raskaana?

Käytän e-pillereitä, tyhjennysvuoto on tullut tauon aikana aivan kuten kuuluukin. Olen kuitenkin lihonnut huomattavasti kuluneen syksyn aikana vatsan seudulta. Olen syönyt aivan kuten ennenkin, joten siksi minua suuresti ihmetyttää tämä painonnousu. Olen ollut hoikka/normaali, painoin n.58kg, ja nyt housut kiristää vatsasta.. Painoni on nyt n.64kg.
Tiedän tapauksia, että on tultu raskaaksi huolimatta pillereiden käytöstä, ja en muista, että olisin oksentanut alle neljä tuntia pillerin ottamisesta tänä aikana. Lisäksi minulla on usein ilmavaivoja.
Tämä saattaa kuulostaa naurettavalta, mutta kysynkin nyt, minkälaisia oireita teillä on ollut alkuraskauden aikana ja miten on onko muilla pilleriraskauksia? Vastaukset kullanarvoisia..
51470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

heippa,kauanko olet syönyt pillereitä.oletko vaihtanut pillereitä missään vaihessa.painonnousu voi johtua myös pillereistä joillekkin ei sovi kaikki pillerit itse olen joutunut vaihtamaan neljä kertaa,koska on tullut sivuvaikutuksia päänsärkyä, menkat kivuliaammat, väsymystä,painonnousua.minä odotan nyt vauvaa,vaikka söin pillereitä,kannattaa olla varovainen hae raskaustesti tai tee se jossain mielummin ehkäisyneuvolassa,varmin.on tärkeää jos mahdollisesti olet raskaana ettet söisi e-pillereitä tai muitakaan lääkkeitä mitkä ei sovellu raskaana oleville,etkä joisi alkoholia.se pelottaa mutta kannattaa ottaa selville mahdollisimman nopeasti,itseltäsikin on yksi huoli ja paine pois harteilta.

Äänestä
  • Mä tulin raskaaksi vaikka söin pillereitä, yhtään en jättäny ottamatta, enkä oksentanut jne. ottamisen jälkeen. Näin kävi myös mun kaverille. Eli ollaan osa sitä kolmea prosenttia (pillerithän on 97% varmat). Mulla tosin jäi menkat pois josta tiesin et oon raskaana (tai vuoto oli tosi vähäistä)ja rinnat oli tosi kipeet ja kovat, mut yleensähän sitä vuotoa tulee jos jatkaa pillereiden popsimista. Kannattas varmaan mennä pika pikaa tekemään testi sillä jos oot raskaana, pillerit ei oo kovin hyväks sikiölle. Tsemppiä!

    Äänestä

kyseessä olla laktoosi-intoleranssi?
Mulla maha kasvoi ja myös ilmavaivoja.Paljon myöhemmin otettiin koe ja sehän se oli, hyvinkin rankkana. Tuli vaan mieleen tämäkin vaihtoehto.
Myös monissa pillereissä on laktoosia.

Äänestä
  • enpä ole tullut ajatelleeksi tuollaista vaihtoehtoa. toivottavasti ei ole laktoosi-intoleranssi, sitä en haluaisi. vein aamulla virtsanäytteen labraan, että siitä pitäis nähdä olenko raskaana vai en. en kuitenkaan uskalla luottaa siihenkään 100 prosenttisesti, kun monilla sekin on näyttäny negaa vaikka onkin ollut raskaana. en tiedä mitä sitten teen jos virtsatesti on negatiivinen, voinko sitä uskoa.

    Äänestä

  • nainen 20v. kirjoitti:

    enpä ole tullut ajatelleeksi tuollaista vaihtoehtoa. toivottavasti ei ole laktoosi-intoleranssi, sitä en haluaisi. vein aamulla virtsanäytteen labraan, että siitä pitäis nähdä olenko raskaana vai en. en kuitenkaan uskalla luottaa siihenkään 100 prosenttisesti, kun monilla sekin on näyttäny negaa vaikka onkin ollut raskaana. en tiedä mitä sitten teen jos virtsatesti on negatiivinen, voinko sitä uskoa.

    Verikokeella se sitten selviää. Verikokeessa näkyy raskaushormonit, jos niitä on veressä. Jos siis virtsatesti näyttää negaa, pyydä päästä verikokeeseen. Ja jos ei edelleenkään positiivinen, pyydä päästä tarkempiin tutkimuksiin.

    Ei siihen laktoosi-intoleranssiin kuole. Ruokavalio menee uusiksi, mutta terveys ennenkaikkea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen 20v. kirjoitti:

Käytän e-pillereitä, tyhjennysvuoto on tullut tauon aikana aivan kuten kuuluukin. Olen kuitenkin lihonnut huomattavasti kuluneen syksyn aikana vatsan seudulta. Olen syönyt aivan kuten ennenkin, joten siksi minua suuresti ihmetyttää tämä painonnousu. Olen ollut hoikka/normaali, painoin n.58kg, ja nyt housut kiristää vatsasta.. Painoni on nyt n.64kg.
Tiedän tapauksia, että on tultu raskaaksi huolimatta pillereiden käytöstä, ja en muista, että olisin oksentanut alle neljä tuntia pillerin ottamisesta tänä aikana. Lisäksi minulla on usein ilmavaivoja.
Tämä saattaa kuulostaa naurettavalta, mutta kysynkin nyt, minkälaisia oireita teillä on ollut alkuraskauden aikana ja miten on onko muilla pilleriraskauksia? Vastaukset kullanarvoisia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu