moi... mä jännitän liikaa. tää ei oo normaalia. aina koulussa tunnilla vaikka tietäisin johonkin opettajan kysymykseen vastauksen en aina uskalla vastata, kun luulen et se on väärin ja sit kaikki naurais mulle ja olis noloo. sama on enkun tunnilla jossa en osaa oikein mitään. en uskalla vastata mitään ja mua pelottaa et nolaan itteni... en saa kaverietakaan ku en uskalla mennä juttelee, ku luulen ettei ne hyväksyis mua ja nolaisin vain itteni.. auttakaa.. kokemuksia??
jännitän liikaa
exsopo
4856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kouluympäristössä on vikaa, jos lapset jännittää ja pelkää luokassa. Nuoret ovat niin typeriä, että yrittävät nolata ja painaa alas toisiaan. Opettaja on myös huono, jos ei pysty sitä estämään ja pitämään kuria luokassaan. Suomalaiset nuoret ovat siis aika ääliöitä laumassaan. Minä huomasin aikoinaan työpaikallakin, että turpiin antaminen on hyvä keino ilkkujalle. Hän hämmästyy ja muuttuu kiltiksi pojuksi kun mottaa häntä nenään. Sitten on rauha maassa.
Joo...niin se kai on tehtava. Jos ei hyvalla, niin sitten PAHALLA!! Minuakin on kiusattu ties missa ja ties kuinka usein. Yritan usein suhtautua asioihin rauhallisesti, mutta koska viesti ei selvastikaan nayta menevan perille, niin pitanee soveltaa tuota "TURPIIN VAAN ja onnea" -metodia!!
Junteille pitaa ilmeisesti puhua niiden "omalla kielella"..???
Ei voi olla TOTTA! Mä luulin, et mä oon yksin tän asian kanssa! Siis mulla on tai siis oli sama juttu. Mä en koulussa (oon 17)uskaltanu vastata jos ope kysy jotain, tai piti mennä kirjottaa joptain taululle.. Varsinkii ku piti mennä taululle luokan etee.. :(
Mut sit yhtenä päivänä, mä päätin, että meen juttelee yhelle tyypille (Jaana) meien koulusta ja arvaa mitä. Sen jälkee myö ollaa oltu parhaita kavereita!
Mut tottakai on olemassa niitä ilkeitäkin, jotka kiusaavat.
Tämän koko jutun pointti on siinä, että tee aloite! Meme juttelemaan. Kysy vaikka, että onko 'henkilöllä/henkilöillä jonka kanssa päätät jutella lemmikkiä, tai minkälaisista elokuvista tai kirjoista hän / he pitävät. Se kannattaa! Saatat saada vaikka kuinka hyvän ystävän! Mutta jos käy huonosti, ja teistä ei tulekaan ystäviä, niin älä masennu. Yritä uudestaan!
-crashed angel
no mä jännitän esiintymistä , terkalla ja hammaslääkärissä käyntii.
ja sit viä mie pelkään käärmeitä, susia, pirua ja karhuja tietenkin myös hämähäkkejä
(P.S.:, jos haluut voin alkaa mailivaihtoon)
::::::::::))))))))))