e-pillereiden lopettaminen

Onko ihmisillä kokemuksia e-pillereiden käytön lopettamisen jälkeisistä iho-ongelmista? Olin käyttänyt pillereitä n. 6 vuotta, jouduin lopettamaan, koska ne eivät sopineet minulle. Sen jälkeen ihoni muuttui "täydellisestä" (pienet huokoset, ei finnejä, ei epäpuhtauksia) rasvoittuvaksi ja saan finnejä aiempaa huomattavasti enemmän :( Lopetin pillereiden käytön n. 8kk sitten, eikä iho ole vieläkään parantunut, saati palautunut ennalleen!
Mitä teen ja saanko enää kaunista ihoani takaisin? Olen 23-vuotias enkä enää tässä iässä jaksaisi näyttää teini-iän ongelmista kärsivältä..
511097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no mä oon nyt aika vähän aikaa käyttäny niitä pillereitä mutta oon huomannu et ku mulla on nyt teini-iässä ollu tosi huono iho (e-pillereiden käyttö on parantanu ihoa tosi paljon!!!)..finnejä yms. aivan älyttömästi ja sitten aina ku on se viikon väli niin iho muuttuu paljon huonommaksi..olen kylläkin vasta 16

Äänestä

Minulla kävi juuri samoin kuin sinulla. Söin E-pillereitä seitsemän vuotta säännöllisesti, ja koko ajan iho oli suht hyvässä kunnossa. Finnejä tuli silloin tällöin jonnekin, mutta ei niistä sen kummempaa vaivaa ollut.

Lopetin Mercilonit tämän vuoden toukokuussa ja pikkuhiljaa ihoni alkoi muuttua. Joulukuun alussa menin ihotautuilääkärille, sillä poskeni ovat todella kauhen näköiset ja juuri parhaillaan syön elämäni ensimmäistä Roa kuuria ja vähän kyllä hirvittää...

Kirjoittelin tuossa aikaisemminkin tälle palstalle ja kerroin, että epäröin aloittaa Roaa, mutta turhamaisuus (??) vei voiton, sillä tuntuu, että ihoni pahenee koko ajan.

Olen siis 23-vuotias ja todellakin luulin, että olisin jo päässyt yli tällaisista ongelmista, mutta...

Äänestä

kun lopetin pillerit n. 7:n käyttövuoden jälkeen (olin 23v.) Rasva valui naamasta heti ekan pillerittömän kuukauden aikana. Pikkuhiljaa alkoi tulla syviä finnejä jotka paranivat todella hitaasti ja olivat kipeitä. Myös selkä alkoi kukkia syviä, paisemaisia finnejä, vaikkei teininä kasvojen aknesta kärsiessäni selässäni ollut finnin finniä! Jouduin aloittamaan pillerit(diane novat) uudelleen saadakseni ihon taas kuntoon. Lisäksi kävin säännöllisesti kosmetologilla ihonpuhdistuksessa ja ostin häneltä tehokkaat puhdistustuotteet (rahaa upposi ihan kivasti...)
Nyt iho on ok, parani entisestään kun vaihdoin pillerit (ei enää olleet dianet) ehkäisyrenkaaseen. Pelottaa vaan miten iholle sitten käy kun on jätettävä ehkäisy pois... Vauvaakin kun olis jossain vaiheessa yritettävä!

Äänestä
  • Mulla kävi ihan samalla tavalla. Käytin pillereitä pari vuotta ja halusin pitää vähän taukoa niistä koska unohtelin välillä ottaa niitä. Ennen pillereiden aloittamista oli tosi hyvä iho eikä mitään ongelmia.. Käytin mercilon pillereitä ja ne ei vaikuttanut millään tavalla ihoon. Iho oli siis yhtä hyvä kuin niitä ennen.

    Lopettamisen jälkeen iho alkoi pikkuhiljaa muuttua.. Nykyään tulee inhottavia, kipeitä ihonalaisia finnejä ja paljon pientä näppylää.

    Kosmetologikäynnit eivät ole auttaneet. Aloitin ehkäisyrenkaan käytön, mutta mitään muutosta ei ole tapahtunut. Vasta toinen käytössä. Täytyy vaan odottaa että parannusta tapahtuisi, muuten en tiedä mitä tekisin!!

    Äänestä

Joo, mullakin on samanlaisia kokemuksia. Lopetin pillereiden (Trikvilar) syönnin 8 vuoden käytön jälkeen. Aikaisemmin minulla ei ollut minkäänlaisia iho-ongelmia, ei edes teininä. Heti pillereiden lopetuksen jälkeen alkoi tulla isoja ihonalaisia paiseita ja pientä nyppyä. Kävin ihotautilääkärillä ja sain Tetralysal antibioottikuurin ja differin voidetta levitettäväksi iholle. Kuuri auttoi kyllä, mutta sen loputtua finnit palasivat. Sen jälkeen aloitin taas uuden kuurin. Nyt en ole enää syönyt kyseistä lääkettä, koska tuntui aika kauhealta popsia koko ajan antibioottia. Pillerit lopetin toukokuussa ja ehkä nyt on hieman parempi tilanne, mutta kyllä finnejä vieläkin on. Meikkivoidetta ja peiteaineita kuluu tosi paljon. Ilman meikkiä ei kehtaa lähteä mihinkään.
Aika hyväksi avuksi olen kokenut apteekista ilman reseptiä saatavan Widmer clear skin stick, joka kuivattaa tulossa olevan finnin jos vaan jaksaa useasti "vedellä" iholle ja samaan sarjaan kuuluu myös muita tuotteita esim.kosteusrasva ja eräänlainen kasvovesi.
Myös parilla ystävälläni on ollut samoja ongelmia. Ja jos he ovat uudellen aloittaneet pillerit, niin sama tilanne odottaa jossakin vaihessa taas. Itse en aio palata enää pillereihin. Ehkäisyrenkaaseen mulla on resepti, mutta niitäkään en ole hakenut. Pyrin nyt olemaan ilman mitään hormoonivalmisteita. Varmasti parin vuoden sisällä olisi tarkoitus hankkia perheen lisäystä, joten ehkä on hyvä olla ilman hormooneita hetken aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emu kirjoitti:

Onko ihmisillä kokemuksia e-pillereiden käytön lopettamisen jälkeisistä iho-ongelmista? Olin käyttänyt pillereitä n. 6 vuotta, jouduin lopettamaan, koska ne eivät sopineet minulle. Sen jälkeen ihoni muuttui "täydellisestä" (pienet huokoset, ei finnejä, ei epäpuhtauksia) rasvoittuvaksi ja saan finnejä aiempaa huomattavasti enemmän :( Lopetin pillereiden käytön n. 8kk sitten, eikä iho ole vieläkään parantunut, saati palautunut ennalleen!
Mitä teen ja saanko enää kaunista ihoani takaisin? Olen 23-vuotias enkä enää tässä iässä jaksaisi näyttää teini-iän ongelmista kärsivältä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu