Kelo vs. tuorehonka etelässä

Terve

Onko kukaan kuullut vastaavaa kuin minä, että kelomökkiä ei kannattaisi tehdä etelä-suomeen. Syy tähän on kosteus verrattuna pohjoisempaan. Kelo imee enemmän kosteutta ja se käy hajoamaan/"purkautumaan" pinnasta sälöinä.

Onko kokemusta moisesta??

Itse ummikkona ihmettelin ja on tarkoitus tehdä ensi keväänä mökki ja meinasin kelomökkiä, mutta pitääkö turvautua luotettavaan tuoreesta veistettyyn?

Itsellä olisi tarkoitus tehdäm mökki Savonlinnan korkeuksille.
61820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Otappa yhteyttä www.finntree.fi
niin keskustellaan.

Äänestä

Muistan kerran erään kelohonkamökin joka rakennettiin pankille etelärannikolle. Se ainakin homehtui liian kostean ilmaston takia.

Äänestä

Tiedän Kangasniemellä yhden kelomökin, jonka isäntä sanoi sen olevan viimeinen.
Syy: Muurahaiset pesiytyi mökkiin, niitä ei ole saatu pois millään.

Äänestä

Ilmaisusi saattaa antaa väärän kuvan siitä, mitä tarkoitat, mutta mökkkiä ei pidä koskaan rakentaa tuoreesta.
Koska harkitset keloa, niin oletan, että tarkoitus on myöskin tehdä todellinen hirsimökki eikä muutaman tuuman hirren malliseksi höylätystä lankusta kasattua kioskia. Mikäli voit vaikuttaa teetä mökkisi vasta ensi vuonna puusta, joka kaadetaan seuraavan parin kuukauden aikana ja sitten kuivatellaan hitaasti ja hartaasti ensi kesän alkuun. Mökissäsi voi sitten ainakin 5-7 seuraava polvea asustella kaikessa rauhassa. Edellyytäen että huolehdit riittävistä räystäistä etkä tyuönnä vuori/lasivillaa mihinkään rakoon, etkä myöskään mitään kalvoa tekevää mönjää hirren pintaan.

Äänestä
  • Kyllä hirsitalon voi rakentaa tuoreesta puusta. Kunhan tukki on talvella hakattua.Tuoreesta talot on rakennettu aikojen alusta.Se on väärä luulo että,että hirsiä olis kuivateltu vuoden yli.Samoin kun huonekalu ja tarvepuuta.Synnyinkotini oli kuusesta timprattu pohjalaistalo.Jokirantametsään hakattiin talvella iso aukko ja hirret iskettiin seinään heti.Samoin tehtiin tällä kylällä kaikki muutkin hirsitalot.
    Vanhat timpurit kertoivat että,nurkka tehtiin tivis.Joka sitten keväällä ravistui kuivuessaan sopivasti sen verran,että sen tilkemies sai sen kunnolla tilkittyä.
    Vanha tilkemies kertoi,(sehän oli arvostettu ammatti entisaikaan)jos oli niin tivis nurkka,että sinne oli vaikea saada tilkettä,niin se jäi harvaksi.Hän sanoi vielä että ,hirsitalo saadaan lämpimäksi ainoastaan tarkasti tilkitsemällä.On siis aivan sama, kuivaako se hirsi taapelissa vaiko seinässä.Kunhan se kuivaa kunnolla.

    Äänestä

käy kattoo näitä www.valkan.ee saat sellasen kun haluat,eikä mitään tulitikku mökkejä ja hinnatkin on kohtuullisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keloako? kirjoitti:

Terve

Onko kukaan kuullut vastaavaa kuin minä, että kelomökkiä ei kannattaisi tehdä etelä-suomeen. Syy tähän on kosteus verrattuna pohjoisempaan. Kelo imee enemmän kosteutta ja se käy hajoamaan/"purkautumaan" pinnasta sälöinä.

Onko kokemusta moisesta??

Itse ummikkona ihmettelin ja on tarkoitus tehdä ensi keväänä mökki ja meinasin kelomökkiä, mutta pitääkö turvautua luotettavaan tuoreesta veistettyyn?

Itsellä olisi tarkoitus tehdäm mökki Savonlinnan korkeuksille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu