M300

Mitä heikkoja kohtia, uskaltaako ostaa satatonnia ajettuna? Kallis ylläpitää? Osataanko tuota suomessa huoltaa?
6866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käsittämättömän hyvä auto. Itselläni on 65 tuhatta ajettu yksilö. Mitään heikkoja kohtia en ole vielä keksinyt. Huollot on maksaneet sen mitä autoissa yleensäkin, ei enempää. Kulutuskin on isoksi ja tehokkaaksi autoksi suorastaan käsittämättömän pieni (maantiellä kulkee alle 8 litran jos ajaa suunnilleen rajoitusten mukaan). Sitä pienempikoneista (2.7) ei kuulemma kannata ostaa (suorituskyky selvästi heikompi ja kulutus jopa suurempi).

Äänestä
  • sen pienempikoneisen mallin valmistus on jo lopetettu. Ei kannata joo.

    Äänestä

  • mikko kekkonen kirjoitti:

    sen pienempikoneisen mallin valmistus on jo lopetettu. Ei kannata joo.

    Joo, se pikkukone oli seurausta jonkun neronleimauksesta että Euroopassa halutaan pienikoneisia autoja. Jenkeissähän tota 2.7 -litraista ei ole koskaan nähtykään.

    Nyt on tietysti jo isompikoneisenkin myynti täällä Suomessa lopetettu ja ryhdytty odottelemaan sitä ensi vuonna tulevaa kulmikasta 300C:tä.

    Äänestä

  • farkku kirjoitti:

    Joo, se pikkukone oli seurausta jonkun neronleimauksesta että Euroopassa halutaan pienikoneisia autoja. Jenkeissähän tota 2.7 -litraista ei ole koskaan nähtykään.

    Nyt on tietysti jo isompikoneisenkin myynti täällä Suomessa lopetettu ja ryhdytty odottelemaan sitä ensi vuonna tulevaa kulmikasta 300C:tä.

    Että tuo M300 on tullut tiensä päähän.
    Se on yksi kauneimmista autoista, mitä olen nähnyt. Uusi kulmikas versio ei pärjää alkuunkaan, vaikka varmaan on erittäin hyvä ajettava sekin. Tuttuun chrysler-tyyliin :-)

    Äänestä

  • Oletko todella mitannut että pääset kahdeksaan sadalla, kolmen ja puolen koneella? Tuntuu uskomattomalta, mutta aika mielenkiintoinen tieto jos pitää paikkansa, hankinta kun on harkinnassa. Entä talvella seka-ajossa, paljonko silloin on mennyt?

    Äänestä

  • kulutus kirjoitti:

    Oletko todella mitannut että pääset kahdeksaan sadalla, kolmen ja puolen koneella? Tuntuu uskomattomalta, mutta aika mielenkiintoinen tieto jos pitää paikkansa, hankinta kun on harkinnassa. Entä talvella seka-ajossa, paljonko silloin on mennyt?

    kyllä se 8 vaatii vähän keskittymistä. 8,5 menee aika helposti. Nyt talvella on keskikulutus pyörinyt seka-ajossa siinä 10-12 nurkilla. Tehtaan ilmoittamat lukemat ovat:
    maantie 8,5
    seka 10,7
    kaupunki 14,4

    katso täältä lisää www.nettiauto.com/viewArticle.php?id=84&content=file

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tenkanen kirjoitti:

Mitä heikkoja kohtia, uskaltaako ostaa satatonnia ajettuna? Kallis ylläpitää? Osataanko tuota suomessa huoltaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu