otosta...
Menen tällä viikolla ohutneulanäytteeseen. Rinnastani löytyi ultrassa joku pikkuruinen patti. Pieni kasvain leikattiin pari vuotta sitten. Silloin otettiin 'core biopsy' (mitä se sitten onkaan suomeksi - paksuneulanäyte?). Tämä uusi patti on sen edellisen näytteen alueella. Silloin mentiin isolla 'poralla' koko rintaparan läpi. Kaikenlaisia muhkuroita on ollut siitä lähtien. Ehkä siitä aiheutunut syöpäsolujen levittäminen tai kudosten turmeleminen on saanut alulle tämän uuden patin. Voiko niin käydä?
Toisaalta on hyvä tietää, jos se onkin hyvänlaatuinen, mutta toisaalta pelkään, että tämä näyte aiheuttaa lisää vahinkoa.
Miten ohutneulanäyte poikkeaa tuosta toisesta, paksummalla neulalla tehdystä? Mitkä ovat riskit? Tiedetäänkö niitä?
Huolestunut
ohutneulanäytteen
1267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
paksuneulanäyte kainalosta. Tunsin pistävää, viiltävää kipua vaikka oli puudutettu. Lääkäriä ja hoitsua vain nauratti. Sen jälkeen kainalo tuli kipeäksi ja tällä tietoa siinä on syöpä, joka on levinnyt rintaan. Sitä tässä nyt hoidellaan ja kärsitään. Kadun, että koskaan annoin ottaa koko näytettä.