Mikä eläin ja miksi?

Joistakin on kissat ihaninpia eläimiä maailmassa niin kuin minusta, joistakin taas koirat ovat ihanimmat tassuttelijat.. Nyt uteliaisuuttani kysyn että mikä eläin on sinusta ihanin ja miksi? Minusta on kissa koska ne ovat ihania, pieniä, mukavia, pehmeitä, ihmisten omia pikku ystäviä joissa ei ole mitään vikoja. Tätä listaa kissojen hyveistä voisi jatkaa loputtomasti mutta tuossa oli pari pikku juttua.. varmaan melkein kaikki tällä kissa palstalla olevat ovat varmaan sitä mieltä että kissat ovat ihanimpia eläimiä.. Kaikki eläimet ovat minun mielestäni ihania mutta kissat ovat eniten mun mieleen...! Hyvää uutta vuotta KAIKILLE!!!!!!!!!!
8195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olen menettänyt sydämeni kissoille, koska kissat ovat yleisesti kokonaisuudessaan, sekä luonteen että ulkonäön puolesta niitä ihanimpia.
Kissa on juuri sopivan kokoinen ("sylikokoa"), se ei juuri vie talosta tilaa (toisin kuin suuri koira). Kissat ovat kauniita ja elegantteja, hyvältä tuoksuvia, pehmeitä, sulavaliikkeisiä, siistejä sekä suht kilttejä. Tämä kuvaus nyt ei päde ihan jokaiseen kissaan, mutta omiini ainakin. ;) Kissa ei kuolaa, sitä ei pidä viedä lenkille, kissa on helpompihoitoinen, kuin koira ja pidän siitä että kissa on "omanarvonsatunteva", eli ei alistu ihmisen käskyjen alle, vaan tekee miten huvittaa, ei palvele ketään ja luottamus siihen on ansaittava. Kissan itsenäisempi olemus myös kiehtoo..

Tästä voi päätellä että koira jää toissijaiseksi, vaikka pidän kyllä niistäkin, parista rodusta).. Kissoissa taas jokainen rotu on silmissäni jollain tavalla kaunis, valtaosa todella kauniita ja muutama vastustamattoman ihania. ;)

Äänestä
  • jää epäselväksi, tarkennan että tämä on minun mielipiteeni ja näkemykseni. koiraihmisillä taas eri mielipiteet. Itse olen kissaihminen henkeen ja vereen, jolloin tietenkin tiedän mikä kaikki kissoissa kiehtoo.

    Äänestä

  • "Ei alistu ihmisen käskyjen alle, vaan tekee miten huvittaa".

    Tuossa on nyt pari asiaa sekoitettu keskenään.
    Ei ole kyse "alistumisesta", kun kissa kuitenkin oppii monia asioita, joita ihminen sille opettaa.
    Kissaa kyllä "huvittaa" tehdä niin, kuin opetetaan.
    Meillä on huusholissa erinäisiä asioita ja paikkoja, joihin kissaa on pienestä pitäen kielletty menemästä ja kajoamasta. Välillämme vallitsee hyvä yksimielisyys asioista kissan kanssa.

    Äänestä

Meillä on kax kissaa. oon kissan kannalla enemmän ku koiran, koska kissaa ei tarvi käyttää lenkillä. Ja niit on helppo pitää tääl landel... Mut oon aina halunnu koiran, mut en tiä lopahtaisko kiinnostus jos sellasen ottas ja sit ei jaksais käyttää lenkillä. Mun serkuilla kyllä oli koira, ja sain aina hoitaa sitä ku ne meni matkoille, mut se piti tappaa ku sille tuli joku vesikauhu tai vastaava :)

Äänestä

Nimimerkistä varmaan näkeekin, että pidän enemmän kissoista kuin koirista. Ennen pidin koirista enemmän, kunnes nykyisen poikaystäväni kissa (todella kärttyisä vanha kolli) tykkäsi minusta! Minua aina kiellettiin silittämästä heidän kissaa, ettei se käy kimppuun, mutta se tuli oma-aloitteisesti minun syliini ja nukkui siinä! Se oli kuin...pieni vauva!
Myöhemmin alkasin vihaamaan koiria, koska meillä oli yksi kesä hoitokoira ja se söi meidän kissanpentuja! Yksi jäi 4:stä henkiin ja sillä on pieni vamma päässä (pää tärisee, kun se on hyökkäämässä esim. leikkihiiren kimppuun!)
Nykyään myös pelkään koiria, koska viime kesänä kun olin pyöräilemässä oli lähikesämökillämme iso vasikan kokoinen koira, joka meinasi purra minua jalkaan. Nyt kun näen kissankin kokoisen koiran, katson ettei se vain tule lähellekkään minua.

Äänestä
  • KISSAAAAAAT ON PARHAITAAA!!!!!!:)

    Äänestä

  • kissa kirjoitti:

    KISSAAAAAAT ON PARHAITAAA!!!!!!:)

    Iltoja!
    Kertokaa immeiset minkälaisista kissoista pidätte?
    Minulla on itsellä kissa,sellainen mustavalkea kolli.

    Äänestä

miusta kissat on parhaimpia eläimiä maailmassa, koska ne ymmärtävää ihmistä tai ainaskin miun pikku karvakerä ymmärtää miuta koska kun aina ku mie oon surullinen ja itkettää nii meiän palleroinen tulee lohduttamaan!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vain... kirjoitti:

Joistakin on kissat ihaninpia eläimiä maailmassa niin kuin minusta, joistakin taas koirat ovat ihanimmat tassuttelijat.. Nyt uteliaisuuttani kysyn että mikä eläin on sinusta ihanin ja miksi? Minusta on kissa koska ne ovat ihania, pieniä, mukavia, pehmeitä, ihmisten omia pikku ystäviä joissa ei ole mitään vikoja. Tätä listaa kissojen hyveistä voisi jatkaa loputtomasti mutta tuossa oli pari pikku juttua.. varmaan melkein kaikki tällä kissa palstalla olevat ovat varmaan sitä mieltä että kissat ovat ihanimpia eläimiä.. Kaikki eläimet ovat minun mielestäni ihania mutta kissat ovat eniten mun mieleen...! Hyvää uutta vuotta KAIKILLE!!!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu