postitorvikoteloista

Onko olemassa mitään millä ne saisi pois?Sain kasvien oston yhteydessä niitä kaupan päälle ja ei tosiaan mukavaa mielestäni kun niitä on ihan joka paikassa solkenaan.Vedenvaihdon yhteydessä(2 kertaa viikossa) niitä yritän poistella mutta ei auta?Mistä "myrkkyä" niihin ettei mene järki?
3207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

onko sinulla hiekka vai sorapohja?

Äänestä
  • Sorapohja

    Äänestä

  • torvi kirjoitti:

    Sorapohja

    No eipä sitten mitään. Jos olisi ollut hiekkapohja, olisit hankkinut sinne kierteissarvikotiloita jotka syrjäyttää postitorvet jonkin ajan kuluttua.

    Myrkkyä saa kaupasta. Mutta... jos hankit taas kasveja, niissä tulee uudet kotilot vaikka pieninä munina mukana. Ja yleensä jos kotilot rajusti lisääntyy, syynä on liikaruokinta. Onhan tuolla minullakin postitorvia, mutta eivät lisäänny liikaa.

    Voi myös hankkia kalan joka syö kotilot, mutta pitäisi tietää akvaariosi koko, muu kalasto ja vesiarvot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


torvi kirjoitti:

Onko olemassa mitään millä ne saisi pois?Sain kasvien oston yhteydessä niitä kaupan päälle ja ei tosiaan mukavaa mielestäni kun niitä on ihan joka paikassa solkenaan.Vedenvaihdon yhteydessä(2 kertaa viikossa) niitä yritän poistella mutta ei auta?Mistä "myrkkyä" niihin ettei mene järki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu