Hiiriäkö vintillä?

Inhottaa kuunnella juoksemista. Liekö hiiriä vai oravia? Asun yksikerroksisessa omakotitalossa, katto on peltinen. Ihan kuin jotain juoksisi jossain, mutta en osaa oikein paikallistaa sitä. Tuleeko ääni linnuista tai oravista. Yöllä hiljaisella tätä kuulen. Juokseeko jokin sen peltikaton alla vintillä, joka ei ole säilytysvintti vai siellä katolla. Jos ne on vintillä, mitä niille pitäisi tehdä? Myrkyttää ja sitten ne mätänee sisään ja haisee vai antaa juosta vain?

Liekö tämä edes oikea palsta missä tätä kyselen.
71395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itselläni on jokasyksyinen tehtävä hiirien pyynti ullakolta. Kun ilamt alkavat kylmetä nii kaksi-kolme hiirennbakkia vinttiin ja syötiksi ELOVENA kaurahiutaleita. Muuten niistä ei eroon pääse.

Äänestä

Juu hiiret ne siellä mekastaa mutta ketä se loppujen lopuksi häiritsee.Vedä peitto korville ja jatka unia.

Äänestä

kisailee ja pitää orgioita .....

Äänestä

Hiirenloukkuja vintille. Päivän tai parin välein kerää raadot ja laittaa uudet syötit. Syötiksi on perinteisesti käytetty pientä leivän tai pullan palaa. Monet muutkin toimii. Nykyään on myös sellaisia helpommin ladattavia muovisia killeröitä. Ovat vain paljon kalliimpia. Naisille yleisesti killerön lataaminen ja kuolleen hiiren irrotus tuottaa väristyksiä. Siitä tietää, että ongelma on hoidettu, kun syötit ei enää katoa. Viimmeistään seuraavana syksynä sama ruljanssi.
Jotkut ovat koittaneet tukkia kivijalan ja verhoilulaudoituksen väliä niin, että siellä ei ole senttiä suurempaa rakoa. Siinä pitää käyttää jotain verkkoa, että tuuletusrako ei mene tukkoon. 100 prosenttinen ei ole tuo konsti, koska kyllä joku hiiri aina keksii jonkun raon. Väittävät, että hiiri voisi jopa syödä itsensä puu- tai betoniseinän läpi.

Äänestä
  • Olen hoitanut mehiläisiä ja siinä hiirenestimen rako on 4,8 mm. Siitä ei hiiri mene mutta 5 mm menee. Ei edes kannata miettiä että verkolla saisi hiiret pois. Ei muuta kuin nakkia syksyisin.

    Äänestä

  • pha kirjoitti:

    Olen hoitanut mehiläisiä ja siinä hiirenestimen rako on 4,8 mm. Siitä ei hiiri mene mutta 5 mm menee. Ei edes kannata miettiä että verkolla saisi hiiret pois. Ei muuta kuin nakkia syksyisin.

    Niin se on rako, mutta kait neliämäinen verkonsilmä voi olla vähän suurempi, kuin tuo 5mm? Uskomattoman pienestä raosta ne sitten menee, mutta eihän niillä turkkinsa alla olekkaan paljon mitään muuta kuin pienet luut.
    En minä ole yrittänytkään estää hiiriä tulemasta ullakolleni, kun en siihen oikein usko ja kova työ se ainakin meillä olisi. Olen vain kuullut erään touhuavan tällaistakin ja on pitänyt hyvänä keinona. Epäilen kyllä sen tukkineen tuuletusrakoja.

    Nakki on hyvä. Jos se on sama kuin killerö tai killeri eli räpsä tai räpsy eli loukku tai loukas...

    Äänestä

Meillä kans joka syksy sama ongelma,mutta ostin tänä syksynä pistorasiaan laitettavan hiiren karkottimen ja parin päivän jälkeen ei rapinaa enää kuulunut eikä ole ollut paskaa kaapissa sen koommin.suosittelen kaikille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiirikammo kirjoitti:

Inhottaa kuunnella juoksemista. Liekö hiiriä vai oravia? Asun yksikerroksisessa omakotitalossa, katto on peltinen. Ihan kuin jotain juoksisi jossain, mutta en osaa oikein paikallistaa sitä. Tuleeko ääni linnuista tai oravista. Yöllä hiljaisella tätä kuulen. Juokseeko jokin sen peltikaton alla vintillä, joka ei ole säilytysvintti vai siellä katolla. Jos ne on vintillä, mitä niille pitäisi tehdä? Myrkyttää ja sitten ne mätänee sisään ja haisee vai antaa juosta vain?

Liekö tämä edes oikea palsta missä tätä kyselen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu