kauppakorkeakoulu

Osaisikohan joku kertoa Turun ja Vaasan kauppakorkeakouluista? Miten vaikea päästä, millainen opetus, pääsykoe, jne..
41194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turusta en tiedä, mutta Vaasasta jonkun verran kun kyseissä yliopistossa opiskelen (en tosin kauppatieteellisen puolella). Vaasaan on tietysti helpompi päästä kuin Turkuun, mutta kauppatieteellisiin on lähes kaikkialle vaikea päästä. Pääsykokeet on joka kauppatieteellisessä samanlaiset. Vaasassa opetuksen taso vaihtelee, mutta esim. Johtamisen laitos on maan huipputasoa (perustan väitteeni tutkimustuloksista annettujen palkintojen ja Korkeakouluneuvoston myöntämiin laatupalkintoihin) ellei jopa paras ja rahoituksen laitokselta on valmistunut moni rahamaailman huippujohtaja ja muutama HKKK:n proffakin. Johtamisen laitoksella voi ottaa myös kansainvälisen johtaminen pääaineeksi.

Jos tulet suuresta kaupungista niin ensimmäinen vuosi Vaasassa saattaa olla vaikea, mutta toinen vuosi menee jo loistavasti. Yhdeltäkää Vaasassa kauppatieteitä opiskelleelta en ole kuullut mitään valituksia. Kauppatieteellinen on myös yliopiston suurin tiedekunta joten se leimaa aika vahvasti yliopistoa.

Voithan hakea molempiin kun pääsykoekirjat ovat samat.

Äänestä
  • ... hakea molempiin. Pääsykoe molempiin on samana päivänä samaan kellonaikaan.

    Äänestä

  • Vaasan laskentaekonomitkin arvostettuja yritysmaailmassa. Ja mainittakoon nyt tässä vaiheessa, että itse valmistuin Helsingistä, mutta tämä asia tuli vain ajankohtaiseksi, kun rekrytoitiin talousosastolle laskentaekonomeja.

    Äänestä

  • "Vaasassa opetuksen taso vaihtelee, mutta esim. Johtamisen laitos on maan huipputasoa (perustan väitteeni tutkimustuloksista annettujen palkintojen ja Korkeakouluneuvoston myöntämiin laatupalkintoihin) ellei jopa paras ja rahoituksen laitokselta on valmistunut moni rahamaailman huippujohtaja ja muutama HKKK:n proffakin."

    Jep. Vaasan ktt on tod. kovatasoinen paikka. Mm. HKKK:n Vesa Puttonen on Vaasassa väitellyt. Toinen VY:n lask. ja rahoituksen laitoksen "kuuluisuus" (nyttemmin edesmennnyt, RIP) Teppo Martikainen, joka väitteli siinä parinkympin puolivälissä, siis tosi nuorena. Myös Martikainen toimi HKKK:lla proffana. Oulun yo:ssa toimii myös nykyisin Vaasalaisia ja esim. Vesa Puhakan (Oulussa tietojenkäsittelytieteiden laitoksella ohjelmistoliiketoiminnan johtamisen ja ohjelmistoyrittäjyyden professorina) Vaasan johtamisen laitokselle tehty väitöskirja valittiin vuonna 2002 maailman parhaaksi väitökseksi omalla alallaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


erica kirjoitti:

Osaisikohan joku kertoa Turun ja Vaasan kauppakorkeakouluista? Miten vaikea päästä, millainen opetus, pääsykoe, jne..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu