...kannattas toteuttaa semmoinen juttu, kun meillä on kotona kolme vuotta vanha pöytäkone ja upouusi kannettava ja nyt olisi sitten tarkoitus hommata kotiin ADSL ja käyttää näitä molempia koneita tuon yhteyden "perässä" Kannettavahan on ADSL-modeemia vaille valmis ja pöytäkonekin verkkokorttia vaille valmis, mutta mites sitten kannattas toteuttaa virustorjunta/palomuuri??? Kun näiden palveluntarjoajien em. ohjelmat ovat kone- EI liittymäkohtaisia, eli nyt pitäis sitten vielä maksaa kaksi kertaa kuussa 5 euroa ADSL-maksun lisäksi, että homma toimis, eikä mitään paskaa koneelle tule.
MIkä olisi sitten modeemisuositus? Molempien koneiden ei tarvi olla yhtä aikaa verkossa, että yksipaikkanen ADSL-modeemi riittäis, mutta mites sitten sen palomuurin laita???
Auttakaa tyhmää...
MIkä olisi sitten modeemisuositus? Molempien koneiden ei tarvi olla yhtä aikaa verkossa, että yksipaikkanen ADSL-modeemi riittäis, mutta mites sitten sen palomuurin laita???
Auttakaa tyhmää...
Vastaukset 16
Vanhimmat
>Kun näiden palveluntarjoajien em. ohjelmat ovat kone- EI liittymäkohtaisia, eli nyt pitäis sitten vielä maksaa kaksi kertaa kuussa 5 euroa ADSL-maksun lisäksi, että homma toimis, eikä mitään paskaa koneelle tule.
...sanelee seuraamukset. Kuka pakotti Wintoosaan? Wintoosan nettikäyttö ilman teräksenlujia torjuntoja ja suojauksia on käytännössä mahdotonta.
"Kallis" Mac ei tarvitse mitään tuollaisia, senkun surffataan vaan sydämen kyllyydestä.
Harva täällä tyhmä on, mutta tietämättömyyttä on jonkin verran liikkeellä.
>Harva täällä tyhmä on,
Repe taitaa olla se poikkeus.
>tietämättömyyttä on jonkin verran liikkeellä
Tuohon toteamukseen päätyy helposti, kun noita Repen tautofonisia tarinoita lukee.
Repen viisaudet tulevat kuin Jäätteenmäen faksit: pyytämättä ja täytenä yllätyksenä.
ensimmäinen, joka osoitaa tyhmän tautofonisista tarinoista asiavirheen? Pitäisi olla naurettavan helppoa!
Odotan.
Niin, ja herneen mennessä nenuun voi henkkoht solvaukset edelleen mailata osoitteeseen [email protected], tämä nimittäin on tietotekniikkapalsta. Viisaana miehenä osannet jo lukea?;)
a)
Tuolla "vastauksellasi" ketjun ensimmäiseen viestiin ei ollut mitään tekemistä alkuperäisen kysymyksen kanssa. Asian vierestä puhuminen on asiavirhe.
b)
Sitten kun on paremmin aikaa etsin Repe Ruutikallion kirjoitelmia täältä: niiden sisältö on - asiayhteydestä riippumatta - että jos olisi koneena Mac ja käyttöjärjestelmänä Mac OS, niin mitään ongelmia ei olisi.
c)
Enhän MINÄ hernettä vetänyt tai työntänyt.
d)
Kuka on väittänyt - Repe-kulta - että olen mies? Taas oli yksi asiavirhe.
>Tuolla "vastauksellasi" ketjun ensimmäiseen viestiin ei ollut mitään tekemistä alkuperäisen kysymyksen kanssa. Asian vierestä puhuminen on asiavirhe.
Ei toki, sillä avaaja ei voi monopolisoida avaamaansa ketjua, kuten ei kukaan muukaan voi. Asia voi saada uusia sävyjä. Missä lukee, että avaaja määrää kaiken mistä ketjussa voi kirjoittaa?
>Sitten kun on paremmin aikaa etsin Repe Ruutikallion
En tunne miestä. Jos tarkoitat minua, on melkoinen asiavirhe lisätä nimeeni merkkejä, vaikka tiedät sen kirjoitusasun.
>kirjoitelmia täältä: niiden sisältö on - asiayhteydestä riippumatta - että jos olisi koneena Mac ja käyttöjärjestelmänä Mac OS, niin mitään ongelmia ei olisi.
No hän etsii sitten, sillä kirjoittajana satun tietämään että sisältö ei ole tuo. Ole tarkka, vaikka et ottaisikaan Pirkkaa. Menestystä!
>Enhän MINÄ hernettä vetänyt tai työntänyt.
How nice!:)
>Kuka on väittänyt - Repe-kulta - että olen mies? Taas oli yksi asiavirhe.
Ah, olet siis yhtä vähän mies kuin minä Repe Ruutikallio? Valitettavasti pystyn haistamaan naisen vain suhteellisen lyhyeltä matkalta, mutta koetan terästää aistejani. Joka tapauksessa uskon mie... siis naisen sanaan, sillä itse varmaan olet suvereeni asiantuntija tässä kysymyksessä!
Herrasmiehenä esitän luonnollisesti anteeksipyyntöni tästä erehdyksestä, jota, niin uskon, ei reaalimaailmassa olisi päässyt sattumaan.
tahtoo lisää tällaista.......smile
Mutta miksi sitten MACille on olemassa Norton?
Joo, katsos kun wanhaan hyvään aikaan MacOS 9:lle ja vanhemmille Mac-käyttiksille oli olemassa muutama kymmenen virusta, ja oli aina teoriassa mahdollista että jokin päivä tulee uusi ja vakavakin virus. Joka tapauksessa, viruksia oli.
Nyt sitten ei MacOS X:lle ole vieläkään olemassa yhtäkään virusta, vaikka systeemi tuli markkinoille vuonna 2000. Macin Norton AV:n tukeva torjuntatietokanta koostuu käytännössä kokonaan Windows-viruksista. Kuukausipäivitykset lienevät siis täysin samat sekä Windows-että Mac-versioissa.
PlayStationillekaan ei ole viruksia ja sillä pääsee nettiin.
Logiikallasi kannattaa käyttää sitä.
Sananvapauden esitaistelijana oleminen on helppoa vapaassa maassa.
Et ole koskaan ajatellut olla hiljaa, jos sinulla ei ole viestiketjuun liittyvää uutta tietoa, asiaa?
Arkielämässä tuollaista aiheesta toiseen pomppijaa pidetään lapsellisena tai - jos ikää on jo karttunut - yksinkertaisena. Vai rakastatko niin paljon omaa ääntäsi, että vaikeneminen on mahdotonta.
En taida olla ainoa, joka pitää sinua besserwisserinä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=536&posting=22000000001820046
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=536&posting=22000000001821407
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=536&posting=22000000001825704
humoristi, tai sitten jotenkin luku- ja ajatteluongelmainen.
Se humoristi kuulostaa jotenkin paremmalta.
Valitettavasti Pleikkarilla pystyy tekemään vain prosentin niistä asioista, joita oikealla tietokoneella - Macilla, Linuxilla, Windowsilla - osaamisestaan riippuen voi vähemmällä tahi suuremmalla vaivalla tehdä. Joillekin se prosentti kyllä riittää aivan mainiosti.
En muuten tiennytkään, että Pleikkari oikeasti toimii surffilautana. Jollekin se voi siinä tapauksessa olla hyväkin ratkaisu. Mitenkäs käy p2p Pleikkarilla? Koko ajan sitä näemmä oppii.
että kanssasi saisi aikaan hyvääkin keskustelua. Mutta ei, sinulla on pakkomielle puhua (kuvittelemastasi) persoonastani. Minusta se aihe vain ei kuulu tietotekniikkapalstoille.
Joko olet löytänyt ne kommenttini, joita edellisessä viestissä kerroit etsiväsi? Et, koska niitä ei ole. Sen sijaan vetoat joukkoon kärpäsiä. Hentoo.
Olet käsittämätön. Noin 99 prosenttiin Mac-palstan ulkopuolisista viestiketjuista en koskaan kommentoi mitään. Sitten kiljut, että en ole koskaan ajatellut olla hiljaa... Oletko arkielämässäsikin noin suhteellisuudentajuton? Siis useamminkin kuin kerran kuussa?
Anteeksi, mutta henkilökohtaiset mauttomuudet aloitit sinä. Enpä välitä jatkaa tällä tasolla, joten kuulemiin ja oikein hyvää joulua sinulle ja arkielämällesi!
http://www.symantec.com/region/fi/resources/macintosh.html
"Wintoosan nettikäyttö ilman teräksenlujia torjuntoja ja suojauksia on käytännössä mahdotonta."
Etköhän vähän liioittele? Onhan macissa oletuksena portit kiinni ja vähemmän viruksia.Mutta jos kaikista koneista noin 5% on macceja, niin ei kait ole ihme, ettei viruksia ole kirjoitettu. Ei siihen muuta syytä ole. Winukkaan löytyy kuitenkin lukuisia ilmaisia(ilman p2p:täkin) viruksentorjunta+palomuuriohjelmia. Tällöin tietoturva ei ole enään ongelma. Joten oli kyllä vähän asiaton kommentti ketjun aloittajalle. Et varmaan itsekään riemastu, jos omaan kysymykseesi vastataan tyyliin: Vitt@ako täällä toyotaasi valitat, hommaa opel, se on parempi.
Muuten hyvä ,mutta opel ja toyota meni väärinpäin.
for personal use. Se on ihan ilmainen palomuuriohjelma ja torjuu ulkopuoliset vierailijat todella hyvin. Ottaa yrittäjien IP-osoitteet ylös ja niistä voi sitten ilmoittaa sellaisille sivuille jotka hoitaa loput. Kaikki tiedot löytyy, kunhan ensin asentaa ja käyttää palomuuri-ohjelmaa. Se on siis yksityiskäytössä ilmainen....Itse käytän sitä ja olen siihen tosi tyytyväinen. Tänäänkin se on torjunut muutaman nuuskijan joka yritti tutkia tiedostojani. Niin ja mulla on kanssa kahdessa koneessa sama ADSL, eikä siihen mitään eri juttuja tarvitse laitella, hyvin pelaa.......Modeemina mulla on Zyxel ja siihen liitettynä Hubi 4:lle portille.
Kävisköhän ZoneAlarm sulle molempiin koneisiin muuriksi ?