Kuka osaisi vastata: Kannattaisiko harkita jotakin 14-15 tuhannen euron Mersua vaihtoehdoksi uudelle pikkuautolle? C180 vuosimalleja 93-94 saisi tuohon hintaan besakoneella. Onkohan niissä alustoissa jo ruostetta, ja yleensä miten Mersu kestää ruostumista vastaan, ja miten kestää koneet? Kertokaahan muutenkin tämän tyypin ominaisuuksista, ja mahdollisesti myös niistä remonteista joita voisi olla odotettavissa. Lisäksi olisi kiva kuulla, millaisia nämä tuontimersut on? Onko ne niin ruosteettomia ja virheettömiä, mitä mm. Euro-Benz mainostaa? On vaan iskenyt jonkinmoinen Mersu-kuume.
Mersu vs uusi pikkuauto
Pasi
81939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kuume on iskenyt niin eihän silloin enää neuvoja kuunnella,vai mitä?siis eikun ostamaan..
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs
Onko Mersussa joskus muka vikoja? Ei minun mielestäni. Joku -93 tai -94 Mersu on vielä uutta vastaavassa kunnossa. Pikkuautot taas kestävät sen pari vuotta hyvin kasassa takuun turvin, mutta mitäs sen jälkeen? Osta Mersu ihmeessä.
Nimim. 670t km lasissa bensamersulla ja hyvin kulkee :-)
Monesko nokka-akseli ja kansiremontti?
Meinaan on kuluvaa tavaraa ja tuskin alakertakaan on remontoimatta. Silleen ne pelit kestää, nimimerkillä kokemusta 2,0 190 mallista jolla n.400tkm ajettu. Kone kohta kypsä toiseen kansiremonttiin, ilmeisesti alakertakin jo remontin tarpeessa. Öljyä kuluu runsaasti 5l/10tkm.
käy hyvin pikkuauton tilalle, kummassakin on pienet kulut, vaatimattomat tilat ja mukavuudesta ei kannata edes puhua. Köyhälle erittäin sopivia vaihtoehtoja.
Pikkusen analyyttisempi näkökulma auton hankinnassa voisi olla paikallaan. Ensinnäkin mieti mihin sitä autoa tarvit, matka-ajoon vai kaupungissa, paljonko ajat vuodessa ym...
Lähtökohtana vois sanoa että jos kymmenen vuotta vanhan Mersun (tai minkä tahansa auton) meinaat ostaa niin olisi hyvä olla talli jossa voi tehdä talvellakin pikkukorjauksia, koska niitä varmasti tulee. Ainakaan itse en tykkää ajaa autolla joka ei ole kunnossa. Kaikkia viat ei tietysti häiritse. Mersun etuja on mukavammat maantie ominaisuudet (hyvillä renkailla ja muutenkin kunnossa), pienempi melutaso, mukavia varusteita, joita pikkuautossa ei välttämättä ole (tosin turvavarusteissa 10v mersu häviää nyky pikkuautolle, Mersun paremmat sisätilat -tosin monikäyttöisyys tavarankuljetuksessa pikkuautoa huonompi ja ehkä koko homman juju eli Mercedesin status ja tyylikkyys.
Lisäksi C-mersu on yllättävän hyvä kaupunki autona, sillä korin kulmat on helppo hahmottaa, pyörät kääntyy kunnolla, polkimet on hyvät ja moottorin vääntö pikkuautoa parempi. Hinnan pudotus per vuosi suunnilleen sama, mutta todella pitkään pidettynä Mersu saa tässä etua.
Mersun ongelmana on satunnaiset pikkuviat (ja joskus suuremmatkin) ja tietty vanhanaikaisuus (jollekin etu tämäkin) ja vanha auto vaatii jatkuvaa kunnon tarkkailua.
Ei mulla ole, kuin kylmä talli. Mersu olisi kyllä kiva vaihtoehto, mutta niin kuin sanoit noista remonteista ja huoltamisista, kantani kääntyy uuteen pikkuautoon vuoden alusta, koska pääsäntöisesti ajamme lyhyttä kaupunkiajoa. Mese on todella arvostettu, ja varmasti hyvä, ja kaunis auto. Kun uuteen pikkuautoon nyt päädyn, se kannattaa ilmeisesti vaihtaa parin vuoden välein taas uuteen, muutan ne rempat alkaa näissäkin. Kiitos vastauksista kaikille. Kaikille Mersuihmisille, ja "pikkukirvoilla" ajaville tasavertaisesti turvallista matkaa, ja HYVÄÄ JOULUA!