Kertokaapa, saako tietummut kotikonstein sulaksi. On tuttua laittaa mustaa vesijohtoputkea läpi ja odottaa auringon lämpöä. Ongemallista kun rumpu on varjossa ja yläpuolella oleva yleisen tien rumpu sulaa ensin ja kusee kaiken alemman rummun yli pihaan. Oisko mitään vastus-systeemiä, mieluiten akulla toimivaa tai sitten jotain höyrystintä sopuhintaan markkinoilla, paitsi painevesi on ongelma, eli ei saatavilla. Kaikki vinkin tervetulleita.
Tierummut sulaksi ?
15
6706
Vastaukset
- vaatiaa lämpöä
paljon eli höyryvehkeet pitää olla, akut on lelukamaa sulatuksessa. Kysy kuntasi tiepuolelta apua.
- onnistuu
Jos ei höyryä tai kuumaa vettä ole saatavilla, jään voi sulattaa myös karkealla merisuolalla tai urealla. Mutta jos jään yli virtaa kokoajan vettä suolan vaikutusta on vaikea kohdistaa jäähän.
- kokemusta on
onnistuu kirjoitti:
Jos ei höyryä tai kuumaa vettä ole saatavilla, jään voi sulattaa myös karkealla merisuolalla tai urealla. Mutta jos jään yli virtaa kokoajan vettä suolan vaikutusta on vaikea kohdistaa jäähän.
LAITA tuuman muoviputki rumpuun ja nosta päät ylös ja keväälä putkeen kiehuvankuumaa vetä niin kohta on rumpu sula ja vetävä. Jos putkeen pääsee vetä joka jäätyy niin ohut puutarhaletku sisään ja kuumaa vetä letkuun niin vesi sulataa tukoksen ja letku on kohta läpi tien toisella puolen . sitä enne laitoin putkeen kuparijohtimen ja kuormitin sitä auton akulla kuumaksi.
- lankaa
Esim. 5mm paksua ja akusta virtaa. Jos lankaan saa meneen 50 amppeeria on se 12x50=600W. Sillä saa veden rummussa liikkeelle.
- kannattaa ennakoida
ja laittaa syksyllä paksu vaijeri rumpuun, toiseen päähän lenkki ja se ylös ojasta. Sitten keväällä vetää pois traktorilla, tai muulla vastaavalla vetopelillä. Virtaava vesi syö vaijerin reijän isommaksi.
- joo...
ja tästä lähtien traktori kuuluukin jokaisen mökin vakiovarusteisiin...
- tuo....
joo... kirjoitti:
ja tästä lähtien traktori kuuluukin jokaisen mökin vakiovarusteisiin...
Voisihan tuo lähteä vaikka ihan citymaasturilla vetämällä. Ja pyöriihän noita traktoreita mökkiseudulla aina sen verran, että kaipa joku ehtii nykäisemään. Minkähänlainen "lenkki" tuonne vaijerin päähän olisi hyvä laittaa. Ihan sakkeli vai ?
- tuo
tuo.... kirjoitti:
Voisihan tuo lähteä vaikka ihan citymaasturilla vetämällä. Ja pyöriihän noita traktoreita mökkiseudulla aina sen verran, että kaipa joku ehtii nykäisemään. Minkähänlainen "lenkki" tuonne vaijerin päähän olisi hyvä laittaa. Ihan sakkeli vai ?
vaijei lähde ihan vaan parin kympin Motonetista osteulla taljallakin.
- saa tehtyä
tuo.... kirjoitti:
Voisihan tuo lähteä vaikka ihan citymaasturilla vetämällä. Ja pyöriihän noita traktoreita mökkiseudulla aina sen verran, että kaipa joku ehtii nykäisemään. Minkähänlainen "lenkki" tuonne vaijerin päähän olisi hyvä laittaa. Ihan sakkeli vai ?
lenkin pulteilla kiristettävän vaijerilukon avulla, niitä kannattaa laittaa ainakin kaksi kpl/lenkki. Joskus olen tehnyt ihan vaan hirttosolmun sormenpaksuiseen vaijeriin. Auki sitä ei enään saa, kun sen traktorilla kireäksi vetää, mutta eipä tarvitsekaan, rahallista arvoa vanhoilla vaijereilla ei juuri ole.
- tehtiin
näin: laitettiin letku syksyllä rumpuun, siis tyhjä, päihin tapit, että myös pysyy tyhjänä, ja päät ylös, että löytyvät keväällä, kun vesi alkaa virrata, tapit pois, ja letku ojaan, toimii, ja kumasti kalvaa sirtaava vesi itselleen isomman aukon, kuin tuo letku on.
- J@K
Joo laittakaa se letku sinne syksyllä se on kaikkein paras ja helpoin tapa saada rumpu sulaksi.
- kiitoksia !
Kiitoksia vinkeistä, monta hyvää ideaa. Lisää saa kertoa ! Ap.
- maaseudulta ite
tää alla oleva on se helpoin ja oikee tapa... vaikka 32mm musta vesijohtoputki toimii hyvin. päähän puutapit :::: ennen Kirjoittanut: tehtiin 27.4.2009 klo 13.17 näin: laitettiin letku syksyllä rumpuun, siis tyhjä, päihin tapit, että myös pysyy tyhjänä, ja päät ylös, että löytyvät keväällä, kun vesi alkaa virrata, tapit pois, ja letku ojaan, toimii, ja kumasti kalvaa sirtaava vesi itselleen isomman aukon, kuin tuo letku on.
- Anonyymi
Kartta pitäs olla,ettei tarvisi kävelyttää,ja olisi ositus asiat oikein.
- Anonyymi
Vaikeaa näyttää olevan joillekin tuo kirjoittaminen, niin että sen muutkin ymmärtää.
Tee se homma näin:
Hanki 25 mm:n mustaa muoviputkea 2-3 metriä pidempi pätkä kuin on tierummun pituus. Tuo putkityyppi tunnetaan ainakin K-raudassa nimellä Uponor siniraita PE80.
Laita se tyhjä muoviputki syksyllä tierummun sisälle - siis läpi - ja tuki päät niin, ettei vesi pääse sisään.
Nosta ne päät koholle ja merkkaa niin, että löydät ne keväällä kun vesi alkaa tulvia eli on tarve avata se tierumpu.
Keväällä ota tukkeet pois putken molemmista päistä, paina aljuoksun puoleinen putken pää mahdollisimman alas ja kaada reilusti kuumaa vettä putken yläpäästä sisään. Jos ei meinaa osua ja onnistua, niin ota tratti eli suppilo avuksi.
Sitä vettä saa olla ihan oikeasti ainakin sankollinen. Varmista, että sitä tulee reilusti sieltä alajuoksun puoleisesta päästä.
Nyt sen muoviputken pitäisi olla irti ojassa ja tierummun sisällä olevasta jäästä.
Siellä tierummun sisällä voi olla vielä pakkasta ja se putki voi jäätyä uudelleen kiinni, joten elä aikaile, vaan ota kunnon ote putkesta ja vedä se pois tierummun sisältä.
- Noniin, sillai. Osasithan sinä.
Jos sinulla on vielä sitä kuumaa vettä niin kaada sitä sinne putken jättämään reikään. Tulviva vesi syö sen putken jättämää reikää vähitellen suuremmaksi, - ja syksyllä sitten taas putki tierumpuun, ni hyvä tulloo.
Terveisin - Yks tiemestari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222389Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779589Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377577Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846385SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886076Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485082HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1154721Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1044455Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821459