aattoilta nuorimmainen lapsi joulunvietossa,aviopuolison kanssa ei puheväleissä ,kamalaa tämä teeskentely huomaahan sen kaikki en jaksa enään ,aina minä saan olla riidan selvittäjä (sovittelija ) isäntä ei tee elettäkään,justiin kävin haudoilla yksin .Kamalaa en jaksa enään,vaikka sanotaan että puhuminen on paras lääke ei kait minun velvollisuus ole aina lepytellä vaikka minä en riitaa aloittaisikaan.............vastatkaa edes joku
jouluaatto kamalaa
liinu
5823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis en ymmärtänyt, oletteko erossa vai yhdessä? Jos olette yhdessä , kehottaisin miettimään, onko suhteessa vielä toivoa. Itse erosin kolme kuukautta sitten ja siitä asti pelkäsin tätä aattoa. Lapset olivat äidillään. Kun tuntui, etten muutenkaan selviä erosta. Siinähän tuo päivä kuitenkin meni ja aamulla muksut tulee meille :) Ja nyt olen tajunnut, että ero oli meille oikea ratkaisu, koska itse tunnen tehneeni suhteessamme olosuhteisiin nähden kaiken suunnilleen oikein. Eli jos sinulla on samanlainen olo, niin ehkäpä teillä on aikalisän paikka.
Olemme toistaiseksi vielä avioliitossa,mutta ei tämä suhde toimi,mieheni häntä enempää moittimatta on niin lukossa riidan alettua että ei "puhu eikä pukahda" voiko olla totta että kun osaa loukata ei ole sanoja pyytää anteeksi.Meillä on pikä liitto takana ja aina sama juttu.
Et todellakaan ole ainoa...toivottavasti se edes hiukan lohduttaa sinua!
Mun vanhemmillani on ollut juuri samanlainen tilanne monena mm. jouluna, ja tiedan miten kauhealta se tuntuu! Viel edelleen, vaikka olenkin jo aikuinen, en jaksa innoissani odottaa joulua, koska pelkaan, et se menee lopulta kuitenkin pilalle.
Jaksamista sinulle, Liinu!
oletko kotoisin turusta?
"enääN??????????
se on "enää!!!! ilma tota N PERäSSä!
Ei kai puhekielisten ilmaisujen käyttäminen ole kiellettyä?