Terve, epäilen, että digiboxin piirilevyltä on kondensaattori pullahtanut. Mistä Helsingin seudulta voisi käydä ostamassa uusia? Tarvis olla myymälä eikä verkkokauppa et voisi ottaa mallin mukaan kun en ole aikaisemmin ollut näiden kanssa tekemisissä.
Kiitti tiedoista.
Mistä piirilevyyn komponentteja?????????
aloittelija11234
6681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Heh... eikös siellä ole esim elfa.. partco.. bebek.. tai joku paikallinen radio ja TV korjaamo,joka varmastikkin myy komponentteja... Löytyispä nämä samat täältä jumalan selän takaa,niin ei tarvitsisi netin kautta tilailla,ja maksella älyttömiä postimaksuja.mutta jos meinaa harrastella elektroniikkaa,niin se on vain maksettava. (muuten eilen lauantaina 3 sutta jolkutteli tuosta olohuoneen ikkunan alta ilta kymmenen aikaan.taisivat kytätä meidän koiraa..ja karhu kävi kaatamassa roskiksen yöllä joku aika sitten.)että terveisii täältä itä-suomesta.
http://www.yeint.fi/index.php?main=58
Tuonnehan sitä ensi viikolla kirmataan!
Muista laittaa low-ESR-tyyppinen tilalle, vakiolaatu ei kestä pitkään.
Enpä olis uskonut mut niin vain sain boxin kuntoon kun vaihdoin 2 kondensaattoria. Osat hain Partcosta, jossa oli loistava palvelu. Ja low-ESR:ät laitettu!
on Helsingissä ja niistä voi ostaa. Ja myös Radioduosta voi ostaa komponentteja.