Mistä kannattaisi lähteä etsimään vikaa kun check engine valo palaa koko ajan kojetaulussa? Aluksi paloi silloin tällöin ja välillä sammui... Tuntuisi vähän kuin tehot olisi vähän kateissa. Ei ehkä liiku nut samalla tavalla kuin ennen. Osaisiko joku auttaa mitä kannattaisi pyytää Laakkosella tarakstamaan ensimmäiseksi? Auto ajettu 190tkm jos siitä on apua.
Check engine
900 2.1 vm 92
111268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ilmanputsarilta koneeseen lähtevässä röörissä on "mötikkä", jonka kupeessa on moninapainen piuhaliitin. Puhdista liittimen ja vastakappaleen kontaktipinnat . Omassa autossani oli sama vaiva kuin sinulla ja se korjaantui ym. tavalla.
Se mötikkä on ilmamassamittari.
Minulla on jo toisessa 900:ssa sama ongelma. Nykyisessä vehkeessäni (900 2,0T vm. -98) vika on ollu päällä viimeiset 20 000 km. menoon ei ole vaikuttanu tai sitten se on oikea tykki, kun valo ei pala (Saksan baanalla kulki 220 km/h mittarin mukaan).
Vika paikallistettiin Laakkosella lamda-anturiin ja vaihdatin sen syksyllä ennen katsastusta (alkuperäinen maksaa n. 400 € kuulemma). Vika oli pois pari kuukautta ja nyt se on palannut. Epäilen jälleen lamda-anturia. kaikki liittimet putsattiin vuosi sitten ilman tulosta (viikon apu ei liene tulos).
Itselläni on 9000 2.3i ja se on ollut Länsiautossa jo neljä kertaa check engine valon vuoksi. Vaihdettu molemmat ohjain boxit mutta vika vaan jatkuu. Virrat päälle laitettaessa se vilkuttaa neljä kertaa? Viimeisin epäillys on DI-kasetti. Välillä se valo häipyy mutta sitten taas ilmaantuu takaisin, erittäin raivostuttavaa...
Itse puhdistelin kanssa kerran sitä ilmamassatunnistinta ja sen jälkeen valo oli hetken poissa..
ottamaan päähän jo niin paljon, että vein auton Laakkoselle. Ei auttanut puhdistus yhtään. Tosi raivostuttavaa! :(
Ihan uteliaisuuttani pitää kysyä että mikä oli sitten vikana?
sitten kun saan tietää. Huoltomies sanoi eilen, että ajaa autolla kotiinsa ja laittaa jotain piuhoja kiinni ja etsii sitä kautta vikaa... tiedä sitten ilmoitan kun (jos) vika löytyy.
Mulla on ainoa tsekki-vika ollut (kop-kop) juuri lampaaran kyrvähtäminen.
Ajoittainen vian olemassaolo ja siihen käänteisesti korreloiva moottorin käytös (teho) viittaa useimmiten maadoitusten viallisuuteen.
eli vikana oli vi..n ilmamäärämittari. sEhän se tehoihin vaikuttaa...
Kuten jo yllä olen kertonut, niin valo palaa, ..tana.
Tehot tuntuu olevan tallella ja 200 km ajeltiin tänään 80 km/h tietä vakionopeussäätimellä 85 km/h (automaatti vaihteisella 2,0 Turbolla) eikä kulutuskaan ollu paha 7,2 l/100km (SIDin mukaan). Tankkasin lähtiessä ja nollasin kulutusmittarin.
Siis todellinen ongelma tuntuu olevan haenkistä laatua.
Pitäisköhän munkin alkaa etsimään vikaa sieltä ilmamäärä mittarista sitten....