Hei! Olisi hauska tietää minkälaisia vanhojentanssipukuja teillä on ollut?? Iltapukumaisia, vanhan mallisia jne? hihallisia vai hihattomia? Onko semmosia pelkkiä korsetti mallisia ollut monellakaan, siis aivan hihattomia.? vanne? Itselläni on korsetti mallinen ja tuntuu hieman "alastomalta", kun ei ehkä semmosia ole tottunut pitämään..kaipa siihen tottuu, muuten kiva ja halpa puku :)
vanhojentanssi puvuista...
abilis
3489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tulee olemaan sellainen "linnanneidonpuku", ei siis kovin vanhan mallinen. melko leveä helma ja kellohihat, violetin värinen. en varmaan laita luitakaan siihen, en halua ahdistavaa oloa :D
miulla on sellaanen vaalea, melkein valkoinen..oikieastaan luonnonvalkoinen. se on satiinia ja hiaton. miulle oli erittäin tärkiää että se on sellaanen nahan mallinen.. vannealushamekin löytyy ja tiara :-) odotan todella innoissani!
Mulla oli viime vuonna sellanen vanhan mallinen. Tumman lila, kunnon korsetti, joka tosissaan sattui päällä ollessaan (luut ja kaikki oli), vannealushame, frilla-alushame, jne. Halusin aidon vanhojentanssipuvun. Äiti teki sen, oltiin kansalaisopiston tanssiaispukukurssilla tekemässä se, kova työ oli!