minkälaisia on Tampereella pidettävät diabeteskurssit työikäisille?
diabeteskurssit Tampereella
oletteko olleet?
4390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen ollut kahteen otteeseen 1-tyypin diabetes -kursseilla ja ollut erittäin tyytyväinen. Paljon asiaa, luentoja eri osa-alueilta, paljon vertaistukea ym.ym.ym. Ja jos omassa hoidossa tuntee olevan ongelmia, niin niitä pääsee käymään läpi ammattilaisten kanssa. Suosittelen ainakin omien kokemusteni pohjalta.
olen kuullut etta yllyttavat syomaan potattia,puuroa ja ruis leipaa.tarkoitus on huonontaa hoitoa
Tuo on todennäköistä. VHH-ruokavalioon hairahtuneet järjstelmän vastustajat uudelleenkasvatetaan runsashiilihydraattiseen ruokavalioon.
mitä haluaa... Ja valikoima on laaja. Kukaan ei perään huuda, toki auttaa laskemaan annoksen hiilarit (myös ne vähät), jos ei itsellä taidot liitä. Kurssit eivät ole mitään yksipuolisia ravintokursseja vaan laajasti diabetesta, nimenomaan esim. 1-tyypin diabetesta, käsitteleviä. Samalle kurssille ei sotketa esim. 1-tyypin ja 2-tyypin diabetesta tai diabeetikoita.