Hei.
Kaipailen siis immeisiä jotka pyrkivät psykkaa Turkuun lukemaan. Olisi kiva vaihdella ajatuksia pääsykoekirjoista, lukemisesta ja fiiliksistä. Ketään halukkaita..?
Kaipailen siis immeisiä jotka pyrkivät psykkaa Turkuun lukemaan. Olisi kiva vaihdella ajatuksia pääsykoekirjoista, lukemisesta ja fiiliksistä. Ketään halukkaita..?
Vastaukset 13
Vanhimmat
terve!meen toista kertaa pääsykokeisiin psykaan. aion tällä kertaa lukea kirjat paremmin ja tosissani.
Tarkoitus olisi tosiaan hakea Turkuun psykaa lukemaan. Viime vuonna ei onnistanut, mutta toivotaan, että tänä vuonna menisi paremmin!
Turkuun olisi tarkoitus hakea! Minkälainen se neuropsykologian pääsykoekirja on? Onko se vielä ihan ymmärrettävää tekstiä?
Neuropsykan kirja on helppo ja mielenkiintoinen. Onnea kaikille keväällä hakeville!
Hauskaa, että teitä löytyy.. Kiinnostaisiko sähköpostirinki-tyyppinen ajatustenvaihto lukemisesta/mahdollisista ongelma kohdista?
Jos, niin laitahan mailia tulemaan [email protected]
Jos kaipaatte vinkkejä lukemiseen tai tietoa itse kokeesta niin vastailen mielelläni.
Onko tilastotieteestäkin pelkkiä monivalintakysymyksiä, eli ei laskuja lainkaan? Voisitko kertoa jotakin siitä soveltuvuuskokeesta?
Tilastotieteestä oli vain monivalintakysymyksiä, ei laskuja ollenkaan. Opettelin perusasiat hyvin ulkoa (siis esim. todennäköisyyden laskusäännöt jne.) ja laskuja tein vähemmän. Tosin laskemisesta tulee hyvä rutiini, sillä kokeessa oli myös sanallisia päättelylaskuja. Joskus on tosin ollut kokeessa myös laskuja, joten kannattaa siihenkin varautua. Soveltuvuuskokeisiin piti tehdä ennakkotehtävä kotona, jossa piti kertoa itsestä melko vapaamuotoisesti. Soveltuvuuskokeissa oli ensin ryhmähaastattelu, jossa annettiin aihe josta piti vapaasti keskustella muistaakseni parikymmentä minuuttia. Sitten jokaiselle annettiin palautetta (yksitellen) ja piti myös itse arvioida miten keskustelu sujui. Sen jälkeen proffa haastatteli jokaista yksitellen ja käytti pohjana ennakkotehtävän tietoja. Kysymykset olivat kyllä sellaisia, ettei niihin voi valmistautua etukäteen (toisaalta hyvinkin "yleisiä", mutta sellaisiakin kysyttiin mitä en oikeastaan ollut aiemmin pohtinut).
Kiitos vastauksesta!:) Pitää varmaan aloittaa nyt jo hyvissä ajoin sen tilastotieteen opetteleminen, kun matikka ei ole mitenkään minun vahvinta alaani.
En minäkään ole hyvä matikassa, lyhyen luin (kutosta ja seiskaa arvosanat) enkä edes kirjoittanut sitä, joten älä ota liikaa paineita tilastotieteestä. Onnea pyrkimiseen!!
Siis onko koko pääsykoe todellakin pelkästään monivalintoja? Ihan järkyttynyt olen.
Älä nyt niin hirmuisen järkyttynyt ole.
Monivalintasysteemi on ihan ok moniin muihin verrattuna. Esseitä olis tosi vaikeaa arvioida objektiivisesti psykassa.
Sitä paitsi, monivalinnoissa on joka kysymyksen kohdalla 5 vaihtoehtoa, joista saa joko plus tai miinus pisteitä tai nollan. -2:sta 2:een.
Että turha yritää ihan huvikseen tai lukematta.
Jos on 60 kys, voit pähkäillä huviksesi, millä tod näk. osuu arvaamalla oikeaan ja pääset sisään!
eli tartu kirjoihin, älä nyt murehdi menetelmiä.
Aikooko muuten kukaan teistä mennä valmennuskurssille? Itse olen ilmoittautunut Eximian kurssille, joka alkaa huhtikuun puolessa välissä.