Kertokaapa aloittelijalle hyvät vinkit näkinpoistoon. Ajelen Fasterilla, nyt toinen kesä lähdössä ja syksyllä jäi pohja putsaamatta.
Täälläkin on neuvottu näkinpoistoaineiden käyttöön. Hankin messuilta NaviCare pohjapesu ja näkinpoistoaineen. Toimii ihan ok mutta ongelmaksi muodostuu kun vene on matalan trailerin päällä, ei oikein houkuttele ryömiä sinne veneen alle ja suihkutella tuollaista rajua myrkkyä oman naaman yläpuolella. Valuu siitä sitten naamalla jne... Olisi eri asia jos vene olisi pukkien päällä niin ettei tarvisi ryömiä.
Ilmeisesti nämä aineet on luonnossa hajoavaa tavaraa joten kaipa niitä voi rannan läheisyydessä käyttää?? Painepesuria tai juoksevaa vettä kun ei ole saatavilla niin riittääkö se että ämpärillä ja kuupalla heittää vettä huuhteluksi? (pohja ei ole maalattu)
terv. Vasta-alkaja
Näkinpoisto
Faster aloittelija
3701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Teollinen (=tehokas) painepesuri joka käyttää kuumaa vettä on varmaan helpoin. Olisin itse aika varovainen kaikenlaisten happojen kanssa kun alumiinista on kyse. Itse olen myös alumiiniveneellä ajanut ohuen jään läpi, sekin puhdistaa pohjan aika kätevästi. :)
Painepesuria ei ole käytettävissä. Ei ole ko laitetta eikä siellä olisi edes vettä siihen kun vesi kannetaan kaivosta saunaan jne.
Painepesurillakaan ei tahdo saada näkkiä kokonaan irti. Osa, joka näkistä jää veneen pintaan, on etupäässä kalkkia, ja siihen pätee happo. Apteekista saa oksaalihappoa, joka ei ole edes erityisen kallista. Se on jauhemaista ainetta, joka siis liuotetaan pienehköön vesimäärään. Liuos levitetään näkkijäämien päälle ja hetken kuluttua ne lähtevät kevyesti hankaamalla. Happojäämät huuhtaistaan hienovaraisesti maaperää happamoittamaan. Tunnollinen happokäsittelijä käy siis lainaamasta läheisestä koulusta pari liitua - jos kouluissa sellaisia enää on - ja murentelee ne happamoittamalleen alueelle :D Leikki sikseen: näkit lähtevät oksaalihapolla. Ja vaikka se ei ole vahva happo, ei sen kanssa ole syytä lutata paljain käsin tai huonosti tuuletetussa tilassa. Jäämät huuhdotaan paatin pinnasta hyvin.