiin päästyään ei voi muuta kuin mennä pian nukkumaan.

    Oletko sinä kertonut pienokaisellesi että kommunikoida voi muutenkin kuin kurkku käheänä kiljuen?

    Tule kokeilemaan työntekoa kouluun äläkä puhu vain tunteella asioista joista et tiedä!

    Äänestä

Todellakin pitäisi. Ensinnäkin pitäisi palauttaa vanhemmille kasvatusoikeus! Asioihin pitää saada puuttua, negatiiviseenkin palautteeseen pitää olla mahdollisuus. Säännöt, kiellot ja pettymykset kuuluvat elämään.
Mutta vaikea on puuttua ongelmiin, joiden olemassaolosta ei tiedä. Jos ei se opettaja vaivaudu kertomaan mitään ennenkuin kuukausien kuluttua? Onhan se tietysti ikävää, että joutuu näkemään ylimääräistä vaivaa, mutta sekin on ammatinvalinnan kysymys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


samu kirjoitti:

opettajat kärsivät henkisestä väkivallasta
lapset mellastavat miten tahtovat
jotakin olisi tehtävä
opettajia vain syytetään
psykologit ja muut etsivät vikaa
opettajista
lasten kotoa vika löytyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu