Onko olemassa joku kevyt mutta samalla erittän hieno ja viimeistelty ikkunamanageri?
Eli KDE:n vastakohta (joka on erittäin raskas ja ruma), esimerkiksi Mac OS X ikkunamanageri PC:lle olisi täydellinen =)
Eli KDE:n vastakohta (joka on erittäin raskas ja ruma), esimerkiksi Mac OS X ikkunamanageri PC:lle olisi täydellinen =)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vaikkapa icewm. Sille on ainakin tehty OSX like ikkunointiteema.
Mikäli haluat sittenkin työpöydän, niin KDE taitaa olla ainut vaihtoehto. Siitä saat ainakin halutessasi täysin OSX:n näköisen
http://themes.kde.org/content/preview.php?file=153-1.jpg
http://themes.kde.org/content/preview.php?file=5296-2.png
http://themes.kde.org/content/preview.php?file=8621-1.png
Tuossa nyt jotain screenshotteja.
Niin ja kannattaisi harkita uusimpaan KDE:n siirtymistä. Nopeus ja vakaus aivan omaa luokkaansa
http://themes.kde.org/content/preview.php?file=153-1.jp g
juuri tällaista en missän nimessä halua, katso vaikka tuota yläpalkkia, viimeistelystä ei voi olla puhettakaan.
Mahdollisimman yksinkertainen, mutta samalla tyylikäs, sitä minä haen.
Sitten sinun on paras siirtyä käyttämään Mäkkiä jos ei kelpaa.
Kyllä nuo kde:n screenshotit näyttivät nyt olevan täysin jotain muuta kuin mitä alkup. postissa pyydettiin. Eipä tuosta kde:stä saa mielestäni kirveelläkään yhtä käyttäjäystävällistä ja nättiä kuin os x:stä.
rasittaa tollaiset trollit.
Jos hän kerran haluaa osx:ää vastaavan ympäristön, ei vaihtoehtoina yksinkertaisesti ole kuin KDE ja ehkäpä myös gnome.
Jos kerran jonkun palkin ulkonäkö ei miellytä, niin miksei sitä voisi muokata miellyttävän näköiseksi?
>Eipä tuosta kde:stä saa mielestäni kirveelläkään
>yhtä nättiä kuin os x:stä.
Et vain osaa. Ainoana esteenä KDE:n ulkönäön muokkamiselle on mielikuvituksen puute.
Ja miksi sen pitäisi käyttäytä _täysin_ samalla tavoin, kuin osx:n?
Toisen mielestä pelkkä komentorivi on käyttäjäystävällinen ja toisen mielestä ei.
Siis kde:n (mielestäni os x:ään verrattuna surkeaa) käyttäjäystävällisyyttä ei paljon pelkällä mielikuvituksella muokata. Ja kuten sanottu, kde alkaa olla jo hieman turhan raskas, varsinkin vanhemmille koneille.
>Ja miksi sen pitäisi käyttäytä _täysin_ samalla tavoin, kuin osx:n?
Ehkäpä siksi että tässä nyt kysyjä halusi jotain vastaavaa?
windowmaker tai gnome
Suosittelen ehdottomasti Blackboxia. Todella kevyt ja pelkistetty, ja skineillä sen saa muokattua myös todella tyylikkääksi.
http://blackboxwm.sourceforge.net/
Tässä sinulle kevyt ikkunamanageri ja toimiva.
Voit itse viimeistellä ihan kuinka paljon huvittaa.
No miksei niitä "viimeistellä" valmiiksi. Tuntuu siltä, että koko linuxin käyttö on yhtä perkeleen "viimeistelyä". Kaikki on keskeneräistä puolitoimivaa huttua.
Öööhhhh....
Mitäköhän etsit... Itse en ole nähnyt MacOS X:ää...
Valinnanvaraa tosin riittää...
http://www.plig.org/xwinman/