miten muurahaiset pois????

muurahaiset pois

hei laitoimme jo muurahaisrasioita ( valkoisia, merkki raid, yht 6 kpl ) keittiöön ja sen ansiosta pienet muurahaiset ovat selvästi vähentyneet keittiöstä. Mutta niitä on vielä vähän ja ne tulevat keittiön pöydälle ja työtasolle. Olemme myös sirotelleet kanelia. Saakohan ilmojen lämpeneminen ne katoamaan vai pitääkö vielä itse tehdä jotain? Rivitaloasunto, ja koskaan muulloin ei ole näitä kuin keväällä jonkun aikaa. Pitäisikö yksi laittaa ulko-oven ulkopuolelle, jolloin yksi rasia olisi ulkona?

6

1826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistu

      sama meillä.. laitat myrkkyrasioita niin huomenna ne kulkee uutta reittiä, laita hunajatippa tiskipöydälle siihen yöllä voi tulla joku sata murkkua..anna raidia.. näin voivat vähetä mutteivät lopu. Ne asuu talven talon perustuksissa, sopiva lämpö ja kosteus, juuri nyt keväällä muuttavat ulos. Varmin keino saada muurahaiset taloonsa on laatoittaa talon ulkopuolen sokkelinreunat.. käännäppä kesällä pari laattaa ja hämmästy miljoonia murkkuja..

    • osoittautunut

      Bayerin Baition muurahaisten torjunta-aine.Asumme rivitalossa ja joka keväinen ongelma..etenkin keittiön työtasot..eli teen liuoksen jauheesta jolla käyn laatat ja saumat läpi, samoin ulkopuolelta talon reunukset,sokkelit yms.ja ulos voi ripotella jauhetta sellaisenaan.Meillä oli takapihalla liuskakiveä joiden alta paljastui miljoonien muurahaisten pesät joten poistimme kivet ja tilalle puuterassi. Terassin alle voi myös raoista ripotella jauheen.Näin toiminut meillä ja kun kerran keväässä sen tekee niin pysyy poissa.Baitionia saa marketeista, Robin Hoodista ostin juuri ja maksoi muistaakseni 7e.

    • adam and the ant´s

      Raid muurahaissyötit eivät mulla auta. Mökiltä aikoinaan hävisi murkut siirappimaisella myrkyllä, jota myytiin pienessä pullossa. Se kulkeutui murkkujen mukana pesään ja hävitti sen. Piru kun en vain muista myrkyn merkkiä, enkä ole mistään ainetta enää löytänyt. Jos joku tietää merkin/ostopaikan niin tiedot otetaan vastaan SUURELLA kiitollisuudella.

    • on oman kokemuksen mukaan raparperi, jota ei tällä hetkellä varmaan saa muuta kuin omasta tai mummun pakastimesta. Luin raparperikonstin jostain lehdestä takavuosina ja se on todella toimiva konsti. Raparperiä pilkotaan paikalle jossa muurahaiset liikkuvat. Raparperi ei tapa muurahaisia, mutta ilmeisesti se häiritsee huomattavasti niiden keskinäistä viestintää tms. Raparperistakin menee teho pilkottuna jonkin ajan kuluttua ja silloin pilkotaan vain lisää tuoretta tavaraa murkuille. Olen itse käyttänyt raparperia monet kerrat ja ainakin itselläni se on lähettänyt murkut etsimään siedettävämpää asuinpaikkaa. Kaikki ihmiset joille olen neuvonut tuon saman konstin, ovat olleet tyytyväisä ja kertoneet sen toimivan.

    • On jättää esim. sokeriliemeen säilötyn persikan liemi omassa purkissaan avattuna mauriaisten kulkureitille. Persikat voi toki syödä ensin pois. Muurahaiset kuolevat sankoin joukoin sinne purkkiin eivätkä lähde myrkkyjaloin enää kävelemään kuten rasioita käytettäessä käy. Usko pois, tämä konsti toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      239
      6146
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      49
      4983
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4306
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3041
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      122
      3014
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      78
      2499
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2446
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1699
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1649
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1466
    Aihe