Jonkun aikaa seurattuani näitä keskusteluja huomasin, että varsinkin Lada-palstalla keskustelu on kiivaimmillaan päivä-aikaan ja illalla se loppuu lähes kokonaan.
Muilla palstoilla jutut jakautuvat tasaisemmin päivän ja illan ajalle.
Tuntuu siltä, että ladailijat käyttävät keskusteluihin työaikaa eikä heillä ilmeisesti ole kotona kunnon yhteyksiä.
Täytynee käydä pajalla potkaisemassa ulos kaikki ladailijat minun rahojani haaskaamasta.
Työaikana tehdään töitä!!!
Muilla palstoilla jutut jakautuvat tasaisemmin päivän ja illan ajalle.
Tuntuu siltä, että ladailijat käyttävät keskusteluihin työaikaa eikä heillä ilmeisesti ole kotona kunnon yhteyksiä.
Täytynee käydä pajalla potkaisemassa ulos kaikki ladailijat minun rahojani haaskaamasta.
Työaikana tehdään töitä!!!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hyvä havainto.
Tilanne on muuten sama muillakin palstoilla.
eihän Ladamiehen tarvii mitään töitä tehdä kun sen viimeiset rahat ei ole hupuloitu johonkin peltilehmään
joo eikä ladan omistajien tartte kävellä pankinjohtajan puheille lakki kouras ja pyyrellä rahaa autoa varten tai valittaa autoliikkeelle ettei pysty maksamaan autonsa osamaksu eriä
Ladamiehen se vasta pitääkin töitä paiskia.
Rahaa tarvitaan auton osamaksuihin ja korjauksiin niin paljon ettei lomia ehdi pitää ja vuokratkin meinaa jäädä maksamatta.
Varakkaammat ostavat autot käteisellä ja saavat sen vuoksi vielä reilun alennuksen.
Piere vittuun.
Taidat pitää siitä kun ehdottelet muillekin sen kokeilemista.
Voisi kuvitella, että nainen joutuu siinä kärsimään enemmän, sillä jos mieheltä pääsee oikein kunnon pieru, voi kyseinen vittu pahimmassa tapauksessa revetä, eikä siitä ole sen jälkeen mitään iloa. Ainakin voisi ko vitun kuvitella haisevan paskalle toimituksen jälkeen, ja suuseksi muuttuu kovasti epämiellyttäväksi. Haju voi kiihoittaa homoja, mutta he taas eivät vitustä muuten mitään ymmärrä.
Sanoisin, että ehdotuksesi toteuttamisessa ei ole mitään järkeä.
Jos tarkoituksesi oli solvata jotakuta, niin eikö silloin olisi pitänyt keksiä jotain vähän omaperäisempää.
Kenenkähän vähintään vitosella hintalapun alkavia mersuja sun muita popetoita näkee työaikana golfkentän parkkipaikalla.Tuntuu olevan joutilasta aikaa.
Mutta edustaminen ja suhteiden hoitaminen kuuluu etuoikeuksiin
Duunareille maksetaan työn tekemisestä.
olen täysi kusipää.
Olen kusipää koska olen ottanut firmaani töihin vastuuttomia paskoja jotka tuhlaavat minun rahojani, eiv'tkä hoida niitä töitä joista heille maksan.
Heidät tuntee ladoista. Mutta joululahjaksi heille ehtii vielä antamaan potkut.
Peilissäkö näit sen kusipään?
Kello on 17 ja lada-miehet ovat poistuneet keskustelusta.
Taitaa jatkua vasta maanantaina kun työt alkaa.
Pikku provoa piti heittää teille Ladailijat näin Joulun alla. Kai te nyt suotte pienen pilan työttömälle sekaduunarille?
Salitaan pikku provot, heitä vaan jatkossakin ja kirjoittele samalla nimimerkillä ihan vapaasti.
Mutta eikö sinulla ole lainkaan ymmärrystä siitä mitä luet, tässähän arvostellaan ladan omistajia, ei ladoja.
Olet oikeassa.
Kukaan ei ole vielä yrittänyt kieltää sitä, että ladailijat haaskaavat netissä työaikaa. Enintään on sanottu puolustukseksi, että sitä tekee muutkin.
Niinpä.
Lisäksi syyllistyvät vulgääriin kielenkäyttöön, mutta sehän on tyypillistä alimman sosiaaliluokan ihmisille.
Minun on täällä auvottava päätäni, työmaalla menin vittuilemaan Ladamiehelle, niin eiköhän se perskules lyönyt silmäni mustaksi, ja kärrännyt kottikärryillä pihalle toimistosta. Suokaa edes tämä ilo minulle
Oli se ikävää kun oli pakko lyödä takaisin ja meinasin vielä saada syytteen pahoinpitelystä. Onneksi pääluottamusmies (lada-miehiä hänkin) on sellainen pelkuri, että tuli todistamaan puolestani.
Lisäksi esimiehen lyömisestä oli pakko antaa potkut ja miesparka joutui myymään käytettynä kolmevuotta sitten osamaksulla ostamansa 80 vuoden lada 1200L:n. Kaksi vuotta olisi enää ollut jäljellä maksuohjelmaa.
Kovasti se miesparka itki ja rukoili, mutta periaatteen vuoksi ei auttanut pehmoilla. Toimistossa anteeksipyydellessään laski housuunsakin ja kallis kokolattiamatto meni ihan pilalle. Onneksi kiinteämmät tuotteet jäivät alushousuihin, mutta haju oli aika paha, kaksi päivää piti tuulettaa.
Sen jälkeen on pajalla lada-miehet pysyneet kurissa. Kukaan ei ole uskaltanut työaikana enää korjata ladaa ilman lupaa.
Jatkossa ei volvoa huonommalla autolla tulijaa edes oteta töihin.
Kävin eilen illalla katsomassa varaston PC:ltä netin suosituimmat haut. Kymmenen kärjessä olivat mm Ladakerho, Delta-auto, Keltainen pörssi ja Suomi24.
Näistä sivuista minkään ei pitäisi liittyä milläänlailla työtehtäviin ja muihin asioihin firman koneiden käyttö on kielletty mm virusvaaran takia. Aikaa näillä sivuilla oli käytetty melkoisesti, sitä ei auto puolustella edes ruokatunnilla tapahtuvalla käytöllä.
Tiedustelin syytä varsinkin ladakerhon sivuilla käynteihin ja vastaukseksi sain epämääräistä muminaa joka oli voimakkainta yhden ladan omistajan kohdalla.
Heittäkää tekijänne pihalle, ja tehkää ite, helvetin valittajat. Lisäksi se on teille ihan oikein.
Helppo se täällä on anonyymina valittaa, mene sanomaan sille suoraan jos uskallat, pelkuri.
Työpaikalla todettiin, että työpäivän käynneistä 37,3 % oli kohdistunut Suomi-24-keskusteluun.
Määrää pidettiin seillä yllättävän pienenä.
Hakupalveluiden, suurelta osin Googlen osuus oli yli viidenneksen, 21,7 %.
Ns. säädyttömän aineiston osuus oli vähintään neljännes, todennäköisempi luku lienee 30 %.
Loput 10-15 % oli jo vaikeaa määritellä. Tässä joukossa oli ilmeisesti asiatontakin.
Yleensä ottaen katsottiin internetin käyttö asialliseksi eikä siinä todettu olevan syytä suurempaan huoleen. Tietenkin mahdollinen 10 %:n väärinkäyttö olisi karsittava, ja sitä johtoryhmäkin on pohtinut.
Pete se taitaa olla kanssa niitä miehiä joka ei työpaikalla töitä tee.
Toivottavasti sinun esimiehesi ei sitä huomaa, irtisanomiset ovat tällä hetkellä yleisiä useissa firmoissa.
Kuinkahan monen täytyy työaikana kirjoitella.Minullakin on kaksivuoroa 6-14 ja 14-22 eeä siilleen.Kotoa kirjoitteleva työaikana.