Sain viimeisessä cooperin testissä vähän alle 2000 m. Onko mitään mahdollisuuksia selvittää armeijaa kunnialla?
Alle 2000 m cooperilla
7
3187
Vastaukset
- aszzur
ihan helposti, meillä lähti rukkiin yks tyyppi joka juoksi 1800m!
- alokastesteissä
1400 cooperin testissä ja viimeisessä cooperissa menikin jo sitten 2850 että kyllä sullakin kunto siellä kasvaa ja eikös se ole vain hyvästä?
- Rynkky
Cooper-testi on vähän huono tapa mitata varusmiesten kuntoa. Esim. UKK-instituutin kävelytesti on käytännössä luotettavampi kuntotesti. Armeijassa kiinnitetään yleensäkin liikaa huomiota vain fyysiseen puoleen, vaikka tottakai sekin on tärkeä, nimittäin ihan rapakuntoiset ei armeijassa pärjää vaikka kuinka haluaisi. Itse juoksin cooperissa kummallakin kerralla melkein saman, jotain 2300 metriä.
- silloin 2400, viimex 2700
No kyllä tolla alkuun pääsee, ja lähteehän se nousuun jos itse tahtoo. Jos kestävyyttä ja tahtoa löytyy niin pärjäät kyllä. Toisaalta pieni treeni ei tietenkään pahaa tee (kenellekkään)
- dadasdss
silloin 2400, viimex 2700 kirjoitti:
No kyllä tolla alkuun pääsee, ja lähteehän se nousuun jos itse tahtoo. Jos kestävyyttä ja tahtoa löytyy niin pärjäät kyllä. Toisaalta pieni treeni ei tietenkään pahaa tee (kenellekkään)
Meillä oli tänään kouluus coopperi (4x vuodessa) juoksin 2400 =d
- asennoitua positiivisesti
dadasdss kirjoitti:
Meillä oli tänään kouluus coopperi (4x vuodessa) juoksin 2400 =d
Armeija on hyvä mahdollisuus kunnon kohottamiseen. Siellä on kuntoilua jo ohjelmassa ja lisäksi varusteet ja tilat on usein todella hyvät. Huutamisesta ei kannata välittää. Varusmiesjohtaja, joka tukeutuu pää punaisena huutamiseen, ei ole uskottava. Ne, jotka ohjaavat ja oikeasti johtavat, ovat niitä hyviä tyyppejä.
- Jaa Jaa
oo niin paljon merkitystä, kuin monesti luullaan. On vaikka kuinka paljon semmoisia, jotka pääsee yli 3000 metriä cooperissa, mutta eivät jaksa kävellä täyspakkaus selässä metriäkään. Ja eikös se ole kuitenkin tärkeämpää, että miten jaksaa liikkua metsässä varusteiden kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422111- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637